Femina.cz » Magazín » Vánoce » Vůně vánočního stromku

Vůně vánočního stromku

Vůně vánočního stromku

Magazín: Vánoce | autor: Jindřiška Kodičková | vydáno 21. 12. 2007

Zdobení stromku má ze všech vánočních zvyků nejmladší tradici, přesto pevně zakořenilo v našich srdcích i domovech.


Zářící vánoční stromeček se stal skutečným symbolem Vánoc, snad podpořen nezapomenutelnými Ladovými obrázky. První do našich domácností asi vstoupila jedle, praktičností vyniká borovice, ale nejvoňavější a nejrozšířenější je smrk.

Z historie vánočního stromku

Zdobení stromku ještě začátkem 16. století katolická církev považovala za pohanský zvyk a vytrvale ho pronásledovala. Teprve na sklonku 16. století došlo ke změně v nazírání a ozdobený stromek byl vzat na milost a naopak využit. Stále zelené větve jehličnanů se měly nadále stát symbolem věčného života pravověrných křesťanů. První stromky se zavěšovaly na stropní trámy buď za špičku nebo, to častěji, obráceně.

Historie vánočního stromku v Čechách má teprve necelou dvousetletou tradici. První stromeček se rozsvítil v Praze roku 1812 ve vile ředitele a intendanta Stavovského divadla Jana K. Liebicha. Bystrý muž značného rozhledu a vzdělání byl výborným společníkem a jeho libeňské sídlo, letohrádek zvaný Šilboch, pohostinně otevíralo dveře všem umělcům, literátům a přátelům divadla.  A právě pro ně „papá Liebich“ připravil na Štědrý den překvapení, krásnou jedličku, Tannebaum, nádherně zdobící jídelní stůl. Zářily na ní plápolající svíčky a pozlacené řetězy. Tento vánoční zvyk znal pán domu z rodného Bavorska, pro Pražany to tehdy byla úplná novinka. Stromek se samozřejmě všem moc líbil a o dvacet let později už psaly Pražské noviny v článcích o předvánočním shonu také o nakupování stromků.  Vánoční stromeček se tak zcela přirozeně stal dalším dominantním atributem Vánoc spolu s domácími Betlémy. Běžně se již prodávaly a lidé je nazývali Kristovy strůmky. V té době rozvíjející se sklářství v podhorských oblastech získalo nové a významné odbytiště foukaných a malovaných vánočních ozdob.
 
Něco pro ekology

Pokud se domníváte, že je škoda ozdobit náš interiér koupeným uřízlým, tedy již neživým, stromkem, který nám bude dělat radost jen do konce svátků, pak mu opadají jehličky a pro nás se stane spíše černou můrou, nabízí se řešení. Nemusí se jím stát pouze umělý stromek, jenž se u nás také zabydluje. Můžete mít stromek, který každoročně nemusíte kupovat ani vyhazovat, bude pořád stejný a zároveň jiný. Stačí se odvážit pořídit si stromek v kontejneru. Tyto jehličnany se prodávají celoročně v okrasných školkách a k sehnání jsou jak menší, tak i vzrostlejší, jak smrčky, borovičky, tak i jedličky. Pokud dodržíme poněkud náročnější postup pěstování a hlavně teplotní aklimatizaci při krátkodobém přenášení do interiéru, odvděčí se stromeček dlouhou životností. Další možností je, že po Vánocích stromek vysadíme na vhodné místo, kde dále poroste.
 
Ať už letos zvolíme stromek jakýkoli, nejdůležitější určitě bude atmosféra pohody a lásky, kterou mohou rozsvítit pouze lidé, naši blízcí.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
29. 11. 2012 lidka2 + (reakcí: 0)
08. 11. 2012 88pacicka88 Stromecek (reakcí: 0)
10. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

30. 03. 2017 Horoskop Střelec

Jsi plná tvůrčí energie a elánu, můžeš se těšit na skvělé chvíle v kruhu rodinném i velmi milé přátelské setkání. Nas... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist