Femina.cz » Magazín » Vánoce » Vánoce: Krásné svátky, nebo pohroma?

Vánoce: Krásné svátky, nebo pohroma?

Vánoce: Krásné svátky, nebo pohroma?

Magazín: Vánoce | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 20. 12. 2013

Vánoce - vůně stromečku, plápolající svíčky, smažený kapr, televizní pohádky, setkávání s příbuznými, dětská radost z dárků... Dokážete si představit, že byste je neslavila? I přesto je mnoho lidí, kteří se těší, aby byly co nejrychleji za námi.

Přeplněné obchody oblažující nás vlezlými koledami, snahy obchodníků prodat v atraktivním obalu i starou belu a všudypřítomný shon jsou rubovou stránkou Vánoc zřejmě každého z nás. Spoustě lidí ale adventní čas jitří jejich hluboké trauma. V tomto srovnání je obvyklý stres, že nestihnu uklidit či napéci x druhů cukroví, opravdu maličkostí.

Podle jednoho britského průzkumu jsou Vánoce noční můrou téměř pro 40 % dospělých, kteří se rozvedli nebo zůstali na ocet. A problém je ještě vážnější u starší generace. Plných 50 % penzistů nad 65 let si přeje jediné: aby Vánoce skončily ještě dříve, než vůbec začnou. Důvod je nasnadě: samota, která opuštěné staré lidi trápí, se prohlubuje ještě více právě o vánočních svátcích. A právě senioři, kteří potřebují daleko více vlídných slov a pozornosti, jsou bohužel často přehlíženi. Přeberme si každý, zda náhodou nemáme nějakého příbuzného, který bude Vánoce trávit zcela sám...

Vánoce také nemohou být úplně radostné pro ty, kteří přišli o své blízké. „Letos byl opravdu zvláštní rok. Narodilo se nám vymodlené miminko. Ale pár měsíců nato zemřel dědeček. Proto budou i tyhle Vánoce zvláštní. Určitě se těším, až syn poprvé uvidí rozzářený vánoční stromeček a rozbalí si dárky, byť je mu teprve necelý rok a Vánoce ještě nebude tak vnímat. Ale také to budou svátky smutné. Neubráníme se vzpomínce na ty loňské, kdy ještě děda jedl kapra,“ říká čtyřiatřicetiletá Radka.

Okouzlit a získat muže svých snů? Víme, jak na to

Okouzlit a získat muže svých snů? Víme, jak na to

Přesvědčit muže, aby ho při pouhém pohledu na vás přepadla touha bližšího poznání, není zdaleka t...

Stresovými jsou svátky rovněž pro rozvedené páry, které mají děti mladší 16 let. Jablkem sváru se stává zejména péče o dítě během svátků a tématem hádek je pak: kdo s ním stráví Štědrý večer.

Vím, že je bývalý manžel vždycky uražený, že syn tráví Štědrý večer se mnou a přítelem. Jeho němé výčitky jsou pro mě vždy stresující, i když si to nerada přiznávám. Nicméně na tom nic měnit nehodlám,“ svěřuje se čtyřicetiletá Marcela.

Jak prožít Vánoce v pohodě? Anebo je alespoň přežít bez zbytečného napětí? Buďte svá a nenuťte se do ničeho jen kvůli tomu, že je to vhodné. Využijte Vánoce jako příležitost setkat se třeba s přáteli nebo příšlušníky rodiny, s nimiž se během roku příliš často nevídáte. Vykašlete se na dárky a dejte si radši společně svařák. Tak ať jsou šťastné a veselé!

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
22. 12. 2013 Elisa19 +++ (reakcí: 0)
21. 12. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
21. 12. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
21. 12. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 03. 2017 Horoskop Ryby

Partner tě velmi příjemně potěší, nejen, že ti hned ráno vysekne pochvalu, jak moc ti to sluší, ale ještě zajistí rom... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist