Femina.cz » Magazín » Vánoce » Vánoce: Krásné svátky, nebo pohroma?

Vánoce: Krásné svátky, nebo pohroma?

Vánoce: Krásné svátky, nebo pohroma?

Magazín: Vánoce | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 20. 12. 2013

Vánoce - vůně stromečku, plápolající svíčky, smažený kapr, televizní pohádky, setkávání s příbuznými, dětská radost z dárků... Dokážete si představit, že byste je neslavila? I přesto je mnoho lidí, kteří se těší, aby byly co nejrychleji za námi.

Přeplněné obchody oblažující nás vlezlými koledami, snahy obchodníků prodat v atraktivním obalu i starou belu a všudypřítomný shon jsou rubovou stránkou Vánoc zřejmě každého z nás. Spoustě lidí ale adventní čas jitří jejich hluboké trauma. V tomto srovnání je obvyklý stres, že nestihnu uklidit či napéci x druhů cukroví, opravdu maličkostí.

Podle jednoho britského průzkumu jsou Vánoce noční můrou téměř pro 40 % dospělých, kteří se rozvedli nebo zůstali na ocet. A problém je ještě vážnější u starší generace. Plných 50 % penzistů nad 65 let si přeje jediné: aby Vánoce skončily ještě dříve, než vůbec začnou. Důvod je nasnadě: samota, která opuštěné staré lidi trápí, se prohlubuje ještě více právě o vánočních svátcích. A právě senioři, kteří potřebují daleko více vlídných slov a pozornosti, jsou bohužel často přehlíženi. Přeberme si každý, zda náhodou nemáme nějakého příbuzného, který bude Vánoce trávit zcela sám...

Vánoce také nemohou být úplně radostné pro ty, kteří přišli o své blízké. „Letos byl opravdu zvláštní rok. Narodilo se nám vymodlené miminko. Ale pár měsíců nato zemřel dědeček. Proto budou i tyhle Vánoce zvláštní. Určitě se těším, až syn poprvé uvidí rozzářený vánoční stromeček a rozbalí si dárky, byť je mu teprve necelý rok a Vánoce ještě nebude tak vnímat. Ale také to budou svátky smutné. Neubráníme se vzpomínce na ty loňské, kdy ještě děda jedl kapra,“ říká čtyřiatřicetiletá Radka.

Okouzlit a získat muže svých snů? Víme, jak na to

Okouzlit a získat muže svých snů? Víme, jak na to

Přesvědčit muže, aby ho při pouhém pohledu na vás přepadla touha bližšího poznání, není zdaleka t...

Stresovými jsou svátky rovněž pro rozvedené páry, které mají děti mladší 16 let. Jablkem sváru se stává zejména péče o dítě během svátků a tématem hádek je pak: kdo s ním stráví Štědrý večer.

Vím, že je bývalý manžel vždycky uražený, že syn tráví Štědrý večer se mnou a přítelem. Jeho němé výčitky jsou pro mě vždy stresující, i když si to nerada přiznávám. Nicméně na tom nic měnit nehodlám,“ svěřuje se čtyřicetiletá Marcela.

Jak prožít Vánoce v pohodě? Anebo je alespoň přežít bez zbytečného napětí? Buďte svá a nenuťte se do ničeho jen kvůli tomu, že je to vhodné. Využijte Vánoce jako příležitost setkat se třeba s přáteli nebo příšlušníky rodiny, s nimiž se během roku příliš často nevídáte. Vykašlete se na dárky a dejte si radši společně svařák. Tak ať jsou šťastné a veselé!

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
22. 12. 2013 Elisa19 +++ (reakcí: 0)
21. 12. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
21. 12. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
21. 12. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

22. 02. 2017 Horoskop Panna

Zanedbávala jsi nejen rodinu, ale také sama sebe. Pro hromadu pracovních povinností nemáš čas na nic. Zpomal, ať nezt... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist