Femina.cz » Magazín » Vánoce » Moderní Štědrý den

Moderní Štědrý den

Moderní Štědrý den

Magazín: Vánoce | autor: Renata Petříčková | vydáno 20. 12. 2007

Málokdo dnes odlévá olovo, ale proč to nezkusit s horkým voskem? Vánoční zvyky našich předků se pomalu vytrácejí a nahrazují se novými.


Přibližně polovina lidí přejímá do svých rodin zvyky ze svého domova, čtvrtina si vytváří nové a přibližně čtvrtina slaví vánoce v modelu – večeře – stromek – dárky a nic víc. Někdo vánoce neslaví vůbec.

A pro ty, kteří ve změti nových tradic tápají přinášíme malou inspiraci….

Ráno

Ráno většina z nás snídá vánočku s medem a máslem a krásným oživením je čaj s vánoční či rumovou vůní. V některých rodinách se celý den až do večeře nejí vůbec nic pod záminkou, že pak děti uvidí zlaté prasátko. Jestli ho ale opravdu uvidí, tak to ude spíš z hladu... Navíc, pokud se celý den postíte a pak se večer "naládujete" připravíte vašemu tělu pořádný šok.

Celý dlouhý den

Dopoledne mnohde vládne napětí s přípravou chlebíčků a bramborového salátu, je tedy vhodné  poslat děti s manželem na procházku. Ostatně, proč by si nemohla vyjít celá rodina? Chlebíčky počkají…
Míst je bezpočet. Originální je v ten den ZOO,  můžete zajít nakrmit ptáčky, labutě či zvířata do lesa do krmelce. Případně pustit kapra, který ale většinou stejně zahyne, protože je hladový, vysílený a v rybníce jeho přeživší kamarádi přezimují u dna. Takže ačkoliv je to nápad častý, není moc vhodný. Můžete zajít na hřbitov za příbuznými, kteří si dnes jistě zaslouží malou vzpomínku či na výstavu betlémů nebo na koncert.

V poledne se na oběd tradičně dělá kuba nebo čočková polévka. Odpoledne se může nést v podobném duchu jako dopoledne, procházka stmívajícím se městem je krásná.

Večer


Tradiční večeře je rybí polévka, kapr s bramborovým salátem a spousta cukroví. Před večeří lze zapálit svíčky za ty, kteří již s námi nejsou, nebo si na ně alespoň v dobrém vzpomenout. Můžeme krájet jablíčka, louskat ořechy a dávat si šupiny pod talíř.

Když jsou děti


…je situace složitější. Rodiče musí vymyslet spoustu zábavy, aby se děti nenudili, ale aby celý den hezky prožili. Pro ně je to nejkrásnější den v roce. Kromě pohádek a procházek, co třeba soutěž?
O nejhezčí namalovaný vánoční obrázek, vymyslet krátkou vánoční pohádku, najít drobný dárek schovaný v pokoji (třeba čokoládu), vyrobit vánoční ozdobičku ze staniolu. Spolu s tatínkem či maminkou můžou děti zdobit pomeranče a jablíčka hřebíčkem. Nebo uspořádejte soutěž v hledání konkrétní ozdoby na stromečku. A co třeba stavění betlému z papíru či modelovací hmoty.

Milé je založit si vánoční knihu, takový deníček. Až děti usnou, je správný čas si do něj napsat, jak jsme celý den prožili, co vám rok dal a vzal a později přidat i fotky. Za pár let se do něj rády podíváte vy i vaše děti.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

22. 01. 2017 Horoskop Štír

Čeká tě nástup na nové místo a už dnes jsi nervózní. Ale nemusíš se bát, velmi rychle se rozkoukáš a seznámíš s novým... Celý horoskop

Karta dne

Hvězda
Do tvého života přichází klid, mír a láska. Pokud máš nějaká přání, vyšli je nahoru ke hvězdám a věř, že se ti splní. Důvěřuj svým snům, přichází k tobě období prosper...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist