Femina.cz » Magazín » Vánoce » Mikuláš, Ježíšek nebo Santa? Udělejte si jasno v tradicích!

Mikuláš, Ježíšek nebo Santa? Udělejte si jasno v tradicích!

Mikuláš, Ježíšek nebo Santa? Udělejte si jasno v tradicích!

Magazín: Vánoce | autor: Hana Dragounová | vydáno 05. 12. 2014

Chodí k vám domů Mikuláš a na Štědrý den pod stromečkem naděluje Ježíšek? Přitom má ve vaší vánoční dekoraci své místo i Santa Claus? Zapátrali jsme, jak to tedy s těmi štědrými chlapíky je.

Český Ježíšek a Mikuláš to v posledních sedmdesáti letech nemají jednoduché. Zdálo by se, že jde o nezpochybnitelnou tradici, které věřilo každé dítě a která zůstává i v srdci dospělých. Přes všechny pokusy o vytlačení ctihodného Mikuláše a roztomilého Ježíška, si stále udržují svoji pozici. Zatím.

Děda Mráz – Ježíšek senior

První útok na Ježíška byl čistě ideologický. Komunisté přebírali vše ruské, a tradiční Ježíšek zabíral v kalendáři svátků místo ruskému dědovi Mrázovi. I když se propaganda snažila sebevíc, české děti stále dostávaly dárky od Ježíška a tuto hluboce zakořeněnou pravdu si nenechaly vzít. Neuspěl ani proslov Antonína Zápotockého, který se dětem snažil vysvětlit, že Ježíšek už vyrostl, zestárl a stal se z něj děda Mráz. České děti se nenechaly nachytat a dnes už znají dědu Mráze jen z pohádky o Mrazíkovi.

Domácí mazlíčci slavných: Divoké prase i klokan!

Domácí mazlíčci slavných: Divoké prase i klokan!

Že slavné celebrity musí mít vždycky něco extra, to je všeobecně známá věc! Proto někteří z nich ...

Komerční Santa Claus 

Jen co bylo nebezpečí z Východu zažehnáno, zaútočil na Mikuláše s Ježíškem Santa Claus ze Západu. V tomto případě už ale nejde o ideologii, ale čistě o komerci. A když se kolem sebe v obchodech rozhlédneme, tak je skoro s podivem, že to Mikuláš s Ježíškem ještě nevzdali. Z výkladních skříní na nás zírá obézní Santa. Vánoční papíry, do kterých Ježíšek balí dárky, zdobí taky Santa. A Mikuláš rozdává svoji nadílku v pytlících s usmívajícím se Santa Clausem!

Praví jsou jen Ježíšek s Mikulášem!

Možná, že to ti dva ještě nezabalili proto, že ví, že jen oni jsou ti praví. Děda Mráz byl původně krutým a zlým vládcem ledového chladu, který se postupně přizpůsobil Ježíškovi s Mikulášem – stal se hodným starým pánem, který naděluje dárky.

Podobně to bylo i se Santa Clausem. Svatý Mikuláš skutečně žil na přelomu třetího a čtvrtého století. Byl to biskup známý svou štědrostí a skromností. Santa Claus je vlastně zkomolenina holandského názvu Sint Nicolaas – Svatý Mikuláš. Santa je americkým fenoménem 20. století, který měl v USA nahradit různorodé vánoční tradice přistěhovalců. To se mu do značné míry podařilo a začal expandovat do celého světa, kde stejně jako v USA postupně nahrazuje původní tradice.

Kdo naděluje dárky u vás doma? Vadí vám Santa Claus v českých Vánocích?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
05. 12. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

26. 02. 2017 Horoskop Lev

Pokud chceš stihnout všechno, co sis na dnešní den naplánovala, rozhodně se nikde nezdržuj a pusť se do práce už od s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist