Femina.cz » Magazín » Vánoce » České vánoční tradice a zvyky: Někdy pěkně strašidelné

České vánoční tradice a zvyky: Někdy pěkně strašidelné

České vánoční tradice a zvyky: Někdy pěkně strašidelné

Magazín: Vánoce | autor: Sandra Veverková | vydáno 19. 12. 2013

Opět tu máme advent a Štědrý den je už skoro za dveřmi. S tímto obdobím jsou spjaty různé tradice a zvyky, které nám zanechali naši předkové. Pojďme se na chvíli zastavit a odskočme si, alespoň v tomto adventním čase, do dob našich pradědů a prabáb a osvěžme si staré české obyčeje.

Barborka přináší štěstí

4. prosince, na svátek svaté Barbory, se do vázy dávají nařezané třešňové větvičky. Když nám do štědrého dne rozkvetou, tak vdaným ženám přinesou štěstí a svobodným dívkám zase předzvěst brzké svatby. 

Jmelí funguje jen darované

Pokud věříte v moc jmelí, pak aby naplnilo své poslání, musí být darované. Jen darované jmelí vám zaručí štěstí a ochranu před nemocemi. Podle legendy přináší zelené jmelí štěstí a zlaté z vás udělá boháče. Líbání pod jmelím nám přinese lásku po celý nastávající rok. Ovšem pozor, toto kouzlo polibků působí jen na Štědrý den. 

Stromeček je dnes největší symbol vánoc

Barborka nám už raší ve váze, jmelí jsme koupili na tržnici, nejlépe zlaté - bohatství je krásná věc, ale hlavně proto, že lépe drží pohromadě oproti tomu zelenému a my začínáme zdobit náš stromeček, největší symbol Vánoc. Ale nebylo tomu vždycky tak. Původně se vánoce slavily u jesliček nebo betlémů. Vánoční strom přišel do našich krajů až v 19. století a jeho výzdoba sestávala z daleko prostších o to však krásnějších ozdob. Lidé zdobili stromečky perníčky, jablíčky, ořechy, červenými mašličkami a slaměnými ozdobami.

Zábavný kvíz: Jak dobře znáte vánoční filmy?

Zábavný kvíz: Jak dobře znáte vánoční filmy?

Vánoce jsou tady a s nimi i nepřeberné množství pohádek a romantických filmů s vánoční tématikou....

Smažený vánoční kapr je v našich tradicích skoro ještě novinka

Vánoční jídelníček našich předků se skládal především z kuby, hrachové či houbové polévky, cukroví a sušeného ovoce. Kapr se na našich vánočních stolech začal objevovat až na začátku 19. století a hospodyňky jej připravovaly na černý způsob. Smažený kapr se stal tradičním štědrovečerním pokrmem až po 2. světové válce. Schovávání kapřích šupin pod sváteční talíř vám zajistí dostatek peněz v příštím roce. 

Štědrý večer nastal, pověry přichystal

Hlavní doba pro krásné zvyky nastává až po večeři. Některé obyčeje jsou skoro až riskantní a mohou vyvěštit i smrt. Například rozkrajování jablíčka. Pokud po rozkrojení naleznete ve středu jablka hvězdičku máte naději na zdraví a štěstí po celý rok. Jestliže se vám ale ve středu jaderníku objeví křížek, je s vámi ouvej. Křížek značí smrt. Ovšem tomuto neblahému jevu lze předejít správnou technikou rozkrojení. Ořechové skořápky se zapálenou svíčičkou plující po vodě v míse vám prozradí, jak to budete mít příští rok s cestováním. Plave-li lodička daleko od ostatních, tak její majitel si může pomalu balit kufry a připravit se na cestu. Motá-li se lodička na místě, zůstane majitel doma. Nedobrým znamením ale je, když svíčička zhasne, nebo když se lodička překlopí. Věští to neštěstí nebo i smrt. 

Vánoční „šmejdi“ aneb Jak nenaletět online podvodníkům

Vánoční „šmejdi“ aneb Jak nenaletět online podvodníkům

Doba adventu už bohužel dávno není dobou rozjímání, nýbrž nakupování. Často velmi zbrklého a neuv...

Lití olova je další prastarý zvyk

Na lžíci roztavíme olovo a pak je najednou vchrstneme do nádoby se studenou vodou. Z tvaru, který vznikne, potom věštíme svou budoucnost. Nemáme-li olovo, můžeme to zkusit s voskem. Účel je stejný. 

Házení střevícem přes hlavu je obyčej pro vdavekchtivé slečny. Dopadne-li obuv špičkou ke dveřím, je skoro jisté, že se děvče do roka vdá, nebo odejde z domu. Pokud špička boty míří do místnosti, zůstane dívka ještě rok „sedět“.

I Silvestr přináší řadu pověr

V tento poslední den v roce se podle pověry nesmí nechat nikde viset prádlo, jinak na sebe přivoláme pohromu. Ten, kdo vstane na Nový rok jako poslední, bude po celý následující rok líný. Na Nový rok se nesmí k obědu jíst pták, ať už je to husa, bažant, holub, slepice či jiná drůbež. Odlétlo by totiž od vás štěstí. Prospěšnější je uvařit si v tento sváteční den čočku. Ta vám zajistí peníze po celý nový rok. 

Všechny tyto obyčeje naši předkové důsledně dodržovali a věřili, že si jimi přivolají štěstí, lásku a zdraví. A jak jste na tom s vánočními tradicemi vy? Dodržujete některé zvyky nebo máte své vlastní, rodinné? Napište nám o tom. 

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
21. 12. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
20. 12. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
20. 12. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
19. 12. 2013 Elisa19 +++ (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

26. 03. 2017 Horoskop Střelec

Do života ti přichází nový muž. Bude mladý a pohledný a tobě se z něj zatočí hlava, ale nenech se unést na vlně vášně... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist