Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Zvláštní zvyky na wolofské svatbě: Únosy nevěst a ořechy místo pozvánek

Zvláštní zvyky na wolofské svatbě: Únosy nevěst a ořechy místo pozvánek

Zvláštní zvyky na wolofské svatbě: Únosy nevěst a ořechy místo pozvánek

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 30. 08. 2013

Africká žena z kmene Wolofů předává své sestře velký ořech kola a prohodí, že se její dcera bude vdávat. Sestra přikývne a plod si obřadně vezme. Tady si na žádné tištěné svatební oznámení nepotrpí.

Mladí se rádi baví
U afrického kmene Wolofů sňatky dříve dojednávali rodiče, dnes už si ale čím dál víc mladých Wolofů vybírá své vyvolené partnery samo. Vždy si ale přejí, aby rodina s jejich volbou souhlasila a sňatek schválila. Mladí se seznamují jednoduše, milují totiž zábavu, zpěv a tanec. Skupiny neprovdaných mladých žen, které společně pracují na polích, nejsou stydlivé a klidně navštíví sousední vesnice a požádají zdejší mladé muže o dárky. Mužům se pak za jejich pozornost odvděčí několikadenní zábavou, při které se s nimi mají možnost blíže seznámit a poohlédnout se po vhodném ženichovi.

Zvláštní žádost o ruku
Mladý muž přinese rodině vyvolené dívky hodně ořechů kola, čímž dává najevo svůj vážný zájem o ni. Jde vlastně o oficiální žádost o ruku. Pokud rodina jeho žádost přijme a svolí, že se dívka provdá, distribuují pak dívčini rodiče darované ořechy ostatním příbuzným a sousedům, čímž jim neformálně oznamují, že se u nich bude konat veselka. Dívka, nyní už snoubenka, od této chvíle nesmí přijmout žádnou mužskou návštěvu, je zaslíbená svému budoucímu ženichovi. V rituálu námluv se dívka neobejde bez žen ze své vesnice. Ty jí pomáhají s přípravou veselky a doprovodí ji na cestě do nového bydliště.

Zábavný kvíz: Víte, do kterého seriálu patří slavné postavy?

Zábavný kvíz: Víte, do kterého seriálu patří slavné postavy?

Milujete seriály a u televize byste vydrželi celé dny i noci? Nenecháte si ujít jediný díl svého ...

 
Za nevěstu se platí
Na africkém venkově je ještě docela běžný poplatek za nevěstu. Nejde o to, že ženich za nevěstu platí, ale jejímu otci vlastně penězi vynahrazuje práci, kterou by jinak dcera zastala. V zemědělských oblastech má totiž práce jednoho člověka ohromnou cenu. U afrických Wolofů jsou ceny nevěst vysoké a mladí muži se proto žení většinou až po dosažení svých 25 let, dříve si na nevěstu prostě nevydělají. Ještě ve 40. letech 20. století přitom platba za nevěstu činila roční průměrný příjem. Proto vznikalo mnohem méně případů mnohoženství – muži jednoduše nemohli zaplatit za víc než za jednu nevěstu. Navíc nákladné jsou i svatební hody, kterých se účastní celá vesnice.

Práce jako svatební závazek
Svatební smlouvy nejsou žádnou evropskou vymožeností, objevují se i u Wolofů. Často v nich najdeme závazek pracovat na tchánových polích, pomoci mu se stavbou domu nebo jeho opravou. Právě tohle se velice cení, protože každá ruka je v zemědělství potřebná. Ten, kdo je pracovitý, potom může získat dívku svého srdce velice snadno. Jeho tchánovi se totiž bude hodit každý šikovný pár rukou.
Typy rodičů: Jste teriér jako princ William?

Typy rodičů: Jste teriér jako princ William?

Boří zkostnatělé tradice a svět mu tleská. Princ William přitahuje v roli táty ještě více pozorno...

Domluvený únos
Když rodiče mladé Wolofky odmítnou pustit nevěstu do ženichovy vesnice, přestože za ni už dostali smluvený poplatek, muži si z toho většinou nic nedělají. Prostě se domluví a dívku unesou, třeba v okamžiku, kdy zrovna jde ke studni pro vodu. Nejde ale o překvapivou akci, dívka většinou s únosem souhlasí a vše je předem domluveno. Ženy, přítelkyně z její vesnice, se pak za unášenou dívkou ženou a protestují, ovšem jenom na oko. Důvodem, proč rodiče ještě nechtějí svoji dceru pustit za ženichem do jeho domova je obvykle to, že ještě nemá nachystanou celou výbavu, kterou si musí do svého nového domova přinést, tedy potřebné věci do domácnosti a šaty. Jinak jí už nic nebrání začít nový život.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
01. 09. 2013 11789 :-) (reakcí: 0)
31. 08. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 02. 2017 Horoskop Střelec

Očekávej velmi příznivý den plný ohnivé energie, nic pro tebe nebude problém a zvládneš mnohem víc práce než v ostatn... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist