Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Závist: Naučte se jí využít!

Závist: Naučte se jí využít!

Závist: Naučte se jí využít!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 01. 10. 2013

„Vypadá dobře, ta se tam určitě dostala přes postel,“ řeknete si možná závistivě, když uvidíte krasavici, která má dobře placené pracovní místo. Ať už budete mít pravdu nebo ne, jedno je jasné: závist často hýbe světem, a to nejenom ženským.

Být krasavice není vždy výhoda

Závist je často označována za typicky českou vlastnost. Závidíme například hezkým ženám jejich krásu. Ale je skutečně co závidět? Navzdory tomu, že se na první pohled zdá, že to krásky mají v životě jednodušší, není to zdaleka tak jisté. Jejich okolí je obvykle posuzuje podle vzhledu, nikoli podle výkonů, což pro ně může být ponižující. Hezké ženy to mají i těžší v ženském kolektivu, jednoduše proto, že je většina žen nemá ráda, protože neobstojí ve srovnání s nimi. Také se stávají častěji terčem pomluv, když je ostatní kolegyně nemohou „vydýchat“. I muži mají problém oslovit příliš dokonalou krásku. Bojí se odmítnutí.

Když neumím přijmout samu sebe 

Co nám ale závist v jakékoli podobě vlastně signalizuje? Skutečnost, že závidím někomu hezčí tvář, lepší boty, krásnější šaty, často bývá znamením, že nedokážu přijmout samu sebe takovou, jaká jsem. Pro ujištění o sobě samé se neustále potřebuji s někým srovnávat, a to je velká chyba. Znám přece svoji hodnotu a své přednosti. Co na tom, že ona se umí lépe nalíčit, já zase umím uvařit lepší svíčkovou, a to je pro mne a mého manžela větší přínos. Každá jsme jedinečná a je jenom na nás, co se svou jedinečností uděláme.

Trendy boty letošního podzimu. Komu budou slušet?

Trendy boty letošního podzimu. Komu budou slušet?

Co je módní, nemusí být pěkné a už vůbec nemusí slušet. I vy proto vybírejte módní trendy obezře...

Netrapte se konkurencí

Pokud nejste schopny povznést se nad věci a musíte závidět, zkuste si alespoň připustit, že to, co máte vy, zase nemá ta druhá. Tedy i ona vám může leccos závidět. Třeba vám právě tohle pomůže se od závisti trochu oprostit a zjistit, že jsme vlastně všechny na stejné lodi. Konkurence mezi námi vždy byla a ještě bude, tak proč se s ní zbytečně trápit? Je lepší ji prostě přijmout jako fakt.

Motor ke změnám

Závist ale může být do určité míry i pozitivní. Pokud své kolegyni závidím například lepší postavení, mohu se sama sebe zeptat, za jakých okolností bych ho byla schopna dosáhnout také já sama? Je-li důvodem vyššího postavení kolegyně lepší vzdělání, mohu se vzdělávat i já. Má kamarádka mnohem hezčí vlasy než já? Některé věci jsou nám od přírody dány a nezměníme je, ale jiné se už nějak ovlivnit dají. Co když její přírodní hříva je jenom 50 % práce a zbylých 50 % připadá na pravidelnou a důkladnou péči? To by mohlo být i pro mne motivací, abych o své vlasy lépe pečovala. Závist v rozumné míře se může stát motorem, který vám pomáhá ve svém životě něco zlepšit.

Jaká matka, taková dcera?

Jaká matka, taková dcera?

Dokonalá vizáž je u světově známých žen samozřejmostí a většinou se jim, až na pár drobných výjim...

Neužírejte se tím, co nemůžete změnit

Na druhou stranu je naprostý nesmysl užírat se věcmi, které nelze změnit ani jakkoli ovlivnit. Máte tendenci závidět kolegyni lepší místo, i když stoprocentně víte, že ho prokazatelně nedosáhla svými schopnostmi, ale milostným poměrem s vaším šéfem? Nechte to být, smiřte se prostě s tím, že v životě to tak zkrátka občas chodí, i když vám to nepřipadá spravedlivé. Ono jak se říká, na každého jednou dojde. Takže záviďte jenom tam, kde vás to může popohnat jenom k pozitivním změnám, a neužírejte se ničím, co za to nestojí.

Také někomu závidíte? Nebo máte někoho v okolí, kdo bezmezně závidí vám? Jak se s tím vypořádáváte?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
06. 10. 2013 IIIINNNNGGGG presne (reakcí: 0)
02. 10. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
01. 10. 2013 pepina . (reakcí: 0)
01. 10. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist