Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Zatočte se žárlivostí!

Zatočte se žárlivostí!

Zatočte se žárlivostí!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 27. 01. 2014

Slídění v mobilu svého partnera, hysterické scény pokaždé, když si vyjde s kamarády a věčné pochybnosti o jeho lásce. Jestli vám je tohle důvěrně známé, možná právě i vy jste chorobně žárlivá. Tak s tím rychle něco udělejte, než bude pozdě!

Po staletí se traduje, že kdo nežárlí, nemiluje. Jenže podle psychoanalytiků je tohle tvrzení pouhý mýtus. Žárlivost je jako rakovina. Postupně, ale důkladně vám rozloží a zničí partnerský vztah. Své o tom ví pětadvacetiletá Silvie.

Co když se vrátí k bývalé?
"Když jsem poznala Marka, měl rok přítelkyni. Mezi námi ale přeskočila jiskra, a tak jsme se začali scházet. Marek se nakonec se svou partnerkou rozešel, přiznal jí, že se zamiloval do mě a začali jsme spolu žít. Jenže kdykoliv někam odešel, tak mě začaly přepadat pochybnosti, jestli se neschází s ní." A i když dával Marek Silvii jasně najevo, že miluje jenom ji, pořád jí v hlavě strašilo, jestli si to třeba nerozmyslí a nevrátí se ke své bývalé.

Stíhačkou snadno a rychle
"Nedalo mi to a začala jsem mu tajně kontrolovat mobil, abych se ujistila, jestli se mé podezření nezakládá na pravdě," přiznává Silvie. Přestože v mobilu žádný důkaz Markovy nevěry nenašla, užírala se stejně dál. "Začala jsem žárlit na každou ženu v jeho okolí. Nemyslela jsem snad na nic jiného, než kde je a s kým a dožadovala jsem se věčných důkazů lásky." Marek byl nejdřív trpělivý a dokonce i chápal, proč se jeho partnerka tak chová, dokonce na její žádost omezil i spoustu svých zájmů. "Stala se ze mě klasická stíhačka, volala jsem mu desetkrát za den a když se mi hned neozval, tropila jsem hysterické scény. Dokonce jsem se snížila i k tomu, že když se podíval po servírce, vlepila jsem mu přede všemi facku." 

Zábavný kvíz: Víte, do kterého seriálu patří slavné postavy?

Zábavný kvíz: Víte, do kterého seriálu patří slavné postavy?

Milujete seriály a u televize byste vydrželi celé dny i noci? Nenecháte si ujít jediný díl svého ...

Nevydržel to
Pohár trpělivosti brzy přetekl a když Marek zjistil, že mu jeho přítelkyně pročítá emailovou schránku a bombarduje jeho kamarády neustálými dotazy, jestli byl opravdu s nimi, rozešel se s ní. "Nakonec se opravdu stalo to, čeho jsem se nejvíc bála, našel si jinou, jenže až pozdě jsem si uvědomila, že si za to můžu sama." Silvii zbyly oči jen pro pláč a svým zbytečným žárlením přišla o muže, který ji opravdu miloval.

Podobně končí většina vztahů, kde má žárlivost moc velký prostor. Věčně podezřívaný partner totiž nemůže donekonečna snášet neustálá obvinění a omezování vlastní svobody.

"Žárlivost je forma úzkosti, která vzniká z obav, že ztratíme milovanou osobu," vysvětluje odbornice na mezilidské vztahy Markéta Zbořilová. Jak se tedy proti takové úzkosti bránit? Nasnadě je podle ní hned několik řešení.

Vytrhněte kořen žárlivosti
Snažte se najít důvod, proč vlastně žárlíte. Pokud naleznete kořen žárlivosti, můžete jej vytrhnout a jednou provždy se žárlivostí skončit.

Mluvte spolu
O problémech se musí hovořit. Vysvětlete partnerovi, proč tak hrozně žárlíte a co vám vadí nejvíc. Udělejte kompromis, z něčeho ať sleví on, ale oproti tomu držte jazyk za zuby, když si občas vyjde s přáteli. Ujasněte si, co kdo od vztahu očekává a vytvořte si pravidla.

Velký horoskop: Jaký bude rok 2014 podle karet?

Velký horoskop: Jaký bude rok 2014 podle karet?

Rok 2014 je právě na svém startu. Loňský rok je za námi a s ním i naše prohry, výhry, úspěchy i n...

Ukliďte sklep, vyplejte záhon
Když vás přepadnou žárlivecké úvahy a domněnky, nesoustřeďte se na ně, žárlivost je víceméně výplod choré mysli, než důsledek chování partnera. Až to na vás zase přijde, běžte si raději zaběhat, vyjeďte si na kole, jděte uklidit sklep, vyplejte záhon a nebo vezměte psa na dlouhý výlet.

Najděte si nové zájmy
I když se vám to může zdát nepřijatelné, partneři by měli trávit alespoň částečně volný čas každý zvlášť. I zamilovaný člověk potřebuje kontakt se svým okolím a vaše žárlivost mu ho nesmí upírat. Najděte si nové zájmy a ponořte se do nich.

Nakupujte
Pro někoho milovat znamená vlastnit. Partner ale majetek není, takže když pocítíte, že si ho moc přivlastňujete, jděte raději na nákupy a radujte se z toho, co všechno se dá vlastnit opravdu.

Copak jste zločinec?
Projíždět mobil hraničí s omezováním osobní svobody a dokonce vás za to může partner žalovat! Tak pozor na to!

Vyhledejte odbornou pomoc
Když nepomůže nic a pořád pociťujete žárlivost v každodenním životě i v situacích, kdy váš partner pracovně telefonuje s osobou opačného pohlaví, může se opravdu jednat o chorobnou žárlivost a vy byste měli vyhledat pomoc odborníka. Chorobná žárlivost je nemoc, kterou je potřeba léčit, abyste si neničili nejen vztah, ale i zdraví.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
12. 08. 2014 Kedul žárlivost (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Kedul žárlivost (reakcí: 0)
06. 02. 2014 RitaTerezka - (reakcí: 0)
28. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
28. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 1)
27. 01. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

26. 03. 2017 Horoskop Býk

Pokud máš dlouhodobý spokojený partnerský vztah, neriskuj nějakým úletem s kolegou nebo starým kamarádem. Za to ti to... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist