Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Vzala jsem si lenocha: Co s tím?

Vzala jsem si lenocha: Co s tím?

Vzala jsem si lenocha: Co s tím?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Jana Poncarová | vydáno 21. 08. 2012

Přiletíte domů z práce, v ruce tašku s nákupem, za sebou dítě, které jste vyzvedla ve školce. Rychle nějakou večeři, vyprat prádlo, udělat úkoly, vynést koš, umýt nádobí a vyluxovat. Večer padnete únavou, zatímco váš protějšek si lebedí u počítačových her.

Připomíná vám to scénku z vaší domácnost? Skloubit roli matky, zaměstnané ženy a pečovatelky o domácnost, je náročné zejména pokud muž před domácími povinnostmi zavírá oči. Průzkumy ukazují, že domácí práce jsou stále doménou žen, které jim věnují v průměru 28 hodin týdně, zatímco muži pouhých 6 hodin. Jak takovou situaci u vás v domácnosti změnit?

Můžeme si za muže – lenochy sami?

Když jsem se seznámila se svým manželem, byl velmi samostatný, uměl si vyprat, vyžehlit, uvařit,“ vzpomíná pětatřicetiletá Hanka. „Žil několik let sám a nic jiného mu ani nezbylo. Jenže když jsem se k němu nastěhovala, začala jsem vše automaticky dělat sama. Jednou v neděli, když jsem vysávala a současně míchala oběd, jsem si řekla, že takto to dál nejde,“ dodává.

Přistoupila k jednoduchému opatření, které by se dalo shrnout takto: kdo vaří oběd, nemyje nádobí. Zavedla dělbu práce. „Když jsem si se svým mužem o všem promluvila, chvíli se sice tvářil kysele, ale pak mi začal v domácnosti pomáhat. Bohužel se stále sám nedovtípí, co je třeba, v takovém případě ho ale stačí jemně naťuknout,“ podělila se o svoji zkušenost Hanka.

Řada žen chybuje podobně – v počáteční zamilovanosti jsme schopné protějškům leccos odpustit, bohužel si pak zaděláváme na budoucí problémy, které mohou skončit fyzickým nebo psychickým zhroucením.

Přišel líný od maminky

Jiná situace je, pokud lenocha zdědíte. Výchova je silně návyková – těžko pak muže-lenocha budete předělávat a vysvětlovat mu, že nemůžete být na vše sama. „František byl zvyklý, že jeho maminka dělala vše a oni s otcem hlavně odpočívali u televize. Když jsem si stěžovala, že jsem na vše sama, přiznal se mi, že nikdy doma pomáhat nemusel a nechápe, proč by měl začít s domácími pracemi nyní,“ svěřila se čtyřicetiletá Kateřina.

„Časem jsem začala nenávidět jeho každodenní rituály. Když přišel z práce, nejprve si napustil vanu, kde strávil hodinu a pak se věnoval brouzdání po internetu nebo televizi. Domluvy nepomáhaly a naše hádky nakonec skončily rozvodem“ dodala.

Jak lenocha přimět práci?

 • Promluvte si. Vysvětlete, že jste unavená a že chod domácnosti nemůže být pouze na jedné osobě.
 • Zapojujte manžela do práce postupně a použijte diplomacii. „Mohl bys prosím tě odsunout skříň a vysát prach? Nestačí mi na to síly a ty jsi naopak silný dost.“
 • Vytrestejte ho. „Manžel přišel v pátek domů a špinavé montérky hodil na chodbu do kouta. V pondělí se sháněl po vypraných. Nebyly. Vysvětlila jsem mu, že když je chce vyprat, musí je dát do koše na prádlo,“ svěřila se třicetiletá Alena.
 • Neuklízejte po něm věci a nezvykejte ho na to, že vy vše vyřídíte, uděláte a zařídíte.

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
11. 10. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
03. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 2)
28. 08. 2012 manislava já (reakcí: 0)
27. 08. 2012 niccina lenoch (reakcí: 0)
24. 08. 2012 jahudka2012 :-) (reakcí: 3)
22. 08. 2012 forjames lenoch (reakcí: 0)
22. 08. 2012 nairi lenoch (reakcí: 0)
22. 08. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
21. 08. 2012 ladouch . (reakcí: 2)
21. 08. 2012 avalsora :-) (reakcí: 1)
21. 08. 2012 pepina . (reakcí: 0)
21. 08. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
21. 08. 2012 HeMan Nebreč veverko (reakcí: 0)
21. 08. 2012 Daniela76 Vzala jsem si lenocha (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes budeš mít neustále touhu pomáhat ostatním. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ostatní o tvou pomoc stáli. Radě... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist