Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Víte, nakolik jista si můžete být svou antikoncepcí?

Víte, nakolik jista si můžete být svou antikoncepcí?

Víte, nakolik jista si můžete být svou antikoncepcí?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Dorotka G. | vydáno 07. 03. 2013

Antikoncepce? Nechcete-li chovat, pak nezbytnost, bez které se neobejdete. Ale víte nakolik je skutečně účinná? My ano!

V současné době je na našem trhu k dostání antikoncepce hormonální, nebo nehormonální. Díky za tu druhou možnost, protože ne každá z nás má to štěstí, že dobře snáší přísun hormonů. Jestli trpíváte na PMS neboli premenstruační syndrom, je u vás víc než pravděpodobné, že stejně nevrlá, protivná a lítostivá jako jste při PMS, budete i po celý měsíc, kdy budete brát hormonální antikoncepci.

Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce zabraňuje zrání a uvolnění vajíčka a vytváří v děloze prostředí nepřátelské pro spermie. Můžete si vybrat mezi pilulkami obsahujícími buď estrogen a gestagen, nebo pouze s obsahem gestagenu. Jejich účinnost je podle odborníků 99%. Pilulku musíte brát pravidelně, u některých může i tříhodinové zpoždění znamenat selhání ochrany. Pokud potřebujete rychlou pomoc při nehodě nebo nechráněném styku, je tu záchranná pilulka. Musíte ji však užít do 72 hodin po styku. Není ovšem určená k pravidelnému užívání, můžete ji použít nejvýš jednou za měsíc.

Zvolit můžete také injekční podání antikoncepce, i u ní je účinnost uváděna v 99%. Aplikuje vám ji gynekolog vždy jednou za tři měsíce.  Problém je, pokud zjistíte, že vám hormonální antikoncepce příliš nesedí, toto je nevratné. Injekci vysadit nelze. Také při ní dvě třetiny žen přestávají do roka menstruovat.

Existují i podkožní tyčinky s 99% účinností, se stejnými problémy i výhodami jako u injekčního podání hormonů. Avšak s tím rozdílem, že podkožní tělísko je možné kdykoliv vyjmout.

Posledním druhem hormonální antikoncepce je nitroděložní tělísko, které vám zavede lékař na pět let. Doporučuje se ženám po porodu a i jeho účinnost je 99%.

Nehormonální antikoncepce
Vytváří v děloze bariéry a prostředí nepřátelské pro spermie. Jako třeba kondom. Jeho účinnost lékaři odhadují na 93%, ale je nutné jej používat už od samotného začátku styku.

Další možností je nehormonální nitroděložní tělísko, které stejně jako hormonální můžete mít až pět let, ale oproti hormonálnímu odborníci snižují účinnost o jedno procento.

Poslední variantou jsou spermicidy, které jsou k dostání ve formě vkládacích bobulí nebo gelu. Je potřeba je zavést do pochvy deset minut před stykem a ochrání vás dlouhých deset hodin. Lékaři doporučují kombinovat je třeba s kondomem, ale i tak uvádějí, že jejich účinnost je 95%. Takže vás ochrání ještě lépe než kondom.

Pak už zbývá jen jediné, a to sterilizace. Tu však může žádat pouze žena, které je více než 40 let a nebo porodila více dětí. Po tomto zákroku je pak trvale neplodná.

Já sama jsem vyzkoušela hormonální antikoncepci v pilulkách a byla jsem tak protivná, vystresovaná a úzkostlivá, že ji dodnes obcházím desetimetrovým obloukem. Takže volím k ochraně kondom nebo spermicidy, které se zatím osvědčily. A co vy?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
05. 11. 2013 Profet K hormonální antikoncepci (reakcí: 0)
19. 03. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
11. 03. 2013 nkveta ... (reakcí: 0)
11. 03. 2013 Karunka antikoncepce (reakcí: 0)
10. 03. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
09. 03. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
08. 03. 2013 Daniela76 Antikoncepce (reakcí: 1)
08. 03. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
07. 03. 2013 AlexandraAlexis :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist