Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Valentýn jako byznys? Nikdy více! Máme super tipy na dárky, co tě nebudou stát ani korunu!

Valentýn jako byznys? Nikdy více! Máme super tipy na dárky, co tě nebudou stát ani korunu!

Valentýn jako byznys? Nikdy více! Máme super tipy na dárky, co tě nebudou stát ani korunu!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lucie Feiková | vydáno 11. 02. 2016

Už je to zase tady. 14. únor klepe na dveře a obchodníci se již teď můžou přetrhnout, jen aby lidem nacpali co nejvíc srdíček, čokoládiček a přeslazených přáníček. Jsou to jen kýče na úkor pravé podstaty tohoto svátku, nebo nutnost moderní doby?

Smutný fakt. Oddanost k partnerovi se dokazuje pouze jeden den v roce. Není to na hlavu? Skutečná láska se přece neřídí kalendářem! Jenže říkej to v den svatého Valentýna! Rozdávají se srdíčka a lidé jsou na sebe hodní, protože je čtrnáctého… Mnozí přitom ani netuší, co přesně slaví.

Kam až sahá historie

Legend a pověstí o vzniku tohoto svátku je hned několik. Všechny se shodují v tom, že v nich figuruje skutečná historická osobnost - Valentýn, který zemřel 14. února. Jedni se přiklání k tomu, že to byl moudrý muž, který vrátil zrak zamilované dívce. Pohané se o zázraku dozvěděli a nechali ho popravit.

Mnohem známější teorie mluví o tom, že to byl kněz. Tajně oddával zamilované dvojice a tím si znepřátelil císaře Klaudia II., vládce Říma. Ten byl přesvědčený, že ženatí muži nepodávají v armádě kloudné výkony, tak zakázal svatby. Oddávajícímu duchovnímu za jeho troufalost nechal setnout hlavu.

Třetí zdroj zase udává, že poprava neproběhla hned po provalení utajovaných sňatků, ale panovník uvěznil Valentýna na dlouho do žaláře, kam ho chodila navštěvovat žalářníkova dcera. Zamilovali se do sebe, a když přece jen došlo na kata, v cele se našel dopis se vzkazem „Od tvého Valentýna“.

Možná to byla vůbec první „valentýnka“, která má tohle všechno na svědomí. Každopádně byl chvíli klid, dokud někomu nezačalo téct do bot.

Nová éra, počátek 20. století

Hodně lidí si myslí, že tento svátek je čistě americký, což je nesmysl. Jedná se o anglosaskou záležitost, kterou za velkou louží pouze obnovili. Může za to obchodník Walter Scott, výrobce vánočních přáníček, který se dostal na pokraj bankrotu.

Přemýšlel, jak by si mohl pořádně vydělat a vzpomněl si na Valentýna, kterého tam zatím nikdo moc neprožíval. Začal tvořit srdíčková přání a tím ztrojnásobil své zisky. Takže ano, šlo o byznys, ostatně jako vždycky. A dost se to ujalo…

City a výdělek. Tržby být musí!

Kdysi si dal páreček pusu pod stromem, do kapsy lísteček s větou „miluji tě“ a tím to zhaslo. I tak to byl pro všechny výjimečný den, kdy se vzpomínalo na odvážného kněze. Vždyť o to přece šlo.

Dnes je to úplně jiná liga. Téměř davové šílenství. Prodejci si mnou ruce, protože se ve velkém nakupují květiny, bonboniéry, plyšová zvířata i dárky s valentýnskými symboly. Jako podtržení atmosféry se chodí na romantické večeře při svíčkách do luxusních restaurací. Jenže dělá se to s radostí?

Láska jako nutné zlo

Podle průzkumu vyjde našince svátek zamilovaných na pěkných pár korun, i když ho převážná většina bere za zbytečný výmysl. Aby se neřeklo, muži pozvou svou milou na večeři za zhruba 700 korun. 50 korun investují do papírového přání, v květinářství nechají v průměru čtyři stovky a poslední kilo vypláznou s těžkým srdcem za čokoládu. Pro všeobecný klid. Jenže tím tohle vynucené bláznovství zdaleka nekončí. Někomu z toho vážně hrabe!

Ukázalo se, že podle statistik si v 15 procentech případů posílají květiny ženy samy. Důvod? Mínění ostatních! NO a v Americe je to snad ještě horší…

Rozchody a rozvody

53 procent dívek by ihned ukončilo vztah, kdyby od svých partnerů nic nedostalo. 40 procent bere za urážku, když dárek stojí méně než 120 dolarů, tedy necelé 3 tisíce korun. Tyto údaje poskytla stránka Statisticbrain.com a tím ukázala, o co lidem ve skutečnosti jde. S láskou to moc nesouvisí. Hlavně, když z toho něco „kápne“.

Tipy na dárky bez peněz

Nemůžeš teď moc rozhazovat, ale chceš si udělat oko u toho svého? Klidně nech prasátko u ledu, nech za sebe mluvit činy a předveď svoje dárky, které nestojí ani korunu!

 • Co kdyby ses překonala a nacvičila erotikou nabitý striptýz? No neříkej, že by radši dostal hrnek na kafe se srdcem - nebo růžové trenýrky. Tak to určitě ne….

 • Lásku mu můžeš projevit i tím, že mu vyjdeš vstříc, i když jeho přání považuješ za kolosální hloupost. Chce s tebou hrát třeba videohry, nebo koukat na fotbal? Spolkni narážky o tom, že je to jen ztráta času a alespoň chvilku se tvař, že tě to fakt baví. Bude rád! Nebo?

 • Nemohl tě nikdy dostat dobrovolně na návštěvu ke své matce na oběd. Není lepší odměna, než že na to kývneš a půjdeš tam i bez donucovacích prostředků? A ještě s úsměvem. Když je teda ten Valentýn…

 • Svátek zamilovaných se jeví jako příhodná chvíle i pro tu příšernost, co ti dal k Vánocům. Bambulky, kanýrky, špagátky? Chvilku to vydržíš.

 • A vůbec, nejlepší bude, když po celý svátek budeš chodit nahá. Z toho bude tvůj kluk úplně na větvi. A neboj, vyjde to na neděli. Jen včas odpískej všechny návštěvy, které by mohly zazvonit. Ať není zbytečný trapas…

Co si o Valentýnu myslíš ty? Bereš ho vážně, nebo ho jen přetrpíš? A pozor, zvlášť kluci by si měli dávat pozor na žádosti o ruku. V tenhle den je té pozornosti a něhy tolik, že to každá neustojí. Mrkni na video. Tenhle chudák to za pokleknutí pěkně schytal!

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
13. 02. 2016 lavazza2 Symbolicky (reakcí: 0)
12. 02. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
11. 02. 2016 ladouch . (reakcí: 0)
11. 02. 2016 glady .... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

27. 02. 2017 Horoskop Panna

Dlouhodobá únava, která tě pronásleduje, může být spojena se stresem, ale také s nějakým zdravotním problémem. Určitě... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist