Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Tchyně jako zlý netvor? Nemusí to tak být

Tchyně jako zlý netvor? Nemusí to tak být

Tchyně jako zlý netvor? Nemusí to tak být

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 04. 08. 2014

Tchyně je pro mnoho žen téměř synonymem slova netvor. Obvykle je manželova matka tou zlou osobou, která se do všeho plete, každého sekýruje, je panovačná a pokud nejde všechno podle ní, je zle. Vy sama jste se podle ní dopustila toho největšího zločinu už tím, že jste si dovolila vzít si jejího syna. Protože ona si pro něj vysnila dokonalou princeznu z pohádky a vy jste jí zhatila její plány.

Představa neutrality a harmonie je z říše snů

„Bylo to příšerné,“ svěřuje se dvaačtyřicetiletá Petra se svými zkušenostmi z dob, kdy žili s manželem a dvěma dětmi pod jednou střechou s jeho matkou. „Mluvila úplně do všeho od mytí nádobí až po výchovu dětí,“ vzpomíná hořce. „Ať jsem udělala cokoli, nikdy to pro ni nebylo dost dobré. Když jsme konečně mohli koupit vlastní byt a odstěhovat se, bylo to pro mne jako vysvobození,“ říká dnes, kdy je naštěstí všechno dávno za ní. Skutečně pro velkou část vdaných žen je tchyně postrachem. Představa, že by mezi snachou a tchyní panovala harmonie, nebo alespoň neutralita, je obvykle přáním z říše snů. Jak se ale na tyto otázky dívají psychologové a odborníci na mezilidské vztahy?

Zadělejte si na příměří

Většinou upozorňují, že není všechno tak černobílé, jak se možná mohlo na první pohled zdát. Na jedné straně hodná a nevinná snacha, na druhé zlá a panovačná tchyně, takto jednoznačně se to také nedá říci. Obě ženy se totiž sňatkem dostaly do nové pozice. Tchyni už nyní nenáleží výsadní postavení v synově životě, to převzala snacha, která si na svou novou roli ale teprve zvyká, hledá se v ní. Synova matka naopak má stále pocit, že ona nejlépe ví, co její syn potřebuje a chce to svoji nástupkyni naučit. Mnohdy to ovšem dělá nepříliš vhodnými metodami. Těžko se také srovnává s tím, že už není v synově hierarchii na prvním místě. Důležité je, vzít všechno za správný konec už v této první fázi a nestrkat před případnými problémy hlavu do písku. Pokud se vzduch vyčistí už v počátcích, bude zaděláno minimálně na respektované oboustranné příměří. 

Největší letní prohřešky, které brání vašemu hubnutí

Největší letní prohřešky, které brání vašemu hubnutí

Také se už od jara utěšujete, že hubnout začnete v létě, protože to díky dostatku ovoce a zelenin...

Cesta ke společné řeči

Poradci v oblasti mezilidských vztahů míní, že všechno je otázkou sebepoznávání, schopnosti empatie, vcítění se do druhého, stanovení pravidel a dohod a jejich dodržování a vzájemného respektování individualit a zvyklostí. Každá z žen má svoji historii, proto je důležité alespoň projevit zájem o tu druhou. Na neutrální schůzce můžete sondovat, co tu druhou baví, co jí naopak vadí a tomu se přizpůsobovat a počítat s tím. Najednou pak třeba získáte na dosud nenáviděnou ženu trochu jiný pohled. Jde o toleranci a velkorysost.

Proč snacha reaguje negativně na tchynino poučování? Možná proto, že jí podobné poučování vadilo i v její vlastní rodině a stavělo ji to do role nesvéprávné osoby. Pokud si snacha uvědomí příčinu své averze, může její osobnost růst a příště vnímat tchynin postoj v jiném světle. Totéž ale platí i pro tchyni. I ona by si měla promítnout své chování a uvědomit si, kde může být problém. Proč vnímá svoji snachu negativně, jaký k tomu má důvod. Takové sebepoznání může velmi prospět a změnit zažité vzorce chování. Posunout vztah obou žen do jiné roviny. Důležité také je, jaký postoj zaujme syn. Neměl by se jednoznačně stavět na stranu manželky či tchyně, ale měl by stát prostředníkem pro smír a dohodu, protože zná silné i slabé stránky obou „svých“ žen. Cesta ke společné dohodě je sice náročná, ale když se podaří, je to báječné. 

A co vy? Jaké máte zkušenosti s tchyní? Podařilo se vám se ve vzájemném vztahu s tchyní někam posunout, nebo jde o nepřetržitou válku?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
17. 08. 2014 Lenka tchýně (reakcí: 0)
05. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
05. 08. 2014 glady ... (reakcí: 0)
05. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
04. 08. 2014 lidka2 . (reakcí: 0)
04. 08. 2014 Ludmila Moje zlá a zlatá tchýně (reakcí: 0)
04. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist