Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Svatební zvyklosti: Znáš jejich skrytý význam?

Svatební zvyklosti: Znáš jejich skrytý význam?

Svatební zvyklosti: Znáš jejich skrytý význam?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 17. 10. 2016

Rozbíjíme talíře, bryndáme po sobě knedlíčkovou polévku, procházíme deštěm rýže. Proč vlastně? Pojďme si přiblížit původ svatebních tradic, které ve větší či menší míře dodržujeme dodnes. Jsi-li pověrčivá, určitě se bez nich o svatebním dnu neobejdeš.

Něco starého, nového, půjčeného a modrého

Určitě jsi slyšela, že každá nevěsta by měla mít při obřadu na sobě "něco starého, něco nového, něco vypůjčeného a něco modrého". Symbolika je příznačná: starý kousek výstroje (například náhrdelník po mamince) představuje spojení s minulostí a původní rodinou, se kterou se loučíme. Naopak nově pořízená věc (třeba svatební boty) vyjadřuje cestu k novému životu. Vypůjčená drobnost (náušnice od kamarádky) ti pak má zaručit, že tví přátelé a příbuzní ti budou pořád nablízku, i když si tě odvádí cizí muž. Modrá barva bývala spojována s věrností a morální čistotou, proto i dneska tolik nevěst startuje do nového života s modrým podvazkem.

Když nevěsta tak v bílé

Ačkoli bílá barva svatebních šatů evokuje zejména nevinnost, její význam je širší - znamená také nový začátek, zahájení něčeho nového "s čistým štítem", bez strašáků minulosti. Není bez zajímavosti, že v Číně se dívky vdávají tradičně v červené, tedy v barvě lásky a životní síly. Závoj neměl jen zakrývat nevěstinu tvář před zvědavým zrakem manžela, který kolikrát díky rodičovským piklím do poslední chvíle netušil, jak jeho budoucí žena vlastně vypadá. Měl také odhánět zlé duchy, pro které byla panna nevěsta jistě přitažlivým terčem.

 

Ochrana nevěsty

Protiduchovskou funkci plnily překvapivě i družičky - krásné mladé dívky oblečené do podobných šatů, jako měla nevěsta, měly případné duchy zmást a odlákat jejich pozornost od hlavní protagonistky obřadu.

Nevěstu bylo potřeba chránit i před jinými silami než těmi nadpřirozenými – aby měl  její ženich volnou pravou ruku a mohl kdykoli sáhnout po meči, kdyby mu chtěl někdo novomanželku unést, musela nevěsta u obřadu stát po jeho levici. 

Rýže zajistí plodnost

Aby bylo manželství plodné a rozmnožilo jak rodinné potomstvo, tak hmotné statky, házeli svatebčané na novomanžele květiny, rýži nebo obilná zrníčka. Pokud si chce nevěsta svou plodnost připojistit, měla by při svatební hostině pochovat na klíně malé dítě.

Rozbíjení talířů

A protože moudří vědí, že manželství neznamená jen dny plné štěstí a lásky, ale prochází i trním a životními zkouškami, novomanželé se na tuto skutečnost připravují od svatebního dne. Společným zametáním střepů rozbitého talíře prokazují schopnost spolupracovat, při procházení živou uličkou, takzvaným "špalírem", se učí společně překonávat překážky. Vzájemné krmení polévkou z jednoho talíře pak znamená příslib, že se jeden o druhého v případě nouze postarají.

Některé tradice mají pořád něco do sebe, co říkáš? A bez jaké si neumíš svatbu představit ty? Napiš nám do diskuze. A pokud miluješ knihy a chystáš svatbu, tak se určitě podívej do naší fotogalerie, najdeš tam krásné nápady.

Foto zdroj: shutterstock.com, pinterest.tom

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
19. 10. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
18. 10. 2016 glady .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 03. 2017 Horoskop Lev

Doteď jsi všechno řešila v poklidu a bez valného zájmu, nyní přichází čas si pořádně dupnout a prosadit také své zájm... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Teď jsi právě ve stádiu, kdy si velmi dobře uvědomuješ, že je zapotřebí udělat nutné životní změny. Pochopila jsi, že vzorce navyklého chování byly jen staré minulostn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist