Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Sestra – nejlepší kamarádka, nebo nejhorší nepřítel?

Sestra – nejlepší kamarádka, nebo nejhorší nepřítel?

Sestra – nejlepší kamarádka, nebo nejhorší nepřítel?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lenka Šimková | vydáno 25. 01. 2013

Podle odborníků na rodinné problémy patří sesterské vztahy mezi sourozeneckými k těm nejvíce komplikovaným. Co ovlivňuje lásku, nebo nenávist mezi sestrami a jak si mohou lépe porozumět? Nahlédněme pod pokličku bytostí, které by k sobě měly mít nejblíže.

Dětství a dospívání
Vztah se sestrou ovlivní samozřejmě výchova. Pokud se rodiče ke svým dětem nechovají stejně, napáchá to mnoho škody. U sester to platí dvojnásob. Čtyřiatřicetiletá Marika dodnes vzpomíná, jak otec upřednostňoval jednu z nich: „Jana byla o dva roky starší a byla vymodlené dítě. Přestože v jiných rodinách rozmazlují spíše mladší sourozence, u nás to bylo naopak.“ Rodiče si bohužel nevybíráme, a tak nám nezbývá nic jiného, než hodit dobu dětství a dospívání za hlavu. Nepůjde to snadno, ale musíte se sestrou prostě začít s čistým štítem. Křivdy minulosti a jejich stálé připomínání nikdy nikomu nepomohly.

Když jste ta starší…
Můžete mít pocit, že je to pořád „jen“ vaše mladší ségra. Ten prcek, který vám tahal oblečení ze skříně a kterému jste utírala nos. Simona, dnes velmi uznávaná zubní lékařka, říká: Sestra mě poučovala snad do třiceti let, až jsem jí musela dát nekompromisně najevo, že už o to nestojím. Mám svoji rodinu a kariéru a už mě dávno nemusí vodit za ruku.“ Ochranitelské pudy určitě nejsou nic špatného, ale nepřehánějte to s nimi, i vaše sestra je zralý člověk, který má vlastní život. Pomoc proto kdykoli nabídněte, ale s radami šetřete, až o ně bude nouze.

Když jste ta mladší…
Možná jste k ní vzhlížela s úctou a starší sestra pro vás byla něco jako bůh. Ale najednou jste dospělé a vy zjišťujete, že i ona má své chyby. Renata, která je o šest let mladší než její sestra, uvažuje: „Vždy jsem si myslela, že je perfektní, že v každé situaci ví, co udělat, jak se zachovat, a najednou vidím, že její manželství je na pokraji krachu a hrozí jí vyhazov z práce. Je to pro mě docela šok a nyní nevím, jak se k sestře chovat.“ Mějte na paměti, že nikdo není bezchybný, i když u respektované sestry může toto odhalení nepříjemně překvapit. Zkuste o ní uvažovat jako o obyčejném člověku, který má k dokonalosti daleko jako my všichni, a možná, že si právě tím budete ještě bližší.

Proč to stále neklape?
Žárlivost pokud si dětské soupeření, závist a další negativní pocity přenesete i do pozdějších let, nikdy to nebude dobré. Jestliže si nemůžete sama pomoci, zkuste psychoterapeuta, který vám pomůže najít cestu z tohoto problému. Lepší sesterské vztahy za to určitě stojí.
Její partner – jednoduše ho nesnášíte. Je to trouba a hulvát a vůbec… Ale pozor, vaše sestra si ho jednou vybrala. Smiřte se s tím, respektujte její volbu a když není zbytí, omezte s ním kontakt. Rozhodně si ale nenechte přetrhnout pouto, které se sestrou máte.
Odlišnost – jste každá tak jiná, že snad ani nemůžete být sestry. Ano, to je docela častý případ. I když jste vyrůstaly ve stejném prostředí, máte jiné názory, koníčky, styl života. Zkuste to brát jako pozitivní věc a vzájemně se obohacovat. Témata, u kterých víte, že se zásadně neshodnete, ale v komunikaci vynechejte, nebo je omezte na minimum. Nemusíte přeci pořád dokola rozebírat to, co vždy skončí hádkou. Dobrá sestra má oproti ostatním kamarádkám velkou výhodu. Ví, kdo jste, odkud pocházíte, co máte za sebou... A navíc, ve dvou se to lépe táhne, vykročte tedy na další cestu spolu, uvidíte, že nebudete litovat.

A co vy, máte sourozence? A dokonce třeba sestru? Jaké jsou vaše vztahy?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
12. 01. 2014 hdbcfhedvbf fbvbargvaqgrgare (reakcí: 1)
01. 05. 2013 11789 :-) (reakcí: 0)
11. 04. 2013 goldie ... (reakcí: 1)
31. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
28. 01. 2013 Galla31 Nej sestra (reakcí: 0)
27. 01. 2013 manislava sestra (reakcí: 0)
25. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
25. 01. 2013 Daja Moje Marci (reakcí: 3)
25. 01. 2013 Gábina Ségruška (reakcí: 0)
25. 01. 2013 Katka Sistr (reakcí: 0)
25. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

26. 02. 2017 Horoskop Býk

Nadbíhá ti ženatý kolega a ty přemýšlíš, že bys využila šance? Nedělej to, jednak bys díky udrbané kolegyni přišla o ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist