Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Sedm pravidel partnerské výměny názorů

Sedm pravidel partnerské výměny názorů

Sedm pravidel partnerské výměny názorů

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 16. 05. 2012

Ačkoli jste spřízněné duše, vaše názory a zájmy nemohou být vždycky identické jako vajíčka. Hádky se proto nevyhnou žádnému vztahu, je ale možné naučit se hádat se tak, aby to zanechalo co nejméně šrámů na duši a výměna názorů měla konstruktivní efekt.

1. Sledujte svůj cíl
Během hádky mějte neustále na paměti, že usilujete o nápravu situace. V návalu hněvu často vyčteme protějšku celý jeho život, i když to v dané chvíli není na místě - a zbytečně to zraňuje. Řekněte druhému, co podle vás dělá špatně, ale nenazývejte ho všeobecnými jmény. Slova jako "hlupák", "lhář" nebo "despota" jsou v případě jednoho partnerova prohřešku příliš silná a spíš naštvou, než aby vyvolala vlnu sebereflexe.

2. Držte se tématu
V zápalu rozhořčení máme tendenci přilévat olej do ohně a rozvzpomenout se na všechny další křivdy, které jsme dosud řádně neprobrali. Hádka by přitom měla být jen na jediné téma. Dokud se jedno nevyřeší, nemá cenu k němu přimíchávat druhé.

3. Netahejte do sporu další osoby
Výkřiky ve stylu "Za to může tvoje matka!" nepomáhají, nemívají žádný efekt a vedou spíš k destrukci. Hádka je výměnou názorů dvou dospělých osob, o nichž předpokládáme, že dokážou uvažovat i jednat samostatně a nikdo je k tomu nenavedl. Házení viny na blízké okolí nemá žádné logické opodstatnění.

4. Nepoužívejte vulgarismy
Jsou páry, které se při ostré výměně názorů častují nadávkami, za něž by se styděl i dlaždič. Deset minut poté jsou zase zlatíčka a pokud jste jejich slovní přestřelce nebyli osobně přítomni, nikdy byste nevěřili, že takoví milí lidé někdy vypustili podobná slova z úst. Vědí to ale jejich sousedé... a také bohužel děti. Je-li to váš případ, místo vulgarismů zkuste udělat mediální "píp".

5. Neopouštějte své stanovisko
"Ano, máš pravdu, já jsem ta zlá, za všechno můžu jenom já, ty jsi chytrý, souhlasím s tebou, hlavně už mlč." Takový výrok sice vybízí ke smíru, ale cítíte z něho ironii. Viditelně není myšlen vážně. Stůjte si za svým a nevolte kapitulaci jen proto, že je partner v argumentech silnější nebo má prořízlejší pusu.

6. Zajeďte si rutinu usmiřování

Někdo dokáže držet tichou domácnost tři dny, jiný přijde s omluvou za pět minut. Najděte si vlastní rituál, jak se brzy uklidnit a začít opět komunikovat normálně. Můžete se na chvilku projít na čerstvém vzduchu nebo si dát spolu usmiřovací kafíčko. Cokoli vám vyhovuje a sklidní var.

7. Problém nepotlačujte
Je nutné se usmířit a omluvit se za zvýšený hlas a nemístné výčitky. K samotnému tématu hádky byste se ale měli v příštích hodinách či dnech zase vrátit, abyste ho dořešili v klidu a s chladnou hlavou. 
Hezky se to mluví, že? Jenom to dodržet...

Čtěte: 11 rad pro šťastné manželství

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
26. 09. 2012 monca07 . (reakcí: 0)
03. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 05. 2012 kralicek hádky (reakcí: 3)
16. 05. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
16. 05. 2012 doublefantasy výměna názorů (reakcí: 0)
16. 05. 2012 pepina . (reakcí: 0)
16. 05. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
16. 05. 2012 helenadon pravidla (reakcí: 0)
16. 05. 2012 lyricalka :-) (reakcí: 0)
16. 05. 2012 Daniela76 Sedm pravidel (reakcí: 1)
16. 05. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
16. 05. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist