Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Sedm pravidel partnerské výměny názorů

Sedm pravidel partnerské výměny názorů

Sedm pravidel partnerské výměny názorů

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 16. 05. 2012

Ačkoli jste spřízněné duše, vaše názory a zájmy nemohou být vždycky identické jako vajíčka. Hádky se proto nevyhnou žádnému vztahu, je ale možné naučit se hádat se tak, aby to zanechalo co nejméně šrámů na duši a výměna názorů měla konstruktivní efekt.

1. Sledujte svůj cíl
Během hádky mějte neustále na paměti, že usilujete o nápravu situace. V návalu hněvu často vyčteme protějšku celý jeho život, i když to v dané chvíli není na místě - a zbytečně to zraňuje. Řekněte druhému, co podle vás dělá špatně, ale nenazývejte ho všeobecnými jmény. Slova jako "hlupák", "lhář" nebo "despota" jsou v případě jednoho partnerova prohřešku příliš silná a spíš naštvou, než aby vyvolala vlnu sebereflexe.

2. Držte se tématu
V zápalu rozhořčení máme tendenci přilévat olej do ohně a rozvzpomenout se na všechny další křivdy, které jsme dosud řádně neprobrali. Hádka by přitom měla být jen na jediné téma. Dokud se jedno nevyřeší, nemá cenu k němu přimíchávat druhé.

3. Netahejte do sporu další osoby
Výkřiky ve stylu "Za to může tvoje matka!" nepomáhají, nemívají žádný efekt a vedou spíš k destrukci. Hádka je výměnou názorů dvou dospělých osob, o nichž předpokládáme, že dokážou uvažovat i jednat samostatně a nikdo je k tomu nenavedl. Házení viny na blízké okolí nemá žádné logické opodstatnění.

4. Nepoužívejte vulgarismy
Jsou páry, které se při ostré výměně názorů častují nadávkami, za něž by se styděl i dlaždič. Deset minut poté jsou zase zlatíčka a pokud jste jejich slovní přestřelce nebyli osobně přítomni, nikdy byste nevěřili, že takoví milí lidé někdy vypustili podobná slova z úst. Vědí to ale jejich sousedé... a také bohužel děti. Je-li to váš případ, místo vulgarismů zkuste udělat mediální "píp".

5. Neopouštějte své stanovisko
"Ano, máš pravdu, já jsem ta zlá, za všechno můžu jenom já, ty jsi chytrý, souhlasím s tebou, hlavně už mlč." Takový výrok sice vybízí ke smíru, ale cítíte z něho ironii. Viditelně není myšlen vážně. Stůjte si za svým a nevolte kapitulaci jen proto, že je partner v argumentech silnější nebo má prořízlejší pusu.

6. Zajeďte si rutinu usmiřování

Někdo dokáže držet tichou domácnost tři dny, jiný přijde s omluvou za pět minut. Najděte si vlastní rituál, jak se brzy uklidnit a začít opět komunikovat normálně. Můžete se na chvilku projít na čerstvém vzduchu nebo si dát spolu usmiřovací kafíčko. Cokoli vám vyhovuje a sklidní var.

7. Problém nepotlačujte
Je nutné se usmířit a omluvit se za zvýšený hlas a nemístné výčitky. K samotnému tématu hádky byste se ale měli v příštích hodinách či dnech zase vrátit, abyste ho dořešili v klidu a s chladnou hlavou. 
Hezky se to mluví, že? Jenom to dodržet...

Čtěte: 11 rad pro šťastné manželství

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
26. 09. 2012 monca07 . (reakcí: 0)
03. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 05. 2012 kralicek hádky (reakcí: 3)
16. 05. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
16. 05. 2012 doublefantasy výměna názorů (reakcí: 0)
16. 05. 2012 pepina . (reakcí: 0)
16. 05. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
16. 05. 2012 helenadon pravidla (reakcí: 0)
16. 05. 2012 lyricalka :-) (reakcí: 0)
16. 05. 2012 Daniela76 Sedm pravidel (reakcí: 1)
16. 05. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
16. 05. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

22. 10. 2016 Horoskop Rak

Nepříjemnosti pracovního týdne jou za tebou a ty se konečně můžeš volně nadechnout a užít si volný den. Zapomeň však ... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist