Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Pozor na manželovy dluhy - mohou vám zničit život!

Pozor na manželovy dluhy - mohou vám zničit život!

Pozor na manželovy dluhy - mohou vám zničit život!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Zdeněk Kolbuch | vydáno 21. 01. 2013

Je jedno, jak se to stalo, jestli hodně pil, hrál automaty, nebo špatně investoval. Každopádně nasekal dluhy a vám, jako jeho drahé polovičce, tím pěkně zavařil. Vaše manželství se ocitlo v troskách a vy si připadáte jako rukojmí jeho dluhů. Jenže co teď? Osobní bankrot? Rozvod?

Už samo odhalení partnerových dluhů bývá velmi bolestivé. Většinou se o nich dozvíte až když jsou neúnosné. Peněz je sice čím dál méně, ale manžel zná vždy nějakou příhodnou výmluvu typu: Šéf mi ještě neposlal výplatu, někdo mi ukradl platební kartu a vybral účet, případně potřebuje každou chvíli nějakou šíleně drahou součástku do auta. A když už konečně na dluh přijdete, tak samotné zrazení vaší společné důvěry bývá horší, než dluhy samotné.

Dluhy v manželství jsou vždy záležitostí obou!
Důležité je nesložit ruce do klína a nenechat manžela ať se s tím popere sám – nepopere. Jakmile přijdete na rostoucí dluh, tak co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Nechoďte na žádná veřejná fóra, kde se za právníka může vydávat každý, ale vyhledejte odborného poradce, který vám může nabídnout reálnou pomoc. V první řadě si musíte uvědomit, že pokud dluhy vznikly za vašeho manželství, tak se automaticky stáváte spoludlužníkem, ať už jste o nich věděla, nebo ne. Výjimku tvoří jen dědictví, dary, restituce a majetek nabytý před sňatkem, jenže ten se dost špatně prokazuje.

Osobní bankrot jako záchranné lano
Kromě rozvodu můžete vyhlásit osobní bankrot (oddlužení). Ale to jen v případě, že jste nad ním ještě nezlomila hůl a jste ochotna se minimálně na pět let hodně, ale opravdu hodně uskrovnit. Osobní bankrot vám může zachránit nejen hromadu peněz, ale i manželství. V praxi to znamená, že dostanete soudem nařízeno prodat společný majetek a peníze se rozdělí mezi věřitele. Pokud to nestačí, rozpočítá se zbylý dluh do splátkového kalendáře, na kterém se podílí oba manželé. Po osobním bankrotu si sice budete muset pořádně utáhnout opasky, ale výhody jsou nevyvratitelné. Přestávají nabíhat sankční úroky s poplatky za nesplácení a exekutor vám nesmí přes práh. Podmínek pro osobní bankrot je spoustu, proto zmíním jen ty nejdůležitější. Musíte mít dluh minimálně u dvou věřitelů. Do pěti let musíte splatit alespoň 30% z dlužné částky a v žádném případě nesmíte porušit splátkový kalendář. Pokud nebudete plnit do puntíku podmínky oddlužení, soud ho zruší a vyhlásí konkurz.

Je rozvod jediné řešení?
Pozor! Osobní bankrot nepřichází v úvahu, pokud je manžílek gambler, co nedá pivo z ruky a padají z něj kromě vajglů jen samé plané sliby – to se nechte raději rozvést. Je to kruté, ale pravděpodobnost, že se změní je asi stejná, jako že najdete v lese stepující muchomůrku. Rozvést se můžete i když s tím manžel nesouhlasí – stačí podat u okresního soudu žalobu o rozvod manželství. Ani rozvod vás ale před dluhy nabytými v manželství neuchrání a stále platí, že pokud přestane splácet, připadne tato nemilá povinnost vám. Při rozvodu je třeba nemyslet jen na sebe. Soudy v drtivé většině připisují děti matce, musíte tedy přemýšlet jak po rozvodu uživíte nejen sebe, ale i své děti. S výživným moc nepočítejte.

Své o tom ví osmačtyřicetiletá Ivana: „Byli jsme s manželem spolu jednadvacet let, když jsem přišla na jeho dluhy. Zpočátku vypadalo vše nevinně a ani mi nepřišlo podezřelé, že mi dává stále méně peněz. Vždy měl totiž připravenou nějakou trefnou výmluvu. Na všechno jsem přišla až loni, když jsem výjimečně dorazila domů před manželem a našla v poště vyúčtování dluhu, kde zbývalo zaplatit ještě přes 80 tisíc! Manžel se vymlouval, že mu snížili výplatu a že to nějak zvládneme, jenže potom jsem mu prohledala šuplíky a našla další vyúčtování - tentokrát skoro na půl milionu. Až po opravdu ostré hádce se mi přiznal, že ho z práce vyhodili už před třemi měsíci a chodí hrát automaty. Cítila jsem se trapně zvlášť proto, že to všichni naši známí věděli a jen já jsem byla za pitomce. Jelikož máme jen dceru a ta už bydlí s přítelem, rozhodla jsem se nechat se rozvést. Manžel si našel novou práci a zatím své dluhy splácí, ale i tak prožívám každý den ve strachu, že splácet přestane a zazvoní u mě exekutor.“

Na manželovy dluhy nejlépe zabírá to samé co na zubní kaz - prevence. Jakmile začnete mít podezření, že si váš miláček dělá dluhy, naostřete si lokty a pusťte se do řešení. Nejlepší je se včas dohodnout a sepsat u notáře smlouvu o majetkovém vypořádání, tím v podstatě omezíte, případně úplně zrušíte společné jmění manželů. Podpisem získáte jistotu, že v budoucnu nebudete muset manželem nahromaděné dluhy platit. Jediný problém je, že tuto smlouvu musí podepsat oba manželé a partnerovi se nemusí chtít. V manželském slibu sice stojí v dobrém i ve zlém, ale manželovy dluhy do toho nepočítejte. Hned jak se objeví problém, vyhledejte odbornou pomoc – jen tak se neutopíte v dluzích.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
25. 04. 2016 Amalka Exekuce (reakcí: 0)
11. 04. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
27. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
22. 01. 2013 manislava dluhy (reakcí: 0)
21. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
21. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 3)
21. 01. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
21. 01. 2013 ladouch . (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

28. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes budeš jednat s horkou hlavou. Rozbouřené emoce tě dovedou až do krajnosti a ty tak pustíš z pusy slova, kterých ... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist