Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Potvrzeno: Ženy jsou schopnější lídři než muži!

Potvrzeno: Ženy jsou schopnější lídři než muži!

Potvrzeno: Ženy jsou schopnější lídři než muži!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Wanda | vydáno 20. 04. 2012

Mnozí to tušili již dávno, ale nyní to potvrzují konkrétní čísla: ženy jsou lepší manažeři než muži. Z nové rozsáhlé studie vyplývá, že několik tisíc oslovených manažerů považuje ženy za schopnější než muže.

Studii vypracovala dceřiná společnost Harvardské univerzity - bostonský server Harvard business review (HBR). Obecně získaly manažerky více procent v oblastech budování dobrých vztahů a pohody na pracovišti. V hodnocení konkrétních kompetencí, jako je na příklad vlastní iniciativa, cílevědomost, týmová práce, vztahy, řešení problémů inovace a další, získaly ženy výrazně lepší hodnocení než muži.

Obdobné výsledky vyplynuly také ze studií Odyssey, české poradenské společnosti stojící za projektem PROFI ŽENA, který se zabývá vzděláváním českých podnikatelek.

Umění lepších vztahů
"V manažerských schopnostech mužů a žen jsou nesporně velké rozdíly – ženy většinou mnohem lépe zvládají umění budování dobrých vztahů na pracovišti," říká Martin Ruman, ředitel společnosti Odyssey. Z průzkumu této společnosti dále vyplynulo, že ženy jsou lepšími leadery než muži především pro jejich schopnost udržovat dobré vztahy, a citlivější emotivní vnímání. "Současně mají ženy vyšší zájem pracovat na vlastním osobním rozvoji," dodává Ruman.

Americký průzkum proběhl v roce 2011 a bylo při něm hodnoceno celkem 7 280 leaderů z různých odvětví a oborů. Předmětem hodnocení bylo 16 klíčových manažerských kompetencí, na jejichž základě vzniklo celkem 360 komplexních hodnocení.
A výsledky? První zjištění vyplývající z provedeného průzkumu není až tak překvapivé. Celých 64 % všech vedoucích pozic jsou vykonávány muži, a čím výše je pracovní pozice zařazena v organizační struktuře, tím méně žen zde nalezneme. Zároveň však platí, že ženy na těchto vysokých funkcích získávají zpravidla mnohem vyšší hodnocení než muži.

Proč jsou lepší?
A proč to tak je? Proč ženy "vítězí"? Odpověď není podle autorů americké studie zcela jednoznačná – jedním z možných vysvětlení je i to, co zdůrazňovaly v průzkumu ženy na vysokých pozicích: že jsou nuceny pracovat tvrději než muži. Jsou přesvědčeny, že jsou vystaveny neustálému tlaku ze svého okolí neudělat žádnou chybu a neustále dokazovat svou potřebnost pro firmu. "Potvrzuje to i fakt, že mezi manažerkami je vysoký zájem především o kurzy asertivity, emoční inteligence a manažerských dovedností," doplňuje projektová specialistka Martina Zápotocká ze společnosti Odyssey. "Z toho usuzujeme, že ženy projevují enormní zájem především o to, aby dokázaly efektivně působit v oblastech spolupráce a vztahů.“

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
11. 05. 2012 helenadon ženy (reakcí: 0)
08. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
24. 04. 2012 gambis ... (reakcí: 1)
23. 04. 2012 Daniela76 Potvrzeno (reakcí: 0)
22. 04. 2012 manislava POTVRZENO (reakcí: 1)
22. 04. 2012 grizlinka + (reakcí: 0)
21. 04. 2012 giudi hehe (reakcí: 0)
21. 04. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
21. 04. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 4)
20. 04. 2012 Citrónek CO TO? (reakcí: 5)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

23. 03. 2017 Horoskop Rak

Podaří se ti osvobodit od minulých omezení a můžeš si být jistá, že na tebe čeká mnoho nových začátků, nová práce, pr... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist