Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami

Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami

Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami

Magazín: Sex a vztahy | autor: Jana Rysková | vydáno 07. 03. 2011

Pocházejí muži a ženy z různých planet, jak nám to předkládá řada populárně psychologických publikací? Ne tak docela. Vědecké výzkumy dokazují, že biologický základ máme v podstatě stejný (až na ty intimní tělesné partie, samozřejmě). Rozdíly v povaze jsou dány spíše výchovou a kulturním prostředím. Pojďme si vyvrátit pět základních mýtů.

Mýtus 1. Ženské jsou ukecané
Určitě máte ve svém okolí mužský příklad, který to vyvrátí. "Kamarádky se mi často smějí, že mě manžel nepustí ke slovu. Když mi telefonuje, vzmůžu se tak akorát na několik slov, ahoj, jasně, dobře, uvidíme se večer. Zbytek desetiminutového hovoru obstará on," říká pětadvacetiletá Lenka, která musí svého muže každou chvíli okřikovat, aby jí neskákal do řeči. A nedá se ani říct, že najdete víc ukecaných žen než mužů. Studie provedená před čtyřmi lety v Arizoně na čtyřech stovkách univerzitních studentů ukázala, že každý člověk vysloví denně v průměru 16 tisíc slov, nezávisle na tom, jde-li o muže či ženu.

Mýtus 2. Muži jsou soutěživí
Muži se v mnoha dnešních kulturách projevují jako mnohem soutěživější jedinci. Muž je lovec, bojovník, ostřeji se prosazuje, chce být ve všem první a nejlepší, špatně snáší prohru. Od žen se naproti tomu očekává, že snáze vytvoří spolupracující komunitu a lépe se dohodnou na kompromisu. Potvrzují to ale jen ty výzkumy, které proběhly v tradičně partriarchálních kulturách. Společností založených na matriarchátu dneska už moc nenajdeme, ale stále existují a je zajímavé je pozorovat. Ženy z indického kmene Khasi se například chovají mnohem soutěživěji než jejich mužské protějšky. Dá se tedy předpokládat, že muži jsou dravější jen proto, že je k tomu vede výchova a společenské vzory.

Mýtus 3. Ženy jsou citlivější
Fakt, že se žena rozpláče na smutný podnět mnohem snáze než muž, ještě neznamená, že prožívá emoce intenzivněji. Psycholožka Ann Kring z univerzity ve Vanderbiltu měřila sílu emocí studentů při sledování různě zaměřených filmů a zjistila, že dívky i chlapci prožívají pocity velmi podobně. Dívky je jen snáze vyjadřují. Uplakaný chlap ztrácí na přitažlivosti, zatímco plačící žena působí dojmem křehké bytosti potřebující mužovu ochranu. Potlačování projevů pocitů mužům vnucuje společnost. Ale nemají to od přírody.

Mýtus 4. Muži mají lepší hlavu na matematiku
Děvčatům jdou lépe humanitní obory, chlapci jsou zaměření spíše technicky. Matematické problémy nejsou pro holky, soudíme obecně od školních lavic. "Když někde řeknu, že pracuju jako programátorka, lidem často spadne čelist. Vždyť jsi ženská, slyšela jsem už několikrát," říká třicetiletá Marcela, která vystudovala informatiku na VŠE. Vědci stojí na její straně: podle nich se ženy nevrhají do technických oborů jenom proto, že jim k tomu chybí seběvědomí. Dokazuje to pokus provedený na dvou skupinách studentů texaské a newyorské univerzity. První skupině profesor před testem z matematiky přednesl tradiční předsudky vůči ženskému myšlení, druhá skupina před zkouškou řešila neutrální témata. Studentky v první skupině napsaly test s viditelně horšími výsledky než jejich spolužáci mužského pohlaví. Ve druhé skupině byl výkon vyrovnaný.

Mýtus 5. Ženy mají lepší intuici
Myslíte si, že ženské mají šestý smysl a lépe odhadnou, když jim někdo lže? Omyl, tvrdí studie z britské univerzity v Hertfordshire. Při intuitivním posuzování upřímných a falešných úsměvů příslušníků stejného pohlaví se ženy správně strefily v 71 případech, a muži je o jedno procento překonali. Při odhadování úsměvů opačného pohlaví byl rozdíl ve prospěch mužů dokonce ještě o pár procent větší. Proto dámy, nepodceňujme muže! Intuici mají stejnou jako my, ne-li ještě lepší! (Možná jí jenom nevěří, jak by měli…)

Další články z rubriky

Komentáře (29)

Datum Autor Nadpis
26. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
12. 03. 2011 piwinka2 :-) (reakcí: 1)
11. 03. 2011 Marie1945 .. (reakcí: 0)
11. 03. 2011 Honey K 4. bodu (reakcí: 0)
10. 03. 2011 lenickaa to bych se hádala! (reakcí: 0)
09. 03. 2011 evhu Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami (reakcí: 0)
09. 03. 2011 Svacinka Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami (reakcí: 0)
08. 03. 2011 marti nnnn (reakcí: 0)
08. 03. 2011 barboras8 . (reakcí: 0)
08. 03. 2011 liddduska ženy (reakcí: 0)
07. 03. 2011 hoooli - (reakcí: 0)
07. 03. 2011 puntik no, nevím (reakcí: 1)
07. 03. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
07. 03. 2011 vivonikas 5 mýtů o rozdílech mezi muži a ženami (reakcí: 1)
07. 03. 2011 Kajen :) (reakcí: 0)
07. 03. 2011 indira u nás doma (reakcí: 0)
07. 03. 2011 evhu Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami (reakcí: 0)
07. 03. 2011 Mistery článek (reakcí: 0)
07. 03. 2011 Anya :) (reakcí: 1)
07. 03. 2011 petusska Suhlasim (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

27. 03. 2017 Horoskop Beran

Potkala jsi prima chlapa a máš pocit, že by to mohl být ten pravý? Ještě než se budeš vrhat do společného bydlení neb... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist