Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Otravná moudra na sociálních sítích. Víš, kdo je nejvíc sdílí? Budeš zírat!

Otravná moudra na sociálních sítích. Víš, kdo je nejvíc sdílí? Budeš zírat!

Otravná moudra na sociálních sítích. Víš, kdo je nejvíc sdílí? Budeš zírat!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lucie Feiková | vydáno 11. 07. 2016

Jen se přihlásíš na profil a rázem jsi zahlcená hlubokomyslnými moudry, která si na Facebooku žijí vlastním životem. Neskutečně tě to otravuje, protože se nejedná o citace slavných lidí, ale anonymní výkřiky do tmy? Vědci z Kanady vypátrali, proč si tohle mezi sebou tví přátelé sdílí - a co to o nich vypovídá!

Ach jo, už zase ti odněkud přilétl příspěvek, nad kterým nevěřícně kroutíš hlavou. Zní třeba: „Mokrý člověk se nesmí bát deště“. Nebo další perla: „Když musíš říct ano, řekni to s otevřeným srdcem“. A někdy bývá i hůř, protože tvé oči spatří hlášku: „Kdo někoho miluje a často pláče, ten ať dá like“! Ruku na srdce, není to občas na palici? Čeho je moc, toho je prostě příliš!

Virtuální kecy v kleci

Takhle nějak tato „moudra“ označují vědci z Kanady. Úplně přesně jim říkají „pseudohluboké nesmysly“. Nevyslovil je totiž žádný uznávaný básník ani myslitel. Prostě je má na triku někdo, kdo je v momentální depce. Podle nich jde o zdánlivě působivá tvrzení, která bývají prezentována jako pravdivá. 

Ve skutečnosti však skutek utekl, protože to jsou jen prázdná slova a nic z toho! Proč se to tedy šíří na sociálních sítích jako lavina? To zajímalo odborníky z univerzity Waterloo. Rozhodli se proto provést unikátní studii. Cíl byl jasný. Zjistit, jací lidé stojí v pozadí těchto náhledů do duše a v jakých kruzích je tohle oblíbené.

Pocity vysílané do světa

Hlavní spouštěč a vlastně i důvod, proč se průzkum uskutečnil, byly jisté internetové stránky zaměřující se výhradně na anonymní motta, myšlenky a velké úvahy. Učiněná online „studnice poznání“, jakých je i u nás poměrně dost. Tohle teď prostě frčí a internet pod tíhou myšlenek praská ve švech.

„Procházel jsem ten web a napadlo mě, jestli se někdy dělal nějaký výzkum na toto téma. Chtěl jsem vědět, jestli si lidé opravdu myslí, že podobné divné výroky mají nějakou hodnotu,“ říká psycholog a vedoucí výzkumu Gordon Pennycook. A tak to vlastně vzniklo.

Sonda do hlavy a myšlenek

Jeho originálního experimentu se zúčastnilo 300 dobrovolníků. Všem se předložil stejný materiál ze zmíněných stránek – několik citátů, z nichž některé byly vyloženě vycucané z prstu a totálně nesmyslné. Všichni dotázaní měli za úkol ohodnotit význam těchto vět a posoudit, jestli před sebou vidí holý výmysl, nebo naopak něco, co má skutečnou pointu. Souběžně se testovala i povaha a kognitivní schopnosti respondentů. Jaký byl výsledek? Tohle na tvé přátele na síti asi nebude vrhat nejlepší světlo!

Vím, že nic nevím. Proto sdílím

Při shromažďování výsledků se ukázalo, že těm, kteří neoplývají přílišnou inteligencí, se tahle motta líbí a posílají je dál jako diví. Nejsou si totiž schopni uvědomit, že jde o naprostou hloupost zabalenou do hezkých slov – v porovnání od chytrých jedinců, co mají pod čepicí! A co je ještě horší, fanatičtí „sdíleči mouder“ prý nedostali do vínku kritické myšlení a nechávají se unést na vlně konspiračních teorií. Definitivně se tedy potvrdila souvislost mezi nízkým IQ a zájmem o výroky prapodivného charakteru. Takový je názor vědců.

A teď se zamysli. Kolik tvých kámošů si na tomhle ujíždí? A myslíš si o nich to, co říkají odborníci? No vida, ono nebude zase tak zle! Každý má přece nějaké hobby, no ne? Někdo sdílí moudra, další zase tvoří nepochopitelné selfie a hrdě je věší na svoji zeď. Tak co je lepší? Podívej se na video, tam je parádní přehlídka exotů a pak si sprav chuť v naší fotogalerii, kde naopak najdeš super fotky. Někdy se holt záběr fakt povede. :-)

Jak jsi na tom s těmito citáty ty? Vadí ti, nevadí, sdílíš, nebo neřešíš? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem. Budeme se těšit na příspěvky! A jestli se chceš podělit o nějaký virtuální blud, na který jsi narazila, vítáme. Jakou nejhloupější moudrost už sis na síti přečetla?

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 07. 2016 glady ... (reakcí: 0)
11. 07. 2016 Viky17 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

04. 12. 2016 Horoskop Střelec

Dnes se ti nebude chtít vůbec nic. Nevadí, do ničeho se nenuť. Dělej jen věci, které tě baví, nebo zajdi načerpat ene... Celý horoskop

Karta dne

Dva poháry
Máš před sebou nádherný den naplněný radostí a láskou. Přestože jsi sama, budeš velmi intenzivně řešit vztahy kolem sebe a také své srdíčko. Jestli toužíš po lásce, má...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist