Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Od plátna k latexu aneb Historie kondomu

Od plátna k latexu aneb Historie kondomu

Od plátna k latexu aneb Historie kondomu

Magazín: Sex a vztahy | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 13. 02. 2013

Lněné plátno nebo ovčí střívka – i z těchto materiálů se dřív vyráběly kondomy. A nebyl to zrovna příjemný druh antikoncepce. Kondomy v podobě v jaké je známe dnes zaznamenaly celosvětový boom v roce 1940, v době druhé světové války...

...koneckonců sex byl jedinou radostí vojáků. Ale muži ve zbroji se potřebovali chránit před syfilitidou. A právě tehdy byla odstartována kondomová revoluce.

První kondomy se však používaly už ve starém Egyptě – zejména pro vyšší společenské vrstvy byla ochrana velmi důležitá. Egypťané používali lněné plátno, které zahalilo jejich penis a chránilo je tak před všemi formami sexuálně přenosných chorob, ale i před početím.

V sedmnáctém století se množily případy nakažených syfilitidou, ochrana se opět stala nezbytností. Ačkoliv prevence představovala z dnešního pohledu spíše martýrium. K výrobě se totiž používala zvířecí střívka – ano stejná, jako se nyní využívají k výrobě jitrnic či párků. Kondomy byly sice nepohodlné, nicméně rozšířené mezi vyššími společenskými třídami. Chuďas na ně ale neměl peníze. Ochrana totiž byla velmi drahá. Za tu kvalitní dal člověk celý týdenní plat!

Inovace se konala až v roce 1839, kdy Charles Goodyear přišel na to, že by se kondom dal vyrábět z gumy. Nové kondomy sice byly levnější, ale nikoliv pohodlnější. I tak ale jejich popularita stoupala a dokonce se daly objednat na dobírku až do domu.

Prudérní Amerika však kondom brzy zakázala a to hned ve třiceti  státech. Následek na sebe nenechal dlouho čekat. Pohlavní choroby se rychle šířily, jenže kondom byl dostupný asi tak jako samizdatová literatura. Prostě nebyl k mání stejně jako dřív. Určitý comeback slavil až za první světové války. Ale kondomy byly i tak nedostupné a značně nepohodlné. Trvalo dva roky, než byl vynalezen latex. Nový materiál přispěl k hojnějšímu používání. Vojákům druhé světové války kondom distribuovali jejich nadřízení. Válečné časy znamenaly nárůst používání kondomu i v období po válce. Přišla šedesátá a sedmdesátá léta a s nimi sexuální revoluce, která definitivně potvrdila důležitost kondomu. V době, kdy si to rozdával každý s každým, byl tento kousek gumy opravdu nezbytným.

V osmdesátých letech byly kondomy ještě populárnější a to především díky šířící se nemoci AIDS. V devadesátých letech se materiál používaný na jeho výrobu ještě zkvalitnil. Protože jsou nepromokavé, elastické a dlouho vydrží, dají se využít i jinak, třeba jako ochrana mikrofonu před vodou či hlavně pistole.

Dneska si už můžeme vybrat ze stovky různých barev či vůní. Ve vyspělém světě v současnosti spotřeba kondomu nepatrně klesá, AIDS už pro lidi není takovou hrozbou. Naopak roste v rozvojových zemích, kde se ročně spotřebuje podle odhadů 18,6 miliard kondomů.


Zdroj: powerhousemuseum.com, profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
04. 04. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
15. 02. 2013 manislava kondom (reakcí: 0)
14. 02. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
14. 02. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
13. 02. 2013 pepina . (reakcí: 0)
13. 02. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

19. 02. 2017 Horoskop Panna

Pokud jsi už delší čas sama, máš velkou šanci dnes potkat muže svých snů. Bude nenápadný a přesto mezi ostatními vyni... Celý horoskop

Karta dne

Devět pohárů
Život k tobě začíná být velmi láskyplný, sny se ti pomalu ale jistě začínají plnit a tvé srdce bije radostí s touhou sdílet šťastné chvíle s ostatními. Tvé vztahy s ro...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Týden ve znamení lásky na Femině!

Ať už se ti to líbí nebo ne, už v úterý nás čeká Valentýn. Jedni tento svátek milují a nedají na něj dopustit, druzí ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist