Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Nové výzkumy potvrzují: O naší sexuální orientaci se rozhoduje už v děloze

Nové výzkumy potvrzují: O naší sexuální orientaci se rozhoduje už v děloze

Nové výzkumy potvrzují: O naší sexuální orientaci se rozhoduje už v děloze

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 03. 06. 2014

Že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše, to je stará známá a obehraná pravda. Muži zkrátka nerozumí ženám a ženy mužům. Jde o dva různé světy, které se po tisíciletí snaží si vzájemně porozumět. Někdy to jde lépe, jindy hůře. Je to pravda, že muži myslí jinak než ženy? A v čem se vlastně liší jejich mozky? Podívejte se na vše vědeckýma očima.

Sázka šedou a bílou kůru

Americký profesor Richard Haier z univerzity v kalifornském Irvinu hledal s kolegy z univerzity v Novém Mexiku odpovědi na otázky, jak je vůbec možné, že muži myslí jinak než ženy a naopak. Zkoumali přitom magnetickou rezonancí mužské a ženské mozky. Na co přišli?

Muži během přemýšlení aktivují svoji šedou kůru o 6,5 krát více než ženy, naproti tomu ženy při přemýšlení zapojují bílou mozkovou kůru, a to až 10 krát více než muži. Muži zkrátka myslí jinou částí mozku než ženy. „Tyto výsledky svědčí o tom, že evoluce člověka stvořila dva typy mozků, pro stejné vyjádření intelektu,“ shrnuje výzkum Haier a dodává ještě, že „pokud přesně stanovíme rozdílnosti v mozcích jednotlivých pohlaví, můžeme i lépe pomoci při výzkumech demencí a dalších nemocí mozku“. Data získaná magnetickou rezonancí tak mohou vysvětlit, jak je možné, že jedno pohlaví je v plnění určitých úkolů úspěšnější než druhé. V žádném případě ale nejde o to, že by jeden mozek byl výkonnější než druhý, způsob jejich práce se ale zkrátka liší. 

Ke stejnému výsledku dojdou jinou cestou

Nejde ale jenom o odlišnosti mužského a ženského mozku a jeho používání, ale i o hormony, protože právě hormony ovlivňují činnost mozku. Jejich výzkumem se pro změnu zabývá americký neurobiolog Roger Gorski z The Brain Research Institute na Kalifornské univerzitě. Podle něj právě ženský hormon estrogen může za to, žena má až o 30% více nervových spojů mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Proto klidně může dělat několik věcí najednou, aniž by jí to činilo nějaké potíže.

Nehty jako ze žurnálu: Parádní tipy na jejich úpravu

Nehty jako ze žurnálu: Parádní tipy na jejich úpravu

Ruce jsou vizitkou každého z nás, a obzvláště my ženy, bychom si při jejich úpravě, měly dát zále...

Naproti tomu muži mají zase mnohem více spojů v rámci jedné hemisféry. Tato fakta by mohla vysvětlit skutečnosti, proč ženy řeší problémy intuitivně a pracují s pamětí a muži zase dávají přednost přímočarému řešení a dobře zvládají prostorové a pohybové úkoly. Také ke stejným výsledkům dospěje mužský a ženský mozek zapojením jiných svých center, proto je i postup jejich řešení úkolu odlišný. 

Co způsobí malá dávka mužských hormonů?

Testosteron je zase podle Gorskiho příčinou, že v těle, které vykazuje znaky určitého pohlaví, může být mozek pohlaví druhého. V tomto směru šel Gorski až tak daleko, že vytvořil teorii, podle níž ve třetím měsíci těhotenství začíná ženský mozek plodu ovlivňovat dávka testosteronů. Pokud plod má být na základě charakteristiky spermie mužem, musí dávka testosteronu dosáhnout určité úrovně, jinak zůstane v mužském těle ženský mozek. Tímto způsobem Gorski vysvětluje vznik homosexuality. Svoji teorii experimentálně vyzkoušel na krysách. Je proto možné, že o naší sexuální orientaci je definitivně rozhodnuto, ještě než se vůbec vyklubeme z matčina lůna. Stejné hormony, které tuto orientaci ovlivňují, se potom podílejí i na tvorbě fyzické struktury mozku. 

Co říkáte? Nepřijde vám to trošku přitažené za vlasy?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
04. 06. 2014 glady ... (reakcí: 0)
04. 06. 2014 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

22. 01. 2017 Horoskop Štír

Čeká tě nástup na nové místo a už dnes jsi nervózní. Ale nemusíš se bát, velmi rychle se rozkoukáš a seznámíš s novým... Celý horoskop

Karta dne

Hvězda
Do tvého života přichází klid, mír a láska. Pokud máš nějaká přání, vyšli je nahoru ke hvězdám a věř, že se ti splní. Důvěřuj svým snům, přichází k tobě období prosper...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist