Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Mužské a ženské libido

Mužské a ženské libido

Mužské a ženské libido

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 13. 10. 2009

Mezi ženami a muži to funguje obdobně jako v celé živočišné říši, libido bývá silnější u mužů. Proč tomu tak je? Mohou se objevit i případy, kdy je tomu naopak?

 

Kde se bere naše libido?

Latinské slovo libido označuje žádostivost, sexuální pud nebo vášeň. Míra libida pak podmiňuje frekvenci a intenzitu sexuálních aktivit. Souvisí tak jak s četností pohlavních styků, tak také s dosahováním orgasmů a spokojeností v sexuálním životě. Síla pohlavního pudu, tedy libido, je do značné míry vrozená. Přece jen však bývá ovlivněna především v období dětství a dospívání. Pokud jsou první sexuální zážitky a kontakty se sexuální sférou pozitivní a bezproblémové, většinou je především u žen vyšší šance, že i jejich sexuální touha bude vyšší. O vlivu prvního sexu na náš život se dočtete v článku První sex! Měl vliv na váš život?

Muži mívají silnější libido než ženy

Jako známý fakt pak vnímáme tvrzení, že mužské libido je silnější než ženské. Nemusí tomu tak být pochopitelně vždy, mohou se setkat partneři, jejichž chuť na sex a žádostivost bude víceméně vyrovnaná. Častější jsou však právě případy, kdy má větší zájem o sex muž. Samozřejmě takový stav může být problematický, většinou však si partneři díky toleranci najdou určitý mechanismus, kdy žena sama aktivně své libido zvyšuje a muž se smíří s poněkud nižší frekvencí styků. Navíc možností, jak muže uspokojit je více a žena většinou nemívá potíže s uspokojením partnera některým z jiných způsobů, než je samotný styk.

Někdy může být žádostivější žena

Z pohledu sexuologů a psychologů je však daleko obtížněji řešitelný stav, kdy v rámci partnerského vztahu, je žena tím, kdo má vyšší libido a touží po častějším pohlavním styku. Především proto, že naše společnost obecně spíše neakceptuje možnost, že by žena mohla toužit po sexu častěji a více než její muž. Žena se ocitá ve složité situaci, jakým způsobem vyžadovat sex po svém partnerovi. Problematické je pak právě to, že muž si sotva uvědomí, jaké jsou potřeby jeho partnerky, protože něco podobného téměř neočekává. V článku Jak se liší mužská a ženská sexualita?  si přečtěte o naší rozdílnosti.

Libido sílí s novým partnerem

Libido pak také souvisí nejen se sexualitou mezi stálými partnery, ale i s nevěrami a vyhledáváním partnerů nových. Vždy je totiž libido zesíleno s novým vztahem a novým partnerem. Přestože nejde o skutečnost, která by nám byla příjemná, v dlouhodobém vztahu vždy zákonitě dochází ke stereotypům, určitému zevšednění a psychické únavě. Není tomu tak jen u mužů, také ženy pociťují podobná negativa v dlouhodobých vztazích. Mechanismy jsou bohužel podobné jako v živočišné říši. Jeden příklad za všechny, kopulující krysí sameček, který již po několika kopulacích neměl o další zájem, ochotně pokračoval, byla-li vyměněna samička. I samičky se ve stejné situaci opět postavily do provokativní pozice a byly připraveny na dalšího samečka.

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
18. 08. 2014 Lucka Libido (reakcí: 1)
14. 03. 2014 Linda pomoc (reakcí: 1)
07. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
15. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
24. 07. 2011 helenadon LIBIDO (reakcí: 0)
05. 07. 2011 Maminka11 :-) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

23. 01. 2017 Horoskop Vodnář

Můžeš si vyléčit veškeré rány v citové oblasti, potkáš skvělého muže, díky kterému pochopíš, proč jsi musela projít m... Celý horoskop

Karta dne

Tři poháry
Máš nejvyšší čas začít slavit a věnovat se alespoň na malou chvíli jen sama sobě a svým potřebám. Máš pocit, že žádné nemáš? Omyl! Samozřejmě, že máš a jako žena si mů...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist