Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Může nevěra vztahu prospět?

Může nevěra vztahu prospět?

Může nevěra vztahu prospět?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 29. 09. 2009

Ačkoliv máme nevěru spojenou s negativními zásahy do vztahu, ztrátou důvěry mezi partnery, či dokonce s ukončením vztahu a bolestnými rozchody, ne vždy je nevěra jen negativní. Ptáte se, zda může být nevěra k něčemu také dobrá?


Nevěra představuje fenomén, který vnímáme veskrze negativně. Představa, že může nevěra původnímu vztahu také v určitých ohledech pomoci, nám bývá cizí. Psychologové však rozlišují celou řadu motivací pro nevěru a podle toho její druhy. A co tvrdí o rozdílech mezi muži a ženami a o tzv. konstruktivní nevěře?

Nevěra u mužů a u žen se liší

Stejně tak se liší pohnutky pro nevěru u mužů a u žen. U mužů bývá nejčastěji postavena čistě v sexuální rovině, souvisí s hormony a tělesnými potřebami. Ženy mívají pro nevěru často odlišnou motivaci než jen uspokojení tělesných potřeb. U žen funguje nevěra také jako určitý psychický doping, jak uvádí psycholožka Jitka Douchová. Jestliže se v původním vztahu objevují rozpory a nesoulad, ženská psychika je labilnější, mnohdy je narušena sebedůvěra ženy a představy o její atraktivitě pro partnera. Jestliže se uchýlí k nevěře, funguje náhradní vztah často právě jako určitá forma potvrzení své atraktivity a posílení sebedůvěry.

Nevěra může v určitém období ženě pomoci

To, co ženám v původním vztahu schází, je kompenzováno nevěrou. Nový sexuální partner ženě umožňuje znovuobjevit její fyzickou přitažlivost, projevuje o ni zájem i v oblastech, které se již pro původního partnera staly něčím běžným a všedním. O tom, proč vztahy sklouznou k všednosti, jsme psali v článku Proč je to po svatbě jiné. Nový zážitek pak často přináší pozitivní změny ve vnímání sebe sama a vnáší do života ženy optimismus, který již s původním partnerem nepociťovala.

Samozřejmě že i ženy, které vnímají nevěru jako důsledek partnerských neshod a konfliktů v původním vztahu, pociťují obvykle vinu a vnitřně se výčitkami trápí. Dovede-li je ale problematický současný vztah k tzv. konstruktivní nevěře, nemusí to nutně znamenat ztrátu původního partnera, naopak může dojít k významnému posílení a znovuobnovení původního vztahu. Kdy se však do toho rozhodně nepouštět, jsme popsali v článku Co je v domě není pro mě.

Co je to konstruktivní nevěra?

Psychoterapeutka se specializací na partnerské vztahy Jitka Douchová k tomu říká: „Z manželství se postupem času stane pevný, přátelský, týmový vztah. Může tam fungovat respekt, úcta, kooperace kolem dětí, peněz, společné zájmy, ale nemusí to vést ke šťastnému sexuálnímu životu. Pokud se nevěra udrží jako vztah zaměřený pouze na intimitu a nedojde k velkému zamilování, tak je to nevěra konstruktivní.“

Ačkoliv zdaleka ne všichni odborníci na partnerské vztahy souhlasí s tím, že může být nevěra také pozitivním fenoménem, v některých případech může skutečně dojít ke znovuobnovení vztahu a zájmu partnerů jeden o druhého. Po ukončení nového vztahu, aniž by došlo k destrukci citových vazeb mezí ní a původním partnerem, žena totiž vnáší novou energii do vztahu původního.

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
14. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
12. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
15. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
24. 07. 2011 helenadon nevěra (reakcí: 0)
05. 07. 2011 Maminka11 :-( (reakcí: 0)
26. 03. 2011 aknela11 Můj (reakcí: 0)
24. 03. 2011 Karunka - (reakcí: 0)
13. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

28. 10. 2016 Horoskop Lev

Jsi skleslá a bez chuti do života? Možná bys měla přestat sledovat dění ve světě a prahnout po každé šílené události,... Celý horoskop

Karta dne

Paže mečů
Informace, kterou obdržíš, v tobě probudí mnoho zmatku a nejistoty. Na zprávu jsi čekala velmi dlouho a počítala jsi se zcela jinou odpovědí. Sdělí ti ji muž, který bu...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist