Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Muž u porodu

Muž u porodu

Muž u porodu

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 17. 07. 2009

V současné době je přítomnost muže u porodu stále častější, hovoří se proto téměř o módní vlně… Zároveň se vedle zastánců objevují ti, kteří tvrdí, že partnerský vztah může porod negativně poznamenat.

 

Móda, nebo pozitivní trend?

Zatímco kdysi byl porod výlučně záležitostí ženy a porodní báby, později ženy a lékařského personálu, nyní je běžné absolvovat velký okamžik příchodu dítěte na svět také společně se svým partnerem. Mnoho otců tak má možnost vidět svého potomka ne až na chodbě porodnice, ale bezprostředně sledovat celý porod a být ženě nablízku. Většinou jsou to právě ženy, které si přejí mít své partnery u porodu, je to tak ale v pořádku?

Mezi otcem a dítětem vzniká silné pouto bezprostředně

Zastánci přítomnosti muže u porodu hovoří především o výjimečnosti prvního kontaktu otce s dítětem. Přestože se v žádném případě nedá říct, že by otec, který u porodu nebyl, měl mít své dítě méně rád, otec, který porod zažil, si je lépe vědom obtíží a náročnosti porodu. Mnoho mužů, kteří porod se svou partnerskou absolvovali, skutečně uvádí, že je tento intenzivní prožitek s matkou dítěte sblížil a umožnil jim pochopit lépe silné rodičovské pouto.

Většinou u účasti mužů při porodu stojí ženy

Ženy jsou ve většině případů těmi, kdo své partnery k přítomnosti u porodu motivují a chtějí mít svého muže po boku jako podporu. Otcovu účast vidí jako prospěšnou pro další partnerský vztah i vztah mezi otcem a dítětem. A to i přesto, že otec je při porodu „jen“ přítomen, matky uvádějí, že jim stačí vědomí partnerovi účasti. Ne všem partnerům ale je přítomnost u porodu příjemná. Mnoho mužů také uvádí, že pohled na rodící ženu snášeli velmi špatně.

Pro některé může porod představovat trauma

Důvodem, proč pro některé muže porod může být až traumatizujícím zážitkem je především nemožnost být v danou chvíli své ženě nějakým způsobem aktivně nápomocen. Muži mluví o pocitech bezmocnosti, anebo také o „třetím do počtu“. Mnoho z nich se cítilo navíc ve chvíli, kdy žena měla závažné porodní komplikace, nebo v okamžicích, kdy svůj porod intenzivně prožívala. Ženské tělo je na porod ideálně připraveno, produkuje potřebné hormony, díky kterým žena zažívá pocity, jaké muž mít u porodu nemůže.

Po porodu může být sex jiný?

V souvislosti s přítomností muže u porodu hovoří psychologové také o tzv. syndromu madony. Před i po porodu prochází intimní život páru celou řadou změn, které mohou vyvolat také omezení sexuálního života, nebo ztrátu chuti na sex. Právě muži, kteří viděli svou partnerku při porodu dítěte, mohou mít později jisté zábrany v oblasti sexuálního života. Ženu mohou vnímat již primárně jako matku svého dítěte, aniž by v ní viděli onen sexuální objekt touhy, jaký si muži v úžených vidět přejí.

Porod jako intimní záležitost partnerské dvojice

Ačkoliv případy, kdy je negativně zasažen sexuální život párů a ovlivněna mužova touha a vztah k ženě, nejsou příliš časté, předpokladem je vnímavé a citlivé chování. I z tohoto důvodu není vhodné svého partnera k účasti na porodu nutit, ani nijak ovlivňovat jeho svobodné rozhodnutí. Rozhodne-li se, že vám bude na blízku, ale porod aktivně sledovat nechce, oceňte jeho rozhodnutí, stejně tak jako rozhodnutí být za každou cenu přítomen, přestože nakonec stráví partner celý porod raději čekáním v předsálí.

 

Zdroj: www.psychologiednes.eu

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
19. 06. 2012 aknela11 muž (reakcí: 0)
14. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
25. 07. 2011 helenadon porod (reakcí: 0)
20. 03. 2011 Stanulinka Muž u porodu je skvělá podpora (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist