Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Morální kocovina? Nabízíme lék!

Morální kocovina? Nabízíme lék!

Morální kocovina? Nabízíme lék!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lenka Šimková | vydáno 14. 10. 2014

Občas se to stane každému – večírek, přemíra alkoholu a zábava až do ranních hodin. Probuzení ale nebývají už tak veselá. Ať jsme provedli cokoli, pamatujeme si to jen velmi matně, a nejraději bychom se neviděli. Poradíme vám, jak se vypořádat s morální kocovinou s co nejmenšími následky.

Proč se nám to děje?

Přiznejme si to bez okolků, za většinu událostí, které v nás následně vyvolávají morální sebepohoršení, může alkohol (proto také používáme slovo kocovina). Právě on má na svědomí, že ztrácíme zábrany a bouráme hranice, které máme jindy v životě velmi pevně nastaveny. Po konzumaci nepřiměřeného množství jsme „pravdomluvnější“, nebojácnější, více riskujeme… a jsme to ještě vůbec my? Tahle otázka by mohla vést k poměrně vážnému zamyšlení. Odhaluje alkohol naši pravou tvář, nebo z nás činí někoho jiného? Odpověď však v tuto chvíli přenechejme odborníkům, a zkusme se zaměřit spíše na praktickou stránku věci. Protože co se stalo, stalo se a my bychom nyní měli zmírnit následky. 

Co s tím?

Ráno nebo pozdní dopoledne je tu. A vy si s hrůzou uvědomujete, že jste se včera nechovali zrovna společensky či tak, jak je to u vás běžné. Takové situace mohou zahrnovat mnoho příkladů: hádali jste se s přáteli, tančili polonazí na stole, volali bývalým partnerům, chovali se hystericky, něco rozbili, poškodili, dali nechtěnou výpověď, skončili v posteli s náhodnou známostí a tak dále. Ať už to bylo cokoli, máme pro vás tři univerzální rady:

  • Neřešte nic s horkou hlavou: než začnete všechny obvolávat a omlouvat se, a řešit napáchané věci, zkuste se chvíli zamyslet nad souvislostmi a následky. Zvolte rozumnou strategii, která odpovídá vašemu prohřešku. Pokud jste například něco zničili, nabídněte finanční kompenzaci a omluvu a podobně. Není na všechno stejný lék, ale obvykle platí, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří.
  • Nechtějte vědět vše: pamatujete si jen část večera? A opravdu chcete vědět vše? Možná vám bude vrtat červík v hlavě, ale pomůže vám, když se dozvíte, že jste se líbali s třemi lidmi na párty? Pokud ovšem cítíte, že byste se měli někomu konkrétnímu omluvit, je lepší si nechat vyložit, co se opravdu událo.
  • Dejte tomu čas: tahle rada je nejtěžší, ale zároveň nejvíce platná. Bude to znít možná škodolibě, ale někdo za čas provede něco dalšího, a svět nestojí jen na vás. Je navíc známo, že ostatní lidé nás řeší mnohem méně, než si sami myslíme.

Koření a bylinky: Super nápady na skladování

Koření a bylinky: Super nápady na skladování

Každá kuchařka ví, že mít po ruce koření a nejrůznější bylinky je velice praktické a usnadňuje to...

Jak tomu předcházet?

Možná už nebudete moc eliminovat všechny následky, a tak je dobré se alespoň poučit. Radit případným hříšníkům, aby si v životě už nedali ani skleničku, není tak úplně efektivní, i když je možné, že někdo se alkoholu opravdu navždy nebo na delší dobu vzdá. Spíše si zkuste pevněji nastavit ony hranice. Víte, že je vám prima po dvou skleničkách vína, ale rozhodně ne po pěti? Držte se toho! Nesmlouvavě… Vypínejte si telefon, pokud o sobě víte, že máte sklon rozesílat sms na všechny strany apod. Je také fajn, když máte vedle sebe v danou chvíli dobrého přítele, který vás upozorní, že se začínáte chovat nevhodně. Měli byste s ním mít předem takovou domluvu a pak ho plně respektovat.

Stala se i vám, milé čtenářky, nějaká příhoda, po které jste pocítily morální kocovinu? Jak se takovým situacím vyhýbáte? Podělte se s námi o zkušenosti a rady.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
17. 10. 2014 Dana Morální kocovina ? (reakcí: 0)
15. 10. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
15. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 10. 2014 glady ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist