Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Milosrdná lež partnerovi: Dávkujte ji s mírou

Milosrdná lež partnerovi: Dávkujte ji s mírou

Milosrdná lež partnerovi: Dávkujte ji s mírou

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 26. 07. 2013

Lhát se nemá, říká české přísloví. Je to ale vždy a za všech okolností pravda? Minimálně v partnerství existují situace, kde je lepší trošku zalhat, než svůj protějšek pořád prudit svojí pravdou. Takzvaná teorie milosrdné lži má svoje opodstatnění.

Pohoda se dá zničit jedinou větou
Manželka se mně neustále po každém jídle ptá, jestli mi chutnalo. Mirka je sice dobrá kuchařka, ale pochopitelně není každý den posvícení. Takže někdy je jídlo super, když uvaří něco, co mám opravdu rád, Jindy je to ale prostě a jenom obyčejné jídlo. Raději ale pořád chválím,“ říká čtyřicetiletý Petr. "Taková malá lež nikomu neškodí a ji potěší,“ vysvětluje svoji strategii a má pravdu. Tvrzení, že je třeba říkat vždy a za jakýchkoli okolností pravdu, v tomhle případě neobstojí. Pokud Petr svojí Mirce vytkl třeba to, že v polévce bylo málo zeleniny, dosáhl by jediné věci. Mirka by se naštvala. Mísil by se v ní vztek spojený s lítostí. Vždyť strávila přece tolik času přípravou opravdu dobrého vývaru a on veškerou její snahu shodí jedinou větou! 

Každý má svoji pravdu
Každý totiž má svoji subjektivní pravdu. To, co může jeden člověk považovat za dokonalou polévku, jiného neuspokojí, protože je tam něčeho buď moc, nebo naopak málo. Pravdu si člověk vytváří podle svých vlastních zkušeností. Některé pravdy zkrátka víc ublíží, než pomohou. Schválně, řekly byste manželovi, který včera vstal po nemoci, že to dnes v posteli nestálo za nic? A pokud ano, jak byste se u toho cítily? Pokud řeknete, že dobře, patříte mezi stoupence upřímnosti za každou cenu. Jenže život není vždycky jenom o tom říkat pravdu, ale i o empatii, schopnosti vcítit se do druhého a odhadnout, co cítí, co by ho asi potěšilo. A to je mnohdy důležitější.

Spropitné na dovolené: ano, či ne? Každá země má svá pravidla

Spropitné na dovolené: ano, či ne? Každá země má svá pravidla

Spropitné, dýško, nebo anglicky „tip“. Jak vysoké se platí v cizině? Koho jím uctíte a kdo by se...

Nic se nemá přehánět
Na druhou stranu ale není dobré se do lží příliš zaplétat. I tady totiž platí, že čeho je moc, toho je příliš. „Snažila jsem se partnerovi ve všem vyhovět tak dokonale, až mně to nějak pohltilo. Raději než jednoduchou pravdu jsem volila slova, která by ho potěšila, až jsem postupem času získala pocit, že vlastně nemám na nic žádný názor,“ vysvětluje čtyřicetiletá Jana, jak se dostala do pasti milosrdných lží. Když neustále chodíte s ním na fotbal, místo abyste si alespoň jednou vyrazili do kina nebo do parku, kam vás to táhne mnohem víc, je také něco špatně. Musíte si umět prosadit svůj názor, aniž byste se pohádali.

Všeho moc škodí
Přemírou byť drobných lží dosáhnete jediné věci: budete pro svého partnera ve skutečnosti nečitelná. Díky vašim mimikrám bude vlastně žít se dvěma ženami. Jednou skutečnou a jednou virtuální, kterou jste si vytvořila, aby se náhodou nezlobil a aby byl vždy a za všech okolností klid. Když v něm potom vypěstujete mylný dojem, že máte něco ráda, aniž je to pravda, ztratí on cestu, jak vás opravdu ze srdce potěšit. A ta se pak hledá těžko. Takže i s milosrdnou lží opatrně. Neobejdeme se zkrátka bez citu, kdy a za jakých okolností pravdu i milosrdnou lež říkat. A pokud to neumíme, nezbývá nám, než se to krůček po krůčku učit.

A co vy? Také říkáte milosrdné lži, nebo jste zastánkyně pravdy vždy a za všech okolností?

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
17. 12. 2013 Darkwood Milosrdná lež partnerovi... (reakcí: 0)
27. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
27. 07. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
27. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
26. 07. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
26. 07. 2013 AnthonyX Jak kdo (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

22. 02. 2017 Horoskop Beran

Dnes budeš sršet nezdolnou energií. Práci zvládneš v rekorním čase a ještě pomůžeš pomalejší kolegyni. Doma budeš tak... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist