Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lenka Šimková | vydáno 12. 08. 2014

Není lhaní jako lhaní. Jednorázová lež, lež ze soucitu či nevědomá lež nemají mnoho společného s poruchou osobnosti, kterou odborníci nazývají bájná lhavost. Nemáte náhodou ve svém okolí někoho, kdo jí trpí? Zbystřete!

Pseudologia phantastica 

Nebo také mýtomanie – tak se odborně říká poruše, kterou bychom přiřknuli například Baronu Prášilovi. Tedy chronické lhaní, podvody, vymýšlení si a vyprávění historek, které se nestaly, jejich překrucování či přikrášlování… Odhalení toho, že dotyčná osoba bájnou lhavostí trpí, může být rychlé, ale spíše pro zkušeného člověka, který se s takovým jedincem už setkal, nebo má o problematice dostatek informací. Jestliže narazíte na bájného lháře poprvé a on je velmi zdatný, nemusí být vaše prozření tak pohotové. Pokud prokouknete nového partnera či kamarádku, dá se to vyřešit rozchodem či přerušením kontaktu, horší je to třeba v případě, že je to váš kolega či nadřízený v práci.  

Proč to dělají? 

Od této poruchy existuje více odchylek a diagnostik, které by vám vysvětlil každý zkušený psycholog či psychiatr. Obecně se dá říci, že bájní lháři si různými výmysly zvyšují sebevědomí, upoutávají na sebe pozornost, zahánějí mindráky a pocity nedocenění.

25 způsobů jak nosit šátky

25 způsobů jak nosit šátky

Také jste propadly, milé dámy, kouzlu šátků? Nedivíme se! Jsou totiž skvělým doplňkem prakticky k...

Při pozorné a častější komunikaci si všimnete různých nesrovnalostí v jejich vyprávění, přílišného množství „neuvěřitelných“ zážitků a dalších příznaků, a časem se dají objevit i velmi zásadní lži – například o studiu, o práci, o rodině apod. Pokud však dotyčná osoba svůj problém nechce řešit a nesouhlasí s terapií, nedá se s tím vůbec nic dělat. Rozdílem také bývá to, zda svým lžím sami věří… 

Vezměte nohy na ramena!

Proč je lepší se od takových lidí držet dál? Existuje hned několik důvodů:

 • Nic nám „nepřinášejí“ – od bájných lhářů nemůžeme čekat žádnou pozitivní energii. Nabídnou nám leda tak přehršel nepravdivých informací a smyšlené zážitky, které nás mohou sice ze začátku rozesmát či nám zvednout náladu, ovšem jen do té chvíle, než si uvědomíme, že na nich není zrnko pravdy.
 • Komunikace s nimi je nepříjemná – vy víte, že lžou, ale máte tu sílu jim to také říct do očí? V případě, že nikoli, vás bude každý rozhovor s takovým člověkem stát mnoho zbytečných sil. Přetvařovat se a usmívat nad smyšlenými fakty vás vyčerpá.
 • Zaplétají vás do svých příběhů – tato skutečnost patří k těm závažnějším. Někdy se vám totiž může stát, že se nevědomky stanete aktérem události, ke které ale nikdy nedošlo. Je to velmi nepříjemné a špatně se to ostatním lidem vysvětluje.
 • Můžete lehce přijít o peníze – disciplínou, ve které jsou takoví lidé velmi dobří, pokud mají tu potřebu, je půjčování peněz. Ještě lepší jsou potom ve výmluvách, proč vám je ještě nemohou vrátit, i když jste se dohodli na určitém termínu. Takže je docela možné, že už se s finančním obnosem, který vám náleží, vůbec neshledáte.

Máte, milé čtenářky, nějakou zkušenost s bájnými lháři? A jak jste si s nimi poradily? Napište nám do diskuse, tady je každá rada drahá.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
18. 03. 2017 Skleněnka Lhavost (reakcí: 0)
09. 03. 2017 Zenaty Porad ji miluji (reakcí: 0)
19. 01. 2017 Emma - (reakcí: 0)
18. 10. 2016 R manžel (reakcí: 0)
03. 04. 2016 akrim mám to v rodině (reakcí: 0)
06. 01. 2016 Katka - (reakcí: 1)
13. 08. 2014 jana ano (reakcí: 0)
13. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)
13. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
13. 08. 2014 glady .. (reakcí: 0)
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

25. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes máš šanci potkat velmi zajímavého a výjimečného člověka, se kterým ti bude dobře nejen po pracovní stránce, ale ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist