Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lenka Šimková | vydáno 12. 08. 2014

Není lhaní jako lhaní. Jednorázová lež, lež ze soucitu či nevědomá lež nemají mnoho společného s poruchou osobnosti, kterou odborníci nazývají bájná lhavost. Nemáte náhodou ve svém okolí někoho, kdo jí trpí? Zbystřete!

Pseudologia phantastica 

Nebo také mýtomanie – tak se odborně říká poruše, kterou bychom přiřknuli například Baronu Prášilovi. Tedy chronické lhaní, podvody, vymýšlení si a vyprávění historek, které se nestaly, jejich překrucování či přikrášlování… Odhalení toho, že dotyčná osoba bájnou lhavostí trpí, může být rychlé, ale spíše pro zkušeného člověka, který se s takovým jedincem už setkal, nebo má o problematice dostatek informací. Jestliže narazíte na bájného lháře poprvé a on je velmi zdatný, nemusí být vaše prozření tak pohotové. Pokud prokouknete nového partnera či kamarádku, dá se to vyřešit rozchodem či přerušením kontaktu, horší je to třeba v případě, že je to váš kolega či nadřízený v práci.  

Proč to dělají? 

Od této poruchy existuje více odchylek a diagnostik, které by vám vysvětlil každý zkušený psycholog či psychiatr. Obecně se dá říci, že bájní lháři si různými výmysly zvyšují sebevědomí, upoutávají na sebe pozornost, zahánějí mindráky a pocity nedocenění.

25 způsobů jak nosit šátky

25 způsobů jak nosit šátky

Také jste propadly, milé dámy, kouzlu šátků? Nedivíme se! Jsou totiž skvělým doplňkem prakticky k...

Při pozorné a častější komunikaci si všimnete různých nesrovnalostí v jejich vyprávění, přílišného množství „neuvěřitelných“ zážitků a dalších příznaků, a časem se dají objevit i velmi zásadní lži – například o studiu, o práci, o rodině apod. Pokud však dotyčná osoba svůj problém nechce řešit a nesouhlasí s terapií, nedá se s tím vůbec nic dělat. Rozdílem také bývá to, zda svým lžím sami věří… 

Vezměte nohy na ramena!

Proč je lepší se od takových lidí držet dál? Existuje hned několik důvodů:

 • Nic nám „nepřinášejí“ – od bájných lhářů nemůžeme čekat žádnou pozitivní energii. Nabídnou nám leda tak přehršel nepravdivých informací a smyšlené zážitky, které nás mohou sice ze začátku rozesmát či nám zvednout náladu, ovšem jen do té chvíle, než si uvědomíme, že na nich není zrnko pravdy.
 • Komunikace s nimi je nepříjemná – vy víte, že lžou, ale máte tu sílu jim to také říct do očí? V případě, že nikoli, vás bude každý rozhovor s takovým člověkem stát mnoho zbytečných sil. Přetvařovat se a usmívat nad smyšlenými fakty vás vyčerpá.
 • Zaplétají vás do svých příběhů – tato skutečnost patří k těm závažnějším. Někdy se vám totiž může stát, že se nevědomky stanete aktérem události, ke které ale nikdy nedošlo. Je to velmi nepříjemné a špatně se to ostatním lidem vysvětluje.
 • Můžete lehce přijít o peníze – disciplínou, ve které jsou takoví lidé velmi dobří, pokud mají tu potřebu, je půjčování peněz. Ještě lepší jsou potom ve výmluvách, proč vám je ještě nemohou vrátit, i když jste se dohodli na určitém termínu. Takže je docela možné, že už se s finančním obnosem, který vám náleží, vůbec neshledáte.

Máte, milé čtenářky, nějakou zkušenost s bájnými lháři? A jak jste si s nimi poradily? Napište nám do diskuse, tady je každá rada drahá.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
19. 01. 2017 Emma - (reakcí: 0)
18. 10. 2016 R manžel (reakcí: 0)
03. 04. 2016 akrim mám to v rodině (reakcí: 0)
06. 01. 2016 Katka - (reakcí: 1)
13. 08. 2014 jana ano (reakcí: 0)
13. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)
13. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
13. 08. 2014 glady .. (reakcí: 0)
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist