Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Máte přítele nebo kamarádku s bájnou lhavostí? Rychle pryč!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Lenka Šimková | vydáno 12. 08. 2014

Není lhaní jako lhaní. Jednorázová lež, lež ze soucitu či nevědomá lež nemají mnoho společného s poruchou osobnosti, kterou odborníci nazývají bájná lhavost. Nemáte náhodou ve svém okolí někoho, kdo jí trpí? Zbystřete!

Pseudologia phantastica 

Nebo také mýtomanie – tak se odborně říká poruše, kterou bychom přiřknuli například Baronu Prášilovi. Tedy chronické lhaní, podvody, vymýšlení si a vyprávění historek, které se nestaly, jejich překrucování či přikrášlování… Odhalení toho, že dotyčná osoba bájnou lhavostí trpí, může být rychlé, ale spíše pro zkušeného člověka, který se s takovým jedincem už setkal, nebo má o problematice dostatek informací. Jestliže narazíte na bájného lháře poprvé a on je velmi zdatný, nemusí být vaše prozření tak pohotové. Pokud prokouknete nového partnera či kamarádku, dá se to vyřešit rozchodem či přerušením kontaktu, horší je to třeba v případě, že je to váš kolega či nadřízený v práci.  

Proč to dělají? 

Od této poruchy existuje více odchylek a diagnostik, které by vám vysvětlil každý zkušený psycholog či psychiatr. Obecně se dá říci, že bájní lháři si různými výmysly zvyšují sebevědomí, upoutávají na sebe pozornost, zahánějí mindráky a pocity nedocenění.

25 způsobů jak nosit šátky

25 způsobů jak nosit šátky

Také jste propadly, milé dámy, kouzlu šátků? Nedivíme se! Jsou totiž skvělým doplňkem prakticky k...

Při pozorné a častější komunikaci si všimnete různých nesrovnalostí v jejich vyprávění, přílišného množství „neuvěřitelných“ zážitků a dalších příznaků, a časem se dají objevit i velmi zásadní lži – například o studiu, o práci, o rodině apod. Pokud však dotyčná osoba svůj problém nechce řešit a nesouhlasí s terapií, nedá se s tím vůbec nic dělat. Rozdílem také bývá to, zda svým lžím sami věří… 

Vezměte nohy na ramena!

Proč je lepší se od takových lidí držet dál? Existuje hned několik důvodů:

 • Nic nám „nepřinášejí“ – od bájných lhářů nemůžeme čekat žádnou pozitivní energii. Nabídnou nám leda tak přehršel nepravdivých informací a smyšlené zážitky, které nás mohou sice ze začátku rozesmát či nám zvednout náladu, ovšem jen do té chvíle, než si uvědomíme, že na nich není zrnko pravdy.
 • Komunikace s nimi je nepříjemná – vy víte, že lžou, ale máte tu sílu jim to také říct do očí? V případě, že nikoli, vás bude každý rozhovor s takovým člověkem stát mnoho zbytečných sil. Přetvařovat se a usmívat nad smyšlenými fakty vás vyčerpá.
 • Zaplétají vás do svých příběhů – tato skutečnost patří k těm závažnějším. Někdy se vám totiž může stát, že se nevědomky stanete aktérem události, ke které ale nikdy nedošlo. Je to velmi nepříjemné a špatně se to ostatním lidem vysvětluje.
 • Můžete lehce přijít o peníze – disciplínou, ve které jsou takoví lidé velmi dobří, pokud mají tu potřebu, je půjčování peněz. Ještě lepší jsou potom ve výmluvách, proč vám je ještě nemohou vrátit, i když jste se dohodli na určitém termínu. Takže je docela možné, že už se s finančním obnosem, který vám náleží, vůbec neshledáte.

Máte, milé čtenářky, nějakou zkušenost s bájnými lháři? A jak jste si s nimi poradily? Napište nám do diskuse, tady je každá rada drahá.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
18. 10. 2016 R manžel (reakcí: 0)
03. 04. 2016 akrim mám to v rodině (reakcí: 0)
06. 01. 2016 Katka - (reakcí: 1)
13. 08. 2014 jana ano (reakcí: 0)
13. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)
13. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
13. 08. 2014 glady .. (reakcí: 0)
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

17. 01. 2017 Horoskop Beran

Všechny spory, které jsi řešila, konečně naleznou řešení a ty budeš na straně vítězů. Raduj se také s ostatními, není... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist