Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Malicherné hádky? Záhuba vztahu!

Malicherné hádky? Záhuba vztahu!

Malicherné hádky? Záhuba vztahu!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona | vydáno 15. 04. 2014

Co vám na vašem protějšku nejvíce vadí? Zkuste si v duchu vzpomenout, kvůli čemu jste se naposledy hádali. Že to nebylo kvůli žádné fatální záležitosti, ale kvůli drobnostem? Je až s podivem, jak často se v partnerském životě dohadujeme kvůli naprostým banalitám…

Kvůli čemu se vlastně hádáme?
Z jakého důvodu jste se naposledy s přítelem nebo manželem pohádali? Že to vlastně nebylo na počátku nic podstatného, ale postupně hádka přerostla v ostrý konflikt? Nejste to jen vy dva, kteří mají problémy shodnout se na zdánlivých maličkostech jako například, kdo vynese koš nebo vyzvedne malou ze školky. Onen odpadkový koš se mezi psychology stal jistým symbolem spolupráce mezi mužem a ženou. Ať již fungující, či nefungující. Představuje totiž zdánlivou banalitu, která může být spouštěčem konfliktů, v jejichž pozadí se skrývají závažnější důvody.

Jak na konflikty
Pomoci bránit se každodenním konfliktům mohou běžná pravidla slušnosti a tolerance. V některých případech je pro nás ale velmi obtížné zachovat si klidnou hlavou. Užitečné pak mohou být při každodenním kontaktu s partnerem základní zásady asertivity. V čem spočívá asertivní chování a do jaké míry jej lze úspěšně používat v partnerství? Asertivita představuje způsob chování, které lze nazvat jako zdravé sebeprosazení, které není na úkor druhého.

V partnerství nehrajeme hru kdo z koho
Kromě jiného také asertivita přichází s konceptem win – win, tedy výhra – výhra. Cílem již není pokořit partnera a prosadit svůj požadavek na úkor jeho přání, ale dojít k řešení, které bude schůdné pro oba. Přičemž nemusí jít vždy jen o kompromis, snaha dosáhnout kompromisu za každou cenu v některých případech představuje řešení, které v konečném důsledku není akceptovatelné ani pro jednoho. Proto je možné uplatnit také model, kdy se jednou zcela vyhoví jednomu partnerovi a podruhé zcela druhému, jde také o určitou formu kompromisu, ale ne o polovičaté řešení.

Asertivně nejen v obchodě, ale i na partnera
Prosazujeme s klidem a nadhledem požadavky, na které máme nárok. Výbornou pomůckou se může asertivita stát například v zaměstnání, při vyřizování reklamace či u lékaře. Ale jak je tomu v partnerství? Asertivně lze řešit problémy bez konfliktů, vysvětlovat svá přání a formulovat požadavky. Některé asertivní techniky již jsou všeobecně známé. Je ale vhodné uplatňovat asertivitu také v blízkých mezilidských vztazích? Například zmiňme za všechny metodu poškrábané gramodesky. Stále dokola opakujete svůj požadavek, dokud není splněn. Výborné třeba při komunikaci s prodavačem – opakujete na jakékoliv jeho odpovědi, že chcete hovořit s vedoucím. Je ale vhodné vyrukovat s arsenálem asertivních zbraní také doma?

Nebezpečí číhá (i) v podrpsence. 9 nejšílenějších zdravotních problémů

Nebezpečí číhá (i) v podrpsence. 9 nejšílenějších zdravotních problémů

Už po staletí lékaři pojmenovávají neduhy, kterými trpí lidské tělo i mysl. Následující diagnózy,...

Prosadit svou za každou cenu?
Jistě – zřejmě byste takovým způsobem dosáhla svého. Po pátém vyřčení věty: „Vynes prosím odpadkový koš, je plný.“, by se již muž zvedl a odkráčel koš vynést. Jaká ale bude u vás nálada, až se vrátí? Jinými slovy – má smysl takto vyhrotit situaci, stát si na svém i za cenu napjaté atmosféry? Drobnější konflikty totiž bohužel plodí nové – již vážnějšího charakteru, a vy se najednou dostanete místo strávení poklidného víkendu někam, kam jste vůbec nechtěli. Kvůli malichernému lpění na splnění svých požadavků, někteří to dokonce nazývají bojem o principy.

Symbol konfliktů kvůli banalitám je odpadkový koš

Odpadkový koš je samozřejmě jen jedním příkladem za všechny. Reprezentuje právě ty naše drobné denní mikrohádky, které kousek po kousku narušují kvalitní vztah. Některé emancipované dámy možná namítnou: „Vždyť co je na tom špatného, že muž čas od času vynese koš, alespoň doma s něčím pomůže.“ Jistě mají pravdu, jen je dobré zvážit, zda nám jde právě o ten plný odpadkový koš, anebo raději přijmeme od partnera pomoc v jiné méně konfliktní oblasti.

Chtějme to, co může fungovat
Je jen na naší obratnosti, abychom nalezli jinou sféru soužití, v níž budeme moci nějakým způsobem profitovat, takže nám vykompenzuje partnerovu neochotu pomoci s „odpadkovým košem“. Že vy ten koš ale vynášet sama nebudete? Americký rodinný terapeut S. Shazer v takovém případě radí: „Dělej, co funguje. Nedělej, co nefunguje. Když to, co děláš, nefunguje, dělej něco jiného.“ Jinými slovy až se příště budete opět dohadovat o nějaké podobné banální věci a budete mít pocit, že vám to nějak přerůstá přes hlavu, jděte a udělejte věc sama.

Prohra? Spíš drobné vítězství
Cestou s odpadkovým košem můžete vítězoslavně přemýšlet nad tím, co podstatného jste získala, když se vám podaří doma vytvořit stabilně harmonickou atmosféru. Už naše babičky si osvojily s nadhledem jim vlastním úspěšný postup, jak ustupovat v malých věcech, ale získávat na manželském a partnerském bitevním poli stále lepší postavení toho, kdo drží otěže v rukou. Zkuste i vy s láskou a velkorysostí vašemu muži nepřímo a bez výčitek ukázat, jak skvělá jste žena a uvidíte, že se vám to vrátí v podobě harmonického partnerství.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
17. 04. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

20. 02. 2017 Horoskop Rak

Ve vztahu se dnes obrň trpělivostí, rozhodně to budeš potřebovat. Může tě také překvapit neplánované těhotenství. Nep... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist