Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Má cenu ve vztahu pokračovat? Otestujte se!

Má cenu ve vztahu pokračovat? Otestujte se!

Má cenu ve vztahu pokračovat? Otestujte se!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 09. 03. 2015

Jste čerstvě vdaná a chcete vyvěštit z křišťálové koule, jak na tom bude váš vztah za pár let? Nebo stojíte před dilematem opustit, či neopustit? Pomůže vám jednoduchý test!

Dva vědci nezávisle na sobě bádali a došli k závěru, že znají definitivní a přesnou odpověď na to, zda se vyplatí ve vztahu pokračovat. Američan John Gottmann je jedním z nejrenomovanějších odborníků na mezilidské vztahy. Během 14 let pozoroval 79 párů a odhadoval, kterému vztah nevydrží. V průběhu trvání studie se rozvedlo 21 párů a Gottmannovy odhady se na 93% vyplnily. Rozpadly se vztahy lidí, kteří k sobě neprojevovali vzájemnou úctu. Partneři byli nerovnocenní, jeden byl obrazně řečeno „nahoře“, druhý pod ním „dole“. Více se kritizovali nebo byli naopak defenzivní.

Dvě otázky, které předurčí, jak bude vztah fungovat

Tenhle výzkum provedli dva ekonomové z Virginie. Zeptali se 3 597 párů na dvě otázky, jednou na začátku vztahu, podruhé o šest let později.

Otázka č. 1:  Na stupnici od jedné do pěti, přičemž jedna je nejhorší a pět nejlepší, jak si myslíte, že ovlivní vaše štěstí, pokud se s partnerem oddělíte?

Otázka č. 2: Jak si myslíte, že ovlivní partnerovo štěstí skutečnost, že se oddělíte?

Odpovědět na první otázku je celkem snadné, horší je to s otázkou druhou, která je, ať už zodpovězena správně, či nikoliv, mnohem důležitější. Pokud nevíte, jak se partner ve vztahu doopravdy cítí, je pravděpodobné, že se rozejdete.

A nejčastější důvody rozchodu? 

Já jsem tady boss

Myslíte si, že autoritativnějšší jedinci jsou ve vztahu šťastnější? Právě naopak, cítí se více nenaplněni. Pro vztah je důležitá rovnost.

„Shoduji se jednoznačně s požadavkem rovnosti ve vztahu." tvrdí třicetiletá Renata. "Pokud má vztah být opravdovým vztahem, je dobré, když se k sobě ti dva chovají jako rovnocenní partneři, nikdo se nenadřazuje a nikdo neponižuje. Takový vztah jsem měla jednou, muže, co si myslel, že je můj šéf. Když jsem měla jiný názor, hned byl oheň na střeše. S chutí jsem ho přenechala milence, která se na mě ještě vítězoslavně zubila, když s ní odcházel. Dneska už spolu mají dvě děti a ten smích ji přešel. Já jsem spokojená.“

Dieta podle horoskopu: Zhubněte podle znamení zvěrokruhu!

Dieta podle horoskopu: Zhubněte podle znamení zvěrokruhu!

Spousta z nás se ke hvězdám upíná v případě trablů v lásce. Ale podle jednotlivých znamení zvěro...

Až moc velké nadšení

Možná máte od vztahu příliš velká očekávání. V takovém případě hrozí, že zůstanou nenaplněna a vztah se rozpadne. 

"Má bývalá partnerka byla snad naprogramovaná na lásku." svěřuje se děvětadvacetiletý Denis. "Sjížděla neúnavně všechny romantické filmy, četla romantické knížky a pak se snažila je aplikovat v praxi. Myslel jsem, že vyletím z kůže, když mi div necpala slova do pusy, aby to odpovídalo jejím ideálům. Po roce jsem vztah s ní vzdal a jsem za to rád."

Partner na piedestalu

Možná patříte k těm šťastnějším, které našly muže snů a teď máte pocit, že pohádce nic nebrání. Ale brání. Potíž bude v samotném „muži snů“. Brzy bude mít pocit, že nestačí naplňovat vaše představy o perfektním chlapovi, a bude se cítit nejistě.

„I tak ale přece existuje spousta vztahů, ne-li dokonce většina, kdy hraje jeden z páru první housle. Některé ženy prostě pevnou ruku potřebují, jinak se cítí bezradně, i když to sami nejsou ochotné přiznat,“ oponuje pětadvacetiletá Soňa. To pětadvacetiletá Jana nesouhlasí: "Vždycky, když je někdo na pomyslném piedestalu, má nad tím druhým navrch. A pokud nejsem vysloveně submisivní typ, jakože nejsem, tak to nemůže fungovat."

Když se všechno moc řeší

Neustálé vyptávání se, zda je vaše láska opravdová, jak si stojíte jako partnerka, vás oba brzy vynervuje a se vztahem může být brzy amen.

 „Já jsem přišla na jedno velmi jednoduché pravidlo." Vysvětluje třicetiletá Martina. "Pokud o lásce dotyčného k vám zapochybujete, máte bohužel většinou stoprocentní pravdu: Ano, nemiluje vás, anebo nemiluje vás tak, jak byste chtěla.“  

"Blbost," nesouhlasí třicetiletá Jarka. "Moje babička říkávala: čím déle se šťouráš v hovně, tím více smrdí. A měla pravdu. Nač hledat problémy tam kde nejsou? Jestli vztah funguje, tak se nemusím každý den ujišťovat, že tomu tak fakt je."

A co myslíte vy, milé čtenářky? Dá se předpovědět podle dvou otázek, jak dopadne vztah? Napište nám do diskuze své názory i zkušenosti. Těšíme se!

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
12. 03. 2015 Joike Recept na trvalý vztah (reakcí: 0)
10. 03. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
10. 03. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 03. 2015 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

30. 03. 2017 Horoskop Střelec

Jsi plná tvůrčí energie a elánu, můžeš se těšit na skvělé chvíle v kruhu rodinném i velmi milé přátelské setkání. Nas... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist