Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Kdo to má těžší? Muži nebo ženy?

Kdo to má těžší? Muži nebo ženy?

Kdo to má těžší? Muži nebo ženy?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Nataša Slánská | vydáno 21. 10. 2010

Víš, holky těžší to maj... zpívaly jsme kdysi u táboráků a pokyvovaly hlavami. Ano, máme menstruaci, porodní bolesti, jsme fyzicky slabší... Ale s příchodem 21. století jako by se všechno převrátilo, až se zdá, že to snad mají těžší muži. Jak je to možné?

Předně, od mužů se dneska žádá mnohem více, než tomu bylo v předchozích generacích. Naše maminky chodily do práce, vracely se s těžkým nákupem, navařily, uklidily, vykoupaly děti, uspaly děti a daly se do žehlení. Kde byl tatínek? "Nepamatuju se, že by kdy táta s něčím pomohl v domácnosti. I úkoly do školy se mnou většinou dělala mamka. Zato já dneska vyměňuju plíny, aspoň dvakrát týdně uvařím večeři a každou sobotu vyfasuju lux," vysvětluje čerstvý otec Martin (30). Dnešní žena chce manžela pozorného, chápavého, pomáhajícího, ale zároveň u něj hledá i tradiční mužné vlastnosti, které ji přitahují. A žádá nejen romantické milování, ale i orgasmus (slovo, jež se mnohé naše maminky dodnes bojí vyslovit).

Role něžného drsoně se ukazuje být pro řadu mužů vyčerpávající. "Tento tlak se odráží mimo jiné i na kvalitě milostného života," říká americký terapeut Ian Kerner. "Před deseti lety jsem pokles sexuální apetence léčil v podstatě jen u žen. Dneska počet mužských pacientů převyšuje ty ženské."

Velké nároky jsou také důvodem, proč dnešní muži nespěchají do manželství. "Moje přítelkyně nastoupila po vysoké škole do práce a začala mluvit o společné domácnosti, hypotéce, střádání na svatbu... Měl jsem před sebou ještě rok školy a peníze z brigád mizerné, vůbec jsem si neuměl představit, že bych ten svůj mizivý příjem obětoval hypotéce, když můžu ještě nějakou dobu s klidem bydlet u rodičů," popisuje svou zkušenost Petr (26). S přítelkyní se nakonec rozešel. "Myslím, že potřebuje někoho staršího, zajištěnějšího, s kým v příštích pár letech založí rodinu. Já se ožením až po pětatřicítce," říká Petr rozhodnutě.

Muži se dnes přitom umějí smířit s faktem, že manželka pobírá větší příjem. Jejich ego to nebolí tak, jako by je bolelo před dvaceti lety. Ve skutečnosti si často tajně přejí, aby jejich partnerka vydělávala aspoň stejně jako oni. "Uvědomují si, že je v tomto ohledu lepší spolupracovat, než soutěžit. Zvláště když jde o velké položky, jakými je třeba koupě domu," uvádí americká socioložka Kathleen Gersonová.

Nakonec se naskýtá otázka, kterou nakousl antropolog Lionel Tiger: "V tradiční společnosti měly ženy funkci reprodukční a muži produktivní. Dneska ale ženy přebírají funkci mužskou, zatímco muži nemohou nahradit tu jejich - nemohou rodit děti. Někdo se může ptát, nejsou dneska pánové trochu zbyteční?"

Ale dámy, my víme, že nejsou. A kdyby si tak náhodou někdy připadali, nechte je vyměňovat plínky. Pocity zbytečnosti je rychle přejdou...

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
22. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
10. 07. 2011 helenadon porod (reakcí: 0)
20. 03. 2011 Karunka - (reakcí: 0)
05. 03. 2011 maruskaji . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 01. 2017 Horoskop Blíženec

Stres a nervové napětí uvolníš procházkou v přírodě, pokud nestíháš, otevři si alespoň okno a zhluboka dýchej. Nechej... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist