Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Jak si poradit se vztekem?

Jak si poradit se vztekem?

Jak si poradit se vztekem?

Magazín: Sex a vztahy | autor: redakce | vydáno 04. 02. 2010

Čas od času každého něco rozčílí, ale záleží, jak se svým vztekem naložíte. Svým počínáním si můžete poškodit vztahy, reputaci v zaměstnání nebo i své zdraví. Tak se radši vzteku vyhněte…

 

Pokud máte sklony k tomu, potlačovat svůj vztek, možná jste už zažili emocionální sesypání. Možná jste se cítili jako natlakovaný hrnec, který nedokáže dále udržet stlačenou páru, která se v něm hromadí. Jestliže se vám daří držet svůj vztek na uzdě a emoce pod „pokličkou", zažili jste možná některé nepříjemné projevy vašeho těla, jakými jsou například vyrážka, vředy či skřípání zubů. Tyto projevy ukazují na to, co se děje uvnitř vašeho těla, a co si nechcete připustit nebo s tím něco dělat.


Jiní lidé svůj vztek ventilují. Jistě se každý ve svém životě setkal s někým, kdo vybuchl kvůli naprosté maličkosti. Tento projev mohl být buď zhroucením se po dlouhé době dušení svých emocí uvnitř, nebo to mohl být běžný projev vzteku, kterým dotyčná osoba dává najevo, jak se cítí. Ačkoli tito lidé se takto dokáží uvolnit, i toto chování má své stinné stránky. Rozčílená osoba riskuje, že si naruší vztahy s ostatními, nebo zažije nepříjemné stavy, jako srdeční problémy a vysoký tlak.


Takže co je lepší? Dusit v sobě vztek, nebo ho dát pořádně najevo? Samozřejmě jsou zde i jiná řešení. Zde je několik konkrétních technik, které vám mohou pomoci zvládnout váš vztek:


1. Buďte stále naladění na své emoce. Pokud se naučíte si být běžně vědomi, jak se cítíte, všimnete si včas sebemenšího podráždění ještě předtím, než se stane pořádným vztekem. Tak se stane vše snadněji zvladatelné.


2. Buďte flexibilní. Když jsme rozzlobení, stává se, alespoň většině z nás, že strneme, jak psychicky, tak fyzicky. Nenechte se do takové fáze dotlačit. Někdy stačí, když si vědomě připomeneme, že se máme uvolnit.


3. Dýchání je mocný prostředek k uvolnění jakýchkoli složitých emocí. Především nezapomínejte dýchat! Lehce se uvolníte, když se budete zhluboka nadechovat do břicha. Možná vám pomůže opakované prudké vydechování, jako když sfoukáváte svíčku. Postupně zpomalujte a zklidňujte svůj dech. Jestli se chcete dozvědět více o tom, jak se naučit správně dýchat, přečtěte si článek Trénujte správné dýchání.


4. Narušte svůj běžný vzor podrážděného chování. Přerušení jakéhokoli vžitého chování vede k tomu, že máte více času si ujasnit, co děláte a zareagovat adekvátně. Fyzický pohyb, jako tanec, skákání nebo rychlá procházka, může být dobrým narušením navyklého chování. Jak se donutit k pohybu, se dočtete v článku Jak se donutit začít cvičit?


5. Soustřeďte se na své pocity, ne na souvislosti, které předcházely. Pokud se odpoutáte od toho, co se stalo, nebo koho se to týkalo, většinou pak budete schopni se rychleji vzpamatovat a překonat svůj vztek.

 

Zdroj: work-life.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
07. 12. 2016 EF Ještě 1 způsob jak to řešit (reakcí: 0)
16. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
23. 07. 2011 helenadon vztek (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

24. 01. 2017 Horoskop Ryby

Pokud ses dlouhou dobu snažila o miminko, dnes dostaneš skvělou zprávu. A může být i dvojnásobná. Nezadaná má šanci p... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist