Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Jak se vyhnout zbytečným hádkám ve vztahu?

Jak se vyhnout zbytečným hádkám ve vztahu?

Jak se vyhnout zbytečným hádkám ve vztahu?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Daniela | vydáno 09. 10. 2013

Také jste si představovali ideální vztah bez hádek a konfliktů, ale už po pár měsících společného soužití jste věděli, že se jim nevyhnete? Lidé se spolu prostě hádají, když spolu nesouhlasí, na to si zvykněte. Ale my víme, jak předejít hádkám, které jsou úplně zbytečné...

Hádky jsou reakcí vztahu a potvrzují to, že ani jeden partner ve vztahu není podřízen tomu druhému. Diskutujeme o obou názorech. Pokud by tomu tak nebylo a jeden by byl ve vztahu dominantní, hádky by neměly proč vznikat, neboť by se jeden z partnerů druhému jednodušše podřídil. 

Hádky mohou být negativní a pozitivní. Za pozitivní můžeme vnímat ty, ve kterých sice dochází k výměně názorů, ale dokážeme z nich vytěžit to nejlepší a nakonec dojít ke správnému kompromisu. Můžeme také zjistit, že náš partner má k dané situaci daleko lepší postoj, kterému se nebráníme a jsme ochotni ho přijmout. V takovém případě hádky často vyčistí ovzduší a zmizí stres nahromaděný uvnitř nás. Pak jsou však hádky negativní, při kterých dochází k ostré výměně názorů a naše chování zachází do krajních mezí, o kterých jsme předtím neměli ani potuchy. Jsme agresivní, útoční a nepříčetní. V hlavě se nám odehrává jediné, jak přesvědčit partnera, že náš názor je ten jediný a správný. Dostáváme se často do tzv. afektu, při kterém řekneme a uděláme věci, kterých později litujeme. Takovým hádkám je opravdu lepší se vyhýbat. Pokud u vás takovéto hádky převládají, měli byste se jim snažit zabránit. Situaci usnadňuje, pokud máte na věc s partnerem stejný názor a snažíte se jim vyhýbat společně. 

Petra Horváthová: Svlékat se stydím, ale je to součást mé profese...

Petra Horváthová: Svlékat se stydím, ale je to součást mé profese...

Herečku Petru Horváthovou jste mohli donedávna vídat pravidelně v seriálu Cesty domů... kam vedou...

Zkuste si nevylívat zlost na druhém

Určitě znáte ty dny, kdy se probudíte se špatnou náladou a ani vlastně nevíte kvůli čemu? Vylíváte si ji na druhých, i když za to nemůžou? Jste nevrlí a protivní. Stačí pouze jedno špatně zvolené slovo a hádka je na světě. Jediný způsob, jak se tomuto vyhnout, je naučit se ovládat své nálady. Špatnou náladu si vybít třeba na tréninku, tancem, posloucháním muziky, nebo boucháním do polštáře. Pokud už je příliš pozdě a dotyčné osobě jsme svými slovy ublížili, je čas na omluvu. 

Snažte se vždy najít kompromis

Někdy je to hodně těžké, vzdát se pravdy a ustoupit. Ale jeden z vás to bohužel udělat musí. Kdyby neexistovaly kompromisy, páry by se mezi sebou hádaly bez přestávky každý den. Správný vztah je a vždy bude založen na kompromisech. Chcete jít s partnerem do kina, ale on by raději na důležitý zápas s kamarády? Dobře, udělejte kompromis. Dopřejte mu tu radost a pusťte ho na zápas za podmínky, že on s vámi další den půjde do kina. Sama uvidíte, že to udělá rád, ba naopak, bude si vás za to vážit. Pokud se jedná o záležitosti rodinné, je důležité se vždy rozumně domluvit tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Zařizujete byt a každý si přeje něco jiného? Zkuste ustoupit a počkejte na jeho návrhy. Pak mu předložte své a uvidíte, že je skloubíte nějakým způsobem dohromady. Důležité je, aby kompromisy dělali oba z partnerů. Nemůžete pořád ustupovat jen vy, ale nedělejte zbytečné ,,uřvané“ scény. Zhluboka se nadechněte a zkuste nejprve najít příznivější cestu.

Nechci dítě a nestydím se za to. Příběhy čtenářek, které chtějí zůstat bez dětí

Nechci dítě a nestydím se za to. Příběhy čtenářek, které chtějí zůstat bez dětí

Jsou ženy, které by udělaly všechno na světě, aby měly dítě a jsou ženy, které děti mohou mít, al...

Povzneste se nad problém a ustupte

Když už jde opravdu do tuhého a vy vidíte, že druhá strana opravdu ustoupit nechce, povzneste se nad tím a jednoduše ustupte. Ze začátku vám to možná nepůjde přes ústa, ale postupem času si uvědomíte, že je to takhle snazší. Většina hádek se odehrává stejně kvůli maličkostem, tak proč se prostě neotočit a neříct: ,,Ano, máš pravdu!“ A myslet si své. Pokud vám to hrdost nedovolí, zkuste slovníma hříčkama přejít na jiné téma. Tím hádku úspěšně zaženete. Tohle však neplatí vážných témat. Tam je potřeba si problém náležitě vyříkat a najít společné řešení.

Většině hádek můžeme předejít

Ať chceme nebo ne, je to pravda. Záleží jen na nás, jak k sobě dokážeme být navzájem tolerantní. Je logické, že s partnerem máme rozdílné názory, musíme si však pokládat ty správné otázky: ,,Proč má partner k dané věci zrovna takový postoj?“ ,,Není možné jej pochopit?“ ,,Jaké jsou jeho argumenty a jaké moje?“ Možná právě tyto otázky nám pomohou najít tu správnou střední cestu, jak si vyjít navzájem vstříc. 

A jak vypadají hádky u vás? Dokážete ustoupit, nebo musíte vždycky vyhrát? Povídejte...

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
10. 10. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 10. 2013 pepina . (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

23. 03. 2017 Horoskop Lev

Šéf dnes nečekaně povýší kolegyni na místo, po kterém jsi toužila ty. Namísto toho, abys začala kolegyni pomlouvat, n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist