Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Jak na nevěru? II.

Jak na nevěru? II.

Jak na nevěru? II.

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 20. 03. 2009

Co dělat, když máte s partnerem na intimní život rozlišné názory? A jakých rad se držet, aby se vám nevěra vyhnula obloukem? Přečtěte si názor odborníka!

 

 

Hovořit je možné o různých typech nevěry, která je podle vás nejnebezpečnější pro intimní vztahy dvojice?

 
Každá jiným způsobem. Paralelní vztah ohrožuje intimitu například snížením frekvence, a navíc při prozrazení ohrožuje existenci vztahu jako takového. Občasné intimní styky s jiným partnerem či partnerkou zase ohrožují při nezodpovědném chování sexuálně přenosnými nemocemi. Jestliže je partner nevěrný dlouhodobě, při prozrazení nevěry je vztah ohrožen vždy, nehledě na formu. Především ženy považují nevěru za emoční zradu, zklamání důvěry, kterou v partnerovi měli. Obnovovat ztracenou důvěru ve vztahu je velmi složité, náročné a výsledek je nejistý.
 
Častým problémem, který může také mnohdy vyústit v nevěru, je odlišný sexuální apetit dvou partnerů. Přestože na počátku si partneři v tomto směru vyhovovali, aktivita jednoho z nich později postupně slábne. Jak se vyrovnat s rozdílnou chutí na sex?
 
Je vyšší sexuální apetit vyšší chutí na sex, chutí na praktiku, chutí se pomazlit? Již dávno ztratil sex v životě lidí pouze funkci reprodukční. Sex může mít různé zástupné funkce v životě člověka, častěji pak muže. Například: sex jako koníček, relaxace, sex na zahnání nudy, sex jako citový projev lásky (někdy jeden z mála projevů, jak dokáže muž vyjádřit náklonnost k ženě v dlouholetém svazku), získávání sebevědomí skrze sex, potvrzení si dominance ve vztahu nebo vlastnictví partnera. Jestli partneři dokážou identifikovat jaké funkce plní sex ve vztahu, mohou je také nahradit jinými. Tím budou pěstovat různorodost vztahu i v jiných činnostech nežli v oblasti sexuální a společně přispívat k stabilitě vztahu.
 
Existuje vůbec něco jako prevence nevěry, pokud je nevěra motivována pouze chutí na sex a nesouvisí s hledáním nové životní partnerky či partnera?
 
Nepodezřívat, důvěřovat, komunikovat, udržet si svobodu, udržet si obdiv. Partner by měl mít stále pocit, že může dobývat, že je stále něco co se dá objevovat. Udržovat si pro partnera zajímavost a atraktivitu
 
Je například dostatečná frekvence a atraktivita sexuálního života partnerů dostatečnou prevencí sexuální nevěry?
 
V určitých případech ano. Na druhou stranu někteří muži referují o vztazích trvajících zhruba jeden až dva roky, poté pro ně vztah zevšední a partnerka je již nepřitahuje. Dá se předpokládat, že její přitažlivost je způsobena zamilovaností, což je chemický proces, který trvá právě jeden, nejdéle pak dva roky. Poté co zamilovanost vyprchá, nezůstává již mezi partnery nic jiného, co může udržet vztah nadále funkční. 
 
Další z příčin nevěry může být také partnerský stereotyp v sexuálním životě. Jak je možné obohatit svůj sexuální život, aniž bychom nutně hledali, jaké polohy jsme nevyzkoušeli či na jakých neobvyklých místech je možné se ještě milovat?
 
Již dříve zmiňovaná neustále udržovaná atraktivita pro partnera, nejenom tělesná, ale i duševní a duchovní. Obdivovat partnera pro jeho schopnosti, vlastnosti, dovednosti, vážit si ho. Takový partner bude vždy i sexuálně přitažlivý. Bohužel někteří lidé tohoto nejsou schopni a hodnotí člověka pouze podle jeho fyzické přitažlivosti. Je také otázkou, zda se tato dovednost, vidět i pod fyzickou slupkou člověka, dá naučit. 
 
Některé partnerské páry si ozvláštňují svůj sexuální život na swingers party, nemůže ale podobnými sexuálními zážitky jejich sexuální a intimní život v konečném důsledku utrpět?
 
Samozřejmě že může, dokonce velice. Je velké nebezpečí idealizace partnera následkem jednorázového sexuálního prožitku, následné srovnávání partnerů, dle jejich „výkonů“ a dokonce i vyvozování důsledků tohoto srovnávání. Dlouholetý partner je vždy v nevýhodě. Mnohem větší nebezpečí hrozí lidem, kteří hodnotí lidi dle fyzické přitažlivosti a vzhledu.  
 

 

 

Profil
 
MUDr. Helena Reguli
Po ukončení 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy pracovala ve zdravotnických zařízeních ve Spojených státech amerických a na Slovensku. Po návratu do Česka získala praxi na sexuologickém oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Od roku 2008 otevřela soukromou sexuologickou praxi. V současné době provozuje sexuologickou a psychiatrickou ambulanci zaměřenou na léčbu sexuálních dysfunkcí, poruch ejakulace a plodnosti.
 
 
 
 
Bude vás také zajímat:
 
Kratochvíl, Stanislav: Sex jako obohacení života
Kratochvíl, Stanislav: Sexuální dysfunkce
Pastor, Zlatko: Sexualita ženy
Dallaire Yvon: Láska a sexualita v trvalém vztahu

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
27. 07. 2011 helenadon nevěra (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Vyraž do společnosti, kde máš šanci potkat svého pana Božského. Zadaná si dá pozor na nevěru, protože bude mít chuť n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist