Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Jak na každodenní hádky?

 Jak na každodenní hádky?

Jak na každodenní hádky?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 04. 01. 2013

Trápí vás různá nedorozumění mezi vámi a partnerem a máte někdy pocit, že už máte všeho dost? Že on nic nechápe tak, jak to myslíte vy? Že byste při vaší komunikaci asi potřebovali překladatele? Žádný strach, nejste sama.

"Neustále se dohadujeme kvůli hloupostem. Myslím, že většinu takových konfliktů si můžeme ušetřit, ale stejně se v nich motáme znovu," stěžuje si pětačtyřicetiletá Dita na soužití se svým manželem. Ve vztahu je docela spokojená, nebýt drobných nedorozumění. "Jak se říká, stokrát nic umořilo osla," dodává trochu roztrpčeně. "Jeden příklad za všechny. Manžel si uvařil ze sáčku polévku do hrnečku, nechal hrnek postavený na kuchyňské lince a šel dělat něco jiného. Mezitím jsem já vařila večeři a hrnek proto odsunula stranou. Když jsem po večeři šla mýt nádobí, najednou si na tu polévku vzpomněl. Ta už byla pochopitelně studená. Rozčílil se, proč jsem mu to nepřipomněla, že ji teď musí vylít. Nechápavě jsem se na něj podívala. Vždyť si ji přece můžeš ohřát, ne? řekla jsem mu. Jenže on ji vylil a jsem tím prý vinna já a on nebude poslouchat mé výmluvy, protože jsem mu to měla říct. Já jsem ovšem předpokládala, že když si polévku neodnes hned ke stolu, nechává si ji na později a dál jsem se tím nezabývala," líčí Dita.

Všechno se dalo řešit v klidu
Tenhle okamžik je příkladem, jak muž a žena chápe stejnou situaci úplně jinak. Pro Ditu znamenala odložená polévka signál: Aha, manžel si ji sní později. Její manžel ji ale úplně vypustil ze svého programu a pak, když si náhodou vzpomněl, řekl si, měla to vyřešit ona, kuchyň je přece její království! Přitom se celá věc dala zvládnout úplně v klidu. Kdyby manžel místo popudlivé reakce řekl: "Vidíš, jsem já to ale trdlo, zapomněl jsem na tu polévku. Co s ní teď mám dělat?" Dita by mu odpověděla, že si ji přece může ohřát a místo naprosto zbytečného dohadování, které kazí jinak pohodový večer, by se situace během chvilky vyjasnila a nikdo by neměl zbytečné pocity viny.

Jak proti nedorozumění?
Pokud podobná chvíle nastane, nic nepředpokládejte, nedomnívejte se, co tím váš partner myslel, ale ihned se ho ptejte. "Vezmeš si tu polévku hned nebo až později? Nebo ti ji mám dát do ledničky?" Ať si tu situaci vyřeší sám a nesvaluje potom vinu za svoji zapomnětlivost a neschopnost na vás. Muži zkrátka většinou řeší věci hned podle situace a pokud nejdou vyřešit, odloží je na později. Naopak žena promýšlí několik variant řešení, skládá plány do budoucna, aby byla připravena na všechno. Vychází to z pradávných vzorců našeho chování: muž zajišťoval lov a musel tedy být pohotový, žena naopak vyhlížela do budoucna, aby i zítra dokázala zabezpečit rodinu.

Dobrá hádka vztah pročistí
Platí, že humor je v těhle případech dobrý společník. Pokud jste oba schopni převést drobná nedorozumění do legrace a pak se tomu společně zasmát, máte vyhráno. V ani jednom z vás pak nezbude nepříjemný pocit, který vám otravuje den. Hlavně ale berte všechno s nadhledem a netrapte se kvůli hloupostem. Nedělejte, jak se říká, z komára velblouda. Platí, že je lepší, když se trochu pohádáte teď a vaše pocity vyjdou na povrch, než když v sobě různé věci tutláte. I z drobných nepodstatných hloupostí se bohužel může stát časem velká věc, když se neřeší. Brzy pak zjistíte, že hádat se dá i naučit a dobře zvládnutá a načasovaná hádka může vztah naopak pročistit a rozhodně mu neublíží.

Také vám různé hádky o malichernosti komplikují život? Máte nějaký recept, jak je se ctí zvládnout? Sem s ním!

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
12. 04. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
07. 01. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
07. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
07. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
05. 01. 2013 pepina . (reakcí: 0)
05. 01. 2013 Daniela76 Každodenní hádky (reakcí: 0)
05. 01. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
05. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
04. 01. 2013 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
04. 01. 2013 AlexandraAlexis ... (reakcí: 1)
04. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 4)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

23. 03. 2017 Horoskop Rak

Podaří se ti osvobodit od minulých omezení a můžeš si být jistá, že na tebe čeká mnoho nových začátků, nová práce, pr... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist