Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Intimní anorexie - postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Intimní anorexie - postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Intimní anorexie - postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Pavla Jelínková | vydáno 10. 08. 2015

Znáte se už nějakou dobu, a najednou ti připadá, že jsou vaše společné chvíle všední, nudné, že jim chybí ta pověstná jiskra? Prožíváš s ním trapné chvíle ticha, hodiny bez něhy, bez blízkosti a intimity? Příčinou může být intimní anorexie!

Intimní anorexie = ožehavý problém současnosti 

Intimní anorexie je dnes problémem mnoha vztahů. A i když o ní možná slyšíš poprvé, je součástí našich životů častěji, než bys myslela. Pokud cítíš, že jste se s partnerem odcizili, že už nepotřebujete milování tak často, že společné chvíle trávíte spíš vedle sebe než spolu, pak možná napadla intimní anorexie i tvůj vztah. A pokud s ní nezatočíš, může ho zlikvidovat úplně. 

Jak ji poznáš?

Jako každá nemoc (ano, anorexie je nemocí vztahu), i ona má své typické příznaky. Tady  je výčet těch nejzákladnějších:

 • jsi až příliš vytížená svou prací
 • dáváš přednost koníčkům, nebo raději vysedáváš u počítače a televize, než bys byla s partnerem
 • nemáte jeden na druhého čas
 • obviňujete se navzájem z vlastních chyb 
 • nemáš chuť se s ním milovat
 • neustále se navzájem kritizujete, odsuzujete, na podporu jste dávno zapomněli
 • nedokážete se shodnout ani na tom jaký je den, uzavíráte se do sebe, mlčíte 
 • nechcete společně řešit finance, chod domácnosti a už vůbec ne budoucnost

 

Kde je příčina?

Není jen jedna, je jich mnohem více. Může to být ztráta libida spojená s nadměrným stresem, přílišná zaneprázdněnost a přetížení z práce, z něho vyplývající snížení sebevědomí a únava s nespavostí, sklon k negativismu. Pokud jsi ty nebo partner pod stálým pracovním napětím, pak není divu, že o tom nechceš ani mluvit, ani slyšet. Raději se začneš uzavírat do svého světa. U někoho může být spouštěčem minulost a špatné zážitky z dětství, o nichž se velmi těžce mluví a zasouvají se raději někam do kouta mysli. Výsledkem je pak odstup, nadměrná kontrola nad sebou i okolím, s minimem snahy o opuštění této vybudované ulity.     

"Měla jsem velmi těžké dětství." svěřuje se čtenářka Jarka (32 let). "Rodiče se rozvedli, když mi byly tři roky a matka si brzy našla nového přítele. Ten mě, ani mého staršího bratra neměl rád. A dával nám to dost najevo. Nejhorší na tom bylo, že časem se matka přidala na jeho stranu a my si tak zažili spoustu osočování, ponižování, bití. Styděla jsem se za to, že je máma taková a nikdy jsem o tom s nikým nemluvila. Až do té doby, než mi začala má minulost likvidovat funkční vztah. Neuměla jsem řešit problémy. Při hádce jsem se stáhla vždycky do sebe a trpěla kdesi uvnitř. Odmítala jsem pak svého partnera i v posteli a vztah spěl postupem času k rozchodu. Kamarádka mi poradila, ať zajdu k její psycholožce a já šla. Žasla jsem, jak strašně moc narušilo můj současný vztah dětství. Dneska na sobě pracuji, s partnerem se dokážeme domluvit na všem a já jsem vděčná, že ho mám. Intimní anorexii bych si už do vztahu nepustila!"

A Jarka dobře dělá, protože ona velmi bolestivě zasahuje do vztahů a narušuje je. Svým způsobem si za to můžeme i sami. Komunikujeme spolu zásadně mailem, přes telefony nebo na facebooku a na osobní setkání nemáme čas. Kontakt mezi lidmi se přesouvá na rovinu neosobní a ta osobní, důvěrná, zůstává upozaděna. A když jeden z dvojice volí raději pro něj lehčí  a "jednodušší" online kontakt, vztah upadá.  

A řešení?

Jednoduché - než se rozhodneš vlítnout do společného soužití, pořádně svého partnera poznej. Je jedno jestli vyrazíte na společnou dovolenou, nebo prodloužené víkendy, každopádně bys o něm něco málo měla vědět. Ve vztahu si nezapomínejte povídat, podnikejte společné výlety, protože pak budete mít společné zážitky a tudíž i neutuchající možnost čile konverzovat.

Ani zjištění že žiješ s intimním anorektikem nemusí být úplná konečná vztahu. Intimní anorexii lze dnes již docela dobře léčit. Je však nutná pomoc odborníka a terapie s ním. Velmi pomáhá vstřícný přístup k anorektikovi, a častá pochvala i za malé úspěchy.

Jak jsi na tom ty? Máš vztah a je pevný? Nebo je postižen něčím podobným jako je intimní anorexie? Napiš nám své zkušenosti do diskuze!

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
08. 09. 2015 Monika Sedláčková Arginmax (reakcí: 0)
19. 08. 2015 Aneta Dvořáková osobní zkušenost (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 10. 2016 Horoskop Střelec

Nenech si zkazit náladu škarohlídy, kteří se na svět pořád jen mračí. Ty si užívej dobré nálady a šiř úsměv i kolem s... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist