Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Intimní anorexie - postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Intimní anorexie - postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Intimní anorexie - postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Pavla Jelínková | vydáno 10. 08. 2015

Znáte se už nějakou dobu, a najednou ti připadá, že jsou vaše společné chvíle všední, nudné, že jim chybí ta pověstná jiskra? Prožíváš s ním trapné chvíle ticha, hodiny bez něhy, bez blízkosti a intimity? Příčinou může být intimní anorexie!

Intimní anorexie = ožehavý problém současnosti 

Intimní anorexie je dnes problémem mnoha vztahů. A i když o ní možná slyšíš poprvé, je součástí našich životů častěji, než bys myslela. Pokud cítíš, že jste se s partnerem odcizili, že už nepotřebujete milování tak často, že společné chvíle trávíte spíš vedle sebe než spolu, pak možná napadla intimní anorexie i tvůj vztah. A pokud s ní nezatočíš, může ho zlikvidovat úplně. 

Jak ji poznáš?

Jako každá nemoc (ano, anorexie je nemocí vztahu), i ona má své typické příznaky. Tady  je výčet těch nejzákladnějších:

 • jsi až příliš vytížená svou prací
 • dáváš přednost koníčkům, nebo raději vysedáváš u počítače a televize, než bys byla s partnerem
 • nemáte jeden na druhého čas
 • obviňujete se navzájem z vlastních chyb 
 • nemáš chuť se s ním milovat
 • neustále se navzájem kritizujete, odsuzujete, na podporu jste dávno zapomněli
 • nedokážete se shodnout ani na tom jaký je den, uzavíráte se do sebe, mlčíte 
 • nechcete společně řešit finance, chod domácnosti a už vůbec ne budoucnost

 

Kde je příčina?

Není jen jedna, je jich mnohem více. Může to být ztráta libida spojená s nadměrným stresem, přílišná zaneprázdněnost a přetížení z práce, z něho vyplývající snížení sebevědomí a únava s nespavostí, sklon k negativismu. Pokud jsi ty nebo partner pod stálým pracovním napětím, pak není divu, že o tom nechceš ani mluvit, ani slyšet. Raději se začneš uzavírat do svého světa. U někoho může být spouštěčem minulost a špatné zážitky z dětství, o nichž se velmi těžce mluví a zasouvají se raději někam do kouta mysli. Výsledkem je pak odstup, nadměrná kontrola nad sebou i okolím, s minimem snahy o opuštění této vybudované ulity.     

"Měla jsem velmi těžké dětství." svěřuje se čtenářka Jarka (32 let). "Rodiče se rozvedli, když mi byly tři roky a matka si brzy našla nového přítele. Ten mě, ani mého staršího bratra neměl rád. A dával nám to dost najevo. Nejhorší na tom bylo, že časem se matka přidala na jeho stranu a my si tak zažili spoustu osočování, ponižování, bití. Styděla jsem se za to, že je máma taková a nikdy jsem o tom s nikým nemluvila. Až do té doby, než mi začala má minulost likvidovat funkční vztah. Neuměla jsem řešit problémy. Při hádce jsem se stáhla vždycky do sebe a trpěla kdesi uvnitř. Odmítala jsem pak svého partnera i v posteli a vztah spěl postupem času k rozchodu. Kamarádka mi poradila, ať zajdu k její psycholožce a já šla. Žasla jsem, jak strašně moc narušilo můj současný vztah dětství. Dneska na sobě pracuji, s partnerem se dokážeme domluvit na všem a já jsem vděčná, že ho mám. Intimní anorexii bych si už do vztahu nepustila!"

A Jarka dobře dělá, protože ona velmi bolestivě zasahuje do vztahů a narušuje je. Svým způsobem si za to můžeme i sami. Komunikujeme spolu zásadně mailem, přes telefony nebo na facebooku a na osobní setkání nemáme čas. Kontakt mezi lidmi se přesouvá na rovinu neosobní a ta osobní, důvěrná, zůstává upozaděna. A když jeden z dvojice volí raději pro něj lehčí  a "jednodušší" online kontakt, vztah upadá.  

A řešení?

Jednoduché - než se rozhodneš vlítnout do společného soužití, pořádně svého partnera poznej. Je jedno jestli vyrazíte na společnou dovolenou, nebo prodloužené víkendy, každopádně bys o něm něco málo měla vědět. Ve vztahu si nezapomínejte povídat, podnikejte společné výlety, protože pak budete mít společné zážitky a tudíž i neutuchající možnost čile konverzovat.

Ani zjištění že žiješ s intimním anorektikem nemusí být úplná konečná vztahu. Intimní anorexii lze dnes již docela dobře léčit. Je však nutná pomoc odborníka a terapie s ním. Velmi pomáhá vstřícný přístup k anorektikovi, a častá pochvala i za malé úspěchy.

Jak jsi na tom ty? Máš vztah a je pevný? Nebo je postižen něčím podobným jako je intimní anorexie? Napiš nám své zkušenosti do diskuze!

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
08. 09. 2015 Monika Sedláčková Arginmax (reakcí: 0)
19. 08. 2015 Aneta Dvořáková osobní zkušenost (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

25. 03. 2017 Horoskop Beran

Trucuješ a odmítáš vyrazit s partnerem k jeho rodině? Děláš velkou chybu, protože bys na rodinném setkání potkala zaj... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist