Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » I muži mají své dny aneb Jak zvládnout chlapa v přechodu

I muži mají své dny aneb Jak zvládnout chlapa v přechodu

I muži mají své dny aneb Jak zvládnout chlapa v přechodu

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 23. 01. 2014

Už delší dobu ve vás sílí pocit, že se s vaším stárnoucím partnerem něco děje. Je podrážděný, nemá chuť na sex a nejraději by zalezl někam do kouta. Neberte vinu na sebe, ale neházejte ji ani na jeho okolí. Je docela dobře možné, že vaši drahou polovičku postihlo něco, o čem se dosud vědci dosud přou, zda to vůbec existuje. Mužský přechod.

Kamarádka má pravdu

„Není s ním k vydržení,“ svěřuje se kamarádce pětačtyřicetiletá Jana. Mluví o svém o šest let starším manželovi. V posledních měsících si s ním dost užívá. Je otrávený, náladový, nechce se mu ven, nejraději by pořád seděl u televize. Zatímco dříve si užívali sexuálních hrátek i dvakrát do týdne, nyní je úspěch, když se něco děje alespoň jednou za čtrnáct dní. Nemocný ale není, nedávno se nechal donutit jít na pravidelnou lékařskou prohlídku a všechny testy byly v normě, jenom měl nižší hladinu testosteronu. Jana proto pořád přemýšlí, kde je chyba. „Karel určitě je v přechodu,“ konstatovala Mirka, když se jí konečně podařilo přerušit záplavu Janiných stížností. „V přechodu? Nesmysl, to je ženská záležitost,“ ohradila se Jana. Teprve po chvíli Mirčina vysvětlování si byla ochotna připustit, že její zkušenější kamarádka má nejspíš pravdu.

Pokles hormonů působí ztrátu libida

O mužském přechodu, andropauze, se nejenom nemluví tolik jako o přechodu ženském, ale navíc si až donedávna někteří lékaři nechtěli ani pořádně připustit, že vůbec existuje. Nedává o sobě totiž vědět tolik, jako přechod u žen. Zatímco příslušnice něžného pohlaví najednou přestanou menstruovat a hladina estrogenu u nich dramaticky poklesne, u mužů dochází k poklesu hladiny testosteronu postupně a někteří ji dokonce nemusí pocítit vůbec. Právě proto mužský přechod mnozí podceňují. Příznaky jsou přitom docela podobné jako u žen. Typická je náladovost, podrážděnost, může se objevit nadměrné pocení, přibývání na váze, únava. Obvyklý je pokles sexuální touhy, případně i erektilní dysfunkce.

Hubněte s Feminou: Mačingová dieta den dvanáctý

Hubněte s Feminou: Mačingová dieta den dvanáctý

Děkuji za vaše povzbuzující maily a vaše zkušenosti. Jsem ráda, že v tom nejsem sama, protože na ...

Pomoci se dá i přírodními prostředky

Co dělat? Především je třeba zjistit, zda jde skutečně o příznaky přechodu, což odhalí nízká hladina testosteronu v krevních testech. Podobné příznaky totiž mohou mít i další nemoci, například poruchy štítné žlázy. Takže, milé dámy, jedinou šancí, jak zjistit pravdu, je nahnat svého drahého k doktorovi, což často nebývá zrovna snadný úkol.

Následná léčba potom probíhá umělým dodáváním hladiny testosteronu. Hormon pomáhá utlumovat nepříjemné příznaky. Kromě toho se ale dají najít i další metody jak mužskému tělu v nelehké situaci pomoci například přírodními prostředky. Jedním z nich je zvýšený přísun omega 3 mastných kyselin formou ryb, zejména mořských. Dále nezapomenout na vitamín D a kyselinu listovou. Lykopen obsažený ve šťávě z rajských jablek podporuje prostatu. Jisté je, že my partnerky se neobejdeme bez velké dávky trpělivosti, tolerance a pochopení pro partnera. Ale tu my přece máme i jindy, ne?

A co vy, máte od svého partnera nebo ze svého okolí zkušenosti s mužem v přechodu?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
25. 12. 2015 Suki andromen (reakcí: 0)
22. 12. 2015 Majak andromen (reakcí: 0)
30. 11. 2015 Marta andropauza (reakcí: 0)
30. 11. 2015 Klara doplnky (reakcí: 0)
29. 11. 2015 Junda doplnky (reakcí: 0)
12. 02. 2014 Lada Tip (reakcí: 1)
28. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)
24. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
23. 01. 2014 pepina . (reakcí: 0)
23. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

26. 02. 2017 Horoskop Lev

Pokud chceš stihnout všechno, co sis na dnešní den naplánovala, rozhodně se nikde nezdržuj a pusť se do práce už od s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist