Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Chci ukončit vztah, ale mám strach. Jak ho překonat?

Chci ukončit vztah, ale mám strach. Jak ho překonat?

Chci ukončit vztah, ale mám strach. Jak ho překonat?

Magazín: Sex a vztahy | autor: redakce | vydáno 21. 10. 2008

Partner se pro vás stal obtěžující rutinou, nebo fungujete už jen jako spolubydlící. Flirtujete s kolegou a domů se netěšíte jako dřív. Najednou cítíte, že změna je nutná. Od této chvíle „prozření“ vás vztah už jen unavuje. Pořád stejné debaty, narážky a stejně iritující chování.


Najednou se zákonitě posouváte od otázky: Proč? K otázce: Jak?

A v tomto momentě vývoje nastává zlomový okamžik. Někteří jsou schopni se během jednoho dne zabalit, všechno prodat, odletět za moře a prostě říci: „Ahoj“ bez větší námahy. Mnozí z nás to ale nedokážou. Nejde nám se rozloučit a udělat tlustou čáru, říci závěrečnou větu a zmizet hledat lepší zítřky. Zůstáváme tak v bludném kruhu přesvědčování se, že je náš vztah přece jen vcelku v pořádku a že “zas tak všechno špatné není“. Přitom zažíváme vnitřní nenaplněnost a mnohdy obětujeme celý život někomu, koho nemilujeme a s kým si vlastně nemáme co říci.

Nehledejte za vším složitost ale spíš emoci strachu:

Strach ze samoty

Pro mnohé je samota noční můrou. A pokud se s drahou polovičkou nerozcházíme kvůli jiné drahé, co budeme dělat? Trávit večery o samotě u skleničky vína, s hlavou plnou myšlenek o tom, jak zůstaneme stejně vždycky na ocet a skončíme jako Bridget Jones (samozřejmě bez toho romantického a šťastného konce)?

Jak nad tím vyzrát?
Pokud nyní budete setrvávat v nefunkčním vztahu jen proto, že nechcete být sami, jak si najdete nového partnera? Těžko. Kromě toho, pokud neumíte žít sami se sebou, nepomýšlejte ani na novou známost. Nejprve se musíte naučit vybudovat vlastní hrad, milovat sami sebe. Teprve potom můžete vytvářet vztah nový.

Strach z nejistoty

S partnerem dáte na konci měsíce výplaty na hromadu, hurá, jste na tom příjemně. Ale když partnerovi řeknete sbohem, jak budete s financemi vycházet? Najednou máte o půlku méně, kromě toho byty a vlastně všechno je pro jednoho dražší. Ještě v horším případě vás partner živí a bez něj si nekoupíte ani jídlo.

Jak nad tím vyzrát?

Spočítejte si svoje měsíční náklady a buďte aktivní. Pokud vám finance nestačí, budete se muset zajistit. Buďte racionální. Nemusíte sami bydlet ve vile, sežeňte si spolubydlící (nejste v takové situaci přece sami, je mnoho dalších). Uskromněte se, za klid v sobě vám to stojí. Pokud jste na partnerovi závislí, vyžaduje váš plán více času. Najděte si zaměstnání a postupně se osamostatněte.

Strach ze změny

Naše hlava má vzácnou funkci. Vše co je známé a zaběhlé, je pro nás příjemné. Jakákoliv změna a krok do neznámého zpravidla vyvolává nejistotu a s tím související záporné emoce. Je tedy více než jasné, že nás naše vlastní hlava bude zrazovat od životní změny, která je pro nás paradoxně ve výsledku pozitivní.

Jak nad tím vyzrát?

Vezměte si tužku a papír. Napište si, proč chcete partnera opustit a naopak, jaké jsou důvody pro setrvání ve vztahu. Máte více důvodů proč opustit? Proč se potom bojíte změny? Vždyť vždycky bude k lepšímu, nyní se cítíte špatně! Už může být jen lépe.

Strach z reakce partnera

Jednou ortel vyslovíte a víte, že vás partner jen neobejme a nepopřeje hodně štěstí (pokud ano, napište nám do redakce, uděláme s ním rozhovor). Můžete ve většině případů počítat s emočním výlevem, brekem a psychickým nátlakem. Mnoho jedinců tento nátlak nevydrží a vrátí se zpět.

Jak nad tím (ním/ní) vyzrát?
I vaše trpělivost má své meze. Nenechte s sebou manipulovat a řekněte partnerovi, že vaše stanovisko je konečné. Nedovolte, aby vás zatahoval do dalších debat a proseb. Pokud se bude chovat nepřístojně, alespoň uvidíte, že je vaše rozhodnutí správné. Buďte silní a uvědomte si, že vy nejste ten zrádce. Na vztahu se podílí oba a do tohoto stavu jste se dostali i díky vašemu partnerovi. Kromě toho, můžete být přece přátelé - jen tak poznáte, že by váš vztah měl eventuálně šanci na záchranu.

 
Já to prostě nedokážu...?

Ale dokážete. Na závěr si uvědomte, že máte jen dvě volby:

    * Tou první je, že chcete prožít život pořádně a šťastně. Dáte sami sobě slib, že se za každých okolností budete cítit dobře. Potom nebudete dělat kompromisy a budete dělat vše pro to, abyste se tak cítili. Žádná změna se neobejde bez odříkání a zatnutí zubů, s tím počítejte. Nikdo vám nedá zázračný lektvar, ale vy sami si štěstí musíte vyrobit.

    * Tou druhou je, že budete celý život obětí. Zůstanete kvůli druhým v nefunkčním vztahu, bez lásky a souznění. Nikdy nepoznáte, co je to splynout s druhým, nikdy nebudete mít milování na vrcholu blaha. Budete trpiteli, sami nešťastní. Potom musíte tuto roli přijmout a žít život jako oběť. I tak se dá život prožít. Prostě jen nebudete šťastní. Potom se ale nabízí jen jedna otázka: Proč jste vlastně tady?

 

 

Zdroj: www.zbynekmlcoch.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
02. 12. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
26. 07. 2011 helenadon rozvod (reakcí: 0)
05. 07. 2011 Maminka11 Vše (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

28. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Blíží se k tobě změna. Život, který se ti v posledních dnech zdál trošku v chaosu, se uklidní a ty s ním. Dopřej si č... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist