Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Chcete si vybrat chlapa s nejlepšími geny? Neberte antikoncepci!

Chcete si vybrat chlapa s nejlepšími geny? Neberte antikoncepci!

Chcete si vybrat chlapa s nejlepšími geny? Neberte antikoncepci!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 20. 01. 2011

Titulek vám asi bude znít trochu hloupě. Co by mohla mít antikoncepční pilulka společného s výběrem partnera? Všechno vysvětlíme v článku.

Příroda to má zařízené vychytaně. Jejím cílem je sezdat dohromady páry, které dají život potomkům se silným imunitním systémem a kvalitní genetickou výbavou. Toho se nejsnáze dosáhne tak, že se, biologicky řečeno, zkříží sameček a samička s co nejvíce odlišnými geny. Platí to pro svět zvířat i pro lidské plémě. A příroda nám umí napovědět, kdo se k nám z tohoto hlediska nejlépe hodí, aniž by nám odebírala laboratorní vzorky DNA a analyzovala genetický kód.

Laboratorně se to dá pozorovat na příkladu myší. Než se myší samička odhodlá připustit si nápadníka k tělu, očichá jeho moč. Podle tohoto pachu pozná, zda se jedná o zcela cizího myšáka s odlišnou genetickou výbavou, nebo zda jde o příbuzného. Přirozeně se tím sníží riziko genetických vad a myší populace se těší všeobecnému zdraví.

Vědci samozřejmě chtěli vyzkoumat, zda podobný proces probíhá instinktivně také u lidí, přestože ženy obvykle nečichají k mužově močové trubici hned při prvním setkání. Studie univerzity ve švýcarském Bernu odhalila, že samičky člověka se při výběru vhodného partnera řídí jeho celkovým tělesným odérem (chválabohu za to, už jsem se hrozila, že v zájmu nalezení pana P budeme muset zkoumat obsah pánských pisoárů...) Dobrovolnice měly za úkol očichávat zpocená trička různých mužů a seřadit jejich zápach podle přitažlivosti. Ukázalo se, že byl pro ně nejatraktivnější pach potu mužů s nejvíce odlišnými geny, než mají samy.

Ale pozor! Pokud užíváte hormonální antikoncepci, vaše instinkty oslabují a máte tendenci sáhnout naopak po partnerovi s podobným genetickým základem. Přišli na to profesoři z britského Liverpoolu, kteří uspořádali podobný výzkum, ale zohlednili v něm také užívání pilulky. Vysvětlují to tím, že hormonální antikoncepce navozuje v těle podobné procesy, k jakým dochází v prvním stadiu těhotenství, a zmatené podvědomí k sobě nehledá silného samce pro početí, ale spíš oporu v rodinných kruzích a příbuzenstvu. Proto ženám na "antiku" voní podobné geny více.

Kromě toho se nabízí ještě jedna studie, která vrhá na hormonální pilulku špatné světlo. Stejně jako ženy umějí odhadnout mužovu genetickou výbavu, muži si zase vybírají partnerky podle jejich potenciální plodnosti. Žena je pro ně nejatraktivnější ve fázi ovulace - ta je ale při užívání hormonální antikoncepce potlačena. Dokázal to příklad exotických tanečnic pozorovaný v Novém Mexiku - dívky bez pilulky vydělaly na spropitném od zákazníků v průměru 53 dolarů za hodinu, v době ovulace jejich příjmy vzrostly na 70 dolarů za hodinu. Tanečnice na pilulce dostávaly v průměru jen 37 dolarů, bez zvláštních výkyvů v průběhu cyklu.

Znamená to tedy, že se užíváním hormonální antikoncepce vystavujeme nebezpečí výběru partnera s nevhodnými geny? Co když pak pilulku vysadíme a partner nás přestane přitahovat? A sbalíme vůbec někoho, když jsme na hormonech méně přitažlivé?
Nebojte se, je to hlavně teoretické plácání univerzitních výzkumníků. V praxi určitě znáte řadu mamin odrostlých na pilulce, které mají fajn manžele a zdravé děti. Ale je to rozhodně námět k zamyšlení...

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
14. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
24. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
24. 06. 2011 Maminka11 + (reakcí: 0)
24. 06. 2011 Maminka11 + (reakcí: 0)
29. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
05. 03. 2011 jitkaji . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Zpevňuje a posiluje strukturu řas...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 01. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

01. 03. 2017 Horoskop Panna

Radost ze setkání se starým dobrým přítelem bude kalit jen fakt, že den bude příliš krátký. Ale nezoufej, nevidíte se... Celý horoskop

Karta dne

Královna poharu
Neboj se přijmout pomocnou ruku od muže, který ti je nablízku, nemusí to být partner, ale také dobrý kamarád nebo dávno zapomenutý přítel, který ti nečekaně vstoupí do...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist