Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Bisexualita: nový trend?

Bisexualita: nový trend?

Bisexualita: nový trend?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 07. 10. 2009

Na jedné straně vnímáme bisexualitu jako módní vrtoch zhýčkaných jedinců, kteří se necítí být uspokojeni sexuálním soužitím s opačným pohlavím, na druhé straně jako závažný problém pohlavní identifikace.

 

Poprvé použil termín Darwin

Termín bisexualita (z lat. bi – dvojitý, sexus – pohlaví) použil poprvé pro označení jedinců z rostlinné a živočišné říše, kteří mají rádi stejné pohlaví, Darwin. Až později se takto začali také označovat lidé, které stejně sexuálně přitahují muži i ženy a s oběma pohlavími by mohli také uspokojivě sexuálně žít. Bisexualitu bychom si ovšem neměli plést s módním koketováním s různou orientací, bisexualita je totiž podobně jako homosexualita celoživotní, neměnný stav, který si osoba sama nijak nezapříčinila a nezvolila na základě vlastní vůle. Jen někdy se může stát problém ujistit se ve své orientaci, jestliže se chcete ujistit ve své orientaci podívejte se na článek Když vám sex nic neříká.

Jak vzniká bisexuální jedinec?

Přesto se dá říct, že určité dispozice k bisexualitě má většina lidí, odborníci argumentují v této souvislosti také tím, že až do třetího měsíce má lidský zárodek základy obou pohlaví. Teprve později jsou základy druhého pohlaví potlačeny a převahu nabývá pohlaví určené chromozomy. Přestože poté výchova výrazně potlačuje jakékoliv homosexuálně orientované chování, u některých se tyto tendence potlačit nedaří a přetrvávají i tehdy, žije-li osoba výlučně heterosexuálním způsobem života.

Alkohol může napomoci skrytým pudům

V dalších případech se mohou bisexuální (i homosexuální) sklony ozvat například v mimořádných situacích nebo při absenci zábran po požití alkoholu nebo drog. Příčiny bisexuality a homosexuality zkoumal mezi prvními zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který považoval sexualitu druhého pohlaví jako nevědomě zatlačenou do pozadí, ovšem takovým způsobem, že se může na vědomé i nevědomé úrovni při určitém pudovém vzrušení opět objevit. Příčiny viděl Freud v hormonálních vlivech.

Mnoho lidí si svou bisexualitou není jisto

Další specialisté pak prováděli také nejrůznější průzkumy týkající se odlišné sexuální orientace. Například Freudův současník Magnus Hirschfeld, sám homosexuál, zjistil, že 1,5% mužů se chová výhradně homosexuálně a 4% bisexuálně. Z této skupiny mužů se pak dvě třetiny považovaly za homosexuální, pětina za převážně homosexuální a zbylí si svou orientací nebyli jistí. Současní odborníci uvádějí, že k podobným číslům bychom na základě průzkumů dospěli také dnes.

Výchova a podněty okolí v dětství hrají svou roli

Také americký lékař a psycholog John Money postavil svá tvrzení ohledně bisexuality, na léta trvajících výzkumech a experimentech. Dospěl k závěru, že již během nitroděložního vývoje se vytváří v mozku buď monosexuální nebo bisexuální dispozice, takže jedinec bude inklinovat buď k jednomu pohlaví, nebo nevyhraněně k oběma. V raném dětství je pak nasměrován výchovou a svým okolím, výsledkem je pak neměnná orientace člověka, ať již heterosexuální, homosexuální nebo bisexuální. Začínáte se ztrácet ve své orientaci? Pomůže vám článek Jak vyzrát na vlastní hysterii?


Striktně bisexuální chování je výjimkou


Pro pohlavní identifikaci člověka je ovšem stěžejní jeho chování. To může být ovšem často zavádějící. Příležitostné homosexuální kontakty mužů jsou totiž daleko častější, než by odpovídalo frekvenci výskytu homosexuální či bisexuální orientace. Navíc striktně bisexuální chování, kdy by muži i ženy se stejnou intenzitou reagovali po celý život na obě pohlaví, je velmi vzácné. Spíše se jedná o určité periody, kdy bisexuální lidé inklinují k partnerům buď jednoho, nebo druhého pohlaví. Z toho vyplývá, jak obtížné může pro bisexuála být s konečnou platností identifikovat své pohlavní chování.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
15. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
24. 07. 2011 helenadon BISEXUALITA (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist