Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Antikoncepce po čtyřicítce

Antikoncepce po čtyřicítce

Antikoncepce po čtyřicítce

Magazín: Sex a vztahy | autor: redakce | vydáno 10. 07. 2008

Výběr antikoncepce pro ženy v této věkové skupině má svá specifika. Kromě ochrany před otěhotněním by měla chránit i před různými gynekologickými problémy, které jsou v tomto věku bohužel častější a zpravidla jsou způsobeny nepravidelností menstruačního cyklu.


Vhodnou alternativou jsou z tohoto pohledu nitroděložní tělíska. Další výhody jsou životnost až 5 let a pohodlné užívání, na které nemusí žena myslet.

Nitroděložní systém IUS-LNG


Výhodou systému IUS-LNG je místní působení přímo v děložní dutině na sliznici a nepřítomnost estrogenů, které mají řadu kontraindikací. Spojuje v sobě výhody hormonální antikoncepce a dlouhodobost klasických nitroděložních tělísek IUD.

 

Je to jediná antikoncepční metoda založená na místním uvolňování pouze jednoho hormonu – gestagenu. Kombinovaná pilulková antikoncepce proti tomu obsahuje hormony dva - estrogen a gestagen.


Samotné nitroděložní tělísko má tvar písmene T, tak aby bylo lépe přizpůsobeno tvaru dělohy.

Mechanismus účinku IUS-LNG


Spolehlivost této metody je 99 %, což je číslo srovnatelné se sterilizací. Na rozdíl od ní, je však tento proces vratný a tělísko lze kdykoli vyjmout.


Vysoká lokální koncentrace hormonu zahušťuje hlen děložního hrdla a snižuje tak pohyblivost spermií a tím zabraňuje jejich průniku až k vajíčku.

Důsledky pro ženský organismus


► Výrazně slabší a kratší menstruační krvácení. Až 20 % žen do roka po zavedení přestane menstruovat - po vyjmutí se měsíční krvácení opět obnoví a to již jeden měsíc po jejím odstranění. Z lékařského hlediska není vymizení menstruace v tomto případě škodlivé, protože hormonální hladiny zůstávají v průběhu cyklu beze změn. Naopak chrání organismus ženy před velkými ztrátami krve a tím i železa.


► Menstruace je méně bolestivá. Bolestivá menstruace je většinou spojena se silným krvácením či bolestmi těsně před nebo v průběhu menstruace.


► Snižuje krevní ztráty a tím působí jako prevence chudokrevnosti a všech dalších problémů spojených se silnou menstruací.

Pro koho je vhodná


► Pro ženy, které nemohou užívat kombinovanou hormonální kontracepci – pilulky. Patří sem kuřačky nad 35 let, diabetičky, ženy trpící epilepsií nebo ženy se zvýšeným rizikem žilní trombózy.


► Pro zapomnětlivé ženy s nepravidelným denním režimem a pro ženy s aktivním životním stylem a náročným povoláním. Nitroděložní systém totiž zbavuje ženu nutnosti každodenního pravidelného užívání. Jsou s ní spokojené ženy, které uvítají komfort zapomenout až na pět let na starosti s antikoncepcí a užívat volnosti svého každodenního života.


► Je doporučována ženám, které již rodily a které v následujících 3 až 5 letech neplánují těhotenství.

 

 


Porovnání nitroděložnho tělíska (IUD) a nitroděložního systému s levonorgestrelem (IUS-LNG):

 

 

   IUS-LNG  IUD
 Riziko výskytu gynekologických zánětů  snížené  zvýšené

 Riziko mimoděložního těhotenství

 v porovnání s žádnou antikoncepcí

 výrazně snížené  snížené
 Intenzita menstruačního krvácení  výrazně snižuje, redukce až o 97 %  neovlivňuje
 Délka menstruačního krvácení  výrazné zkrácení  prodloužené

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
04. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
22. 02. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
29. 08. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
27. 07. 2011 helenadon antikoncepce (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist