Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » 8 zajímavých poznatků o ženském a mužském mozku

8 zajímavých poznatků o ženském a mužském mozku

8 zajímavých poznatků o ženském a mužském mozku

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 20. 08. 2010

Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže lékařská věda vysledovat. Doktorka Louann Brizendineová popsala v knize Ženský mozek (The Female Brain) zajímavá fakta, která ovlivňují naše chování a odlišují nás od mužů.

1.Od početí do osmi týdnů těhotenství mozkové závity všech embryí vykazují znaky ženského mozku. Po dovršení osmého týdne se u chlapců mozek změní přívalem hormonu testosteronu, který zničí některé buňky v komunikačních centrech a naopak povzbudí oblasti spojené se sexualitou a průbojností.

2.Chudáčci nevěrní muži za svá pochybení vlastně nemohou. Vina je na genu ovlivňujícím jistý mozkový receptor, který určuje sklon k nevěře. Genová informace se vyskytuje v sedmnácti různých délkách – čím delší kód, tím důvěryhodnější partner bude. Jde zřejmě o jedinou velikost, na které opravdu záleží, když jde o dlouhodobý vztah.

3.A ženy nejsou o nic věrnější než muži. Podvědomě k sobě hledají muže s nejlepší genetickou výbavou, s nímž by zplodily zdravé a silné děti. Přestože ho najdou a nechají si od něj vybudovat stabilní a bezpečné zázemí, tato biologická tendence hledat supermana přetrvává.

4.Ženský mozek dokáže snáze zachytit emoce druhých lidí. Náladu a pocity umějí ženy přečíst z neverbálních podnětů, z výrazu tváře, z celkového působení dotyčné osoby. Naproti tomu mužský mozek vaše rozpoložení nepochopí do chvíle, než vidí fyzické slzy. Proto také ženy pláčou čtyřikrát více než muži – ne snad že by byly labilnější, to evoluce je naučila, že jde o jediný způsob, jak dát muži najevo své intenzivní pocity. Více o tzv. emoční inteligenci najdete v článku Emoční inteligence.

5.Ženy mají dvakrát menší sklon než muži, vybrat si protějšek stejného pohlaví. Přestože asi 5-10 procent žen přiznává okouzlení ženským tělem, náš mozek skýtá dvakrát menší pravděpodobnost než ten mužský, že navážeme homosexuální vztah.

6.Láska bolí – a to doslova. Pokud vás milovaný protějšek odmítne, aktivují se v mozku stejné závity jako při pociťování fyzické bolesti.

7.Aby žena mohla při milostném aktu dosáhnout orgasmu, mozkové centrum pro  strach a úzkost /amygdala) musí být vypnuto. Ženy se proto, na rozdíl od mužů, potřebují před sexem uvolnit a zapomenout na všechny obavy, aby si ho mohly užít ve vší kvalitě.

8.Menopauza odpojí mateřský mozek. Okolo 43. roku života se ženský mozek stává méně citlivým vůči estrogenu a oxytocínu, hormonům působícím hlavně v těhotenství a při kojení. Ženina touha pečovat, ochraňovat a navazovat citové vazby proto v tomto věku slábne. což se v jejím okolí nesetká vždy s pochopením...

Podívejte se i na článek Jak smýšlí muži v roce 2010?

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
22. 03. 2012 Reetu How wonderful!! I was so ixceted to see this, i had seen your family on GGM and I was wondering how long it would take until you started your own mag. ;) keep up the great work, y'all! praying for you!your ssa[] (reakcí: 0)
05. 01. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
02. 12. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
20. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
18. 07. 2011 helenadon mozek (reakcí: 0)
17. 07. 2011 helenadon úvaha (reakcí: 0)
27. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 10. 2016 Horoskop Lev

Už od rána se budeš plácat v rozporuplných emocích a nebudeš vědět, jestli cesta, po které ses vydala, je vlastně ta ... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist