Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » 8 zajímavých poznatků o ženském a mužském mozku

8 zajímavých poznatků o ženském a mužském mozku

8 zajímavých poznatků o ženském a mužském mozku

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 20. 08. 2010

Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže lékařská věda vysledovat. Doktorka Louann Brizendineová popsala v knize Ženský mozek (The Female Brain) zajímavá fakta, která ovlivňují naše chování a odlišují nás od mužů.

1.Od početí do osmi týdnů těhotenství mozkové závity všech embryí vykazují znaky ženského mozku. Po dovršení osmého týdne se u chlapců mozek změní přívalem hormonu testosteronu, který zničí některé buňky v komunikačních centrech a naopak povzbudí oblasti spojené se sexualitou a průbojností.

2.Chudáčci nevěrní muži za svá pochybení vlastně nemohou. Vina je na genu ovlivňujícím jistý mozkový receptor, který určuje sklon k nevěře. Genová informace se vyskytuje v sedmnácti různých délkách – čím delší kód, tím důvěryhodnější partner bude. Jde zřejmě o jedinou velikost, na které opravdu záleží, když jde o dlouhodobý vztah.

3.A ženy nejsou o nic věrnější než muži. Podvědomě k sobě hledají muže s nejlepší genetickou výbavou, s nímž by zplodily zdravé a silné děti. Přestože ho najdou a nechají si od něj vybudovat stabilní a bezpečné zázemí, tato biologická tendence hledat supermana přetrvává.

4.Ženský mozek dokáže snáze zachytit emoce druhých lidí. Náladu a pocity umějí ženy přečíst z neverbálních podnětů, z výrazu tváře, z celkového působení dotyčné osoby. Naproti tomu mužský mozek vaše rozpoložení nepochopí do chvíle, než vidí fyzické slzy. Proto také ženy pláčou čtyřikrát více než muži – ne snad že by byly labilnější, to evoluce je naučila, že jde o jediný způsob, jak dát muži najevo své intenzivní pocity. Více o tzv. emoční inteligenci najdete v článku Emoční inteligence.

5.Ženy mají dvakrát menší sklon než muži, vybrat si protějšek stejného pohlaví. Přestože asi 5-10 procent žen přiznává okouzlení ženským tělem, náš mozek skýtá dvakrát menší pravděpodobnost než ten mužský, že navážeme homosexuální vztah.

6.Láska bolí – a to doslova. Pokud vás milovaný protějšek odmítne, aktivují se v mozku stejné závity jako při pociťování fyzické bolesti.

7.Aby žena mohla při milostném aktu dosáhnout orgasmu, mozkové centrum pro  strach a úzkost /amygdala) musí být vypnuto. Ženy se proto, na rozdíl od mužů, potřebují před sexem uvolnit a zapomenout na všechny obavy, aby si ho mohly užít ve vší kvalitě.

8.Menopauza odpojí mateřský mozek. Okolo 43. roku života se ženský mozek stává méně citlivým vůči estrogenu a oxytocínu, hormonům působícím hlavně v těhotenství a při kojení. Ženina touha pečovat, ochraňovat a navazovat citové vazby proto v tomto věku slábne. což se v jejím okolí nesetká vždy s pochopením...

Podívejte se i na článek Jak smýšlí muži v roce 2010?

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
22. 03. 2012 Reetu How wonderful!! I was so ixceted to see this, i had seen your family on GGM and I was wondering how long it would take until you started your own mag. ;) keep up the great work, y'all! praying for you!your ssa[] (reakcí: 0)
05. 01. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
02. 12. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
20. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
18. 07. 2011 helenadon mozek (reakcí: 0)
17. 07. 2011 helenadon úvaha (reakcí: 0)
27. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 02. 2017 Horoskop Lev

Jako můra za světlem se budeš táhnout tam, kde je zábava a společnost lidí. Doma na tebe bude padat splín z toho, že ... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist