Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » 10 věcí, které by žena měla vědět o mužském mozku

10 věcí, které by žena měla vědět o mužském mozku

10 věcí, které by žena měla vědět o mužském mozku

Magazín: Sex a vztahy | autor: Zeko | vydáno 08. 09. 2010

Zeko, nový odvážný chlap v naší redakci, ví hodně o mužích, a nebojí se vám to říct! Dnes to bude vědecká exkurze přímo do jejich mozků :-)

Je emocionálnější
Tvrdí se, že ženy jsou obecně emocionálnější než muži. Není tomu tak. Po dlouhodobém monitoringu se švédští psychologové shodli na tom, že přes naučenou „pokerovou tvář“, kterou si muži osvojí už v mládí, jsou ve svém nitru muži emocionálnější.

Hůře snáší samotu
Zvláště ve stáří je samota pro muže mnohem nesnesitelnější než pro ženy, říká psycholog Dr. Brizendine z kalifornské univerzity. Muž v dlouhodobém vztahu je zdravější, hormony se drží na stejné úrovni, a klesá stres.

Hledá vždy řešení
Zdá se, že žena je empatičtější, ale podle Dr. Brizendina mužský mozek reaguje na pocity druhých ještě silněji. Jde ale o to, že mužský mozek okamžitě zahájí tzv. „google efekt“, tedy, ztratí se v dlouhém hledání nejlepšího řešení, místo aby hned projevil své sympatie.

Předurčen očumovat ženy
Testosteron není jen hormonem agresivity a nepřátelství, ale i libida. „Muži ho mají v žilách šestkrát víc než ženy,“ tvrdí sociální psycholog Mehta z New Yorku. Mehta a jeho tým zjistili, že testosteron ovládá tzv. impulzní část mozku, což vysvětluje, proč se v mužích zapne „autopilot“ a prostě jenom zírá, když jde kolem sexy žena.

Má silný obranářský instinkt
„Jedna z důležitých mužských činností během dlouhé evoluce byla právě obrana“,  tvrdí Dr. Brizendine. Část mozku, která tento obranářský reflex spouští, je u mužů mnohem větší než u žen. Proto jsou muži náchylnější k agresivitě v případě ohrožení jejich milovaných a teritoria.

Kdo je tady šéf?
V šesti letech se u chlapců probouzí potřeba ustanovování hierarchie smečky. „Jde o něco jako válečný tanec, kdy neustále jeden druhého ponižuje,“ říká Dr. Brizendine. Nejasná hierarchie vede mezi muži k vysoké agresivitě, problémům a bojům; naopak, když je jasné „kdo je tady šéf“, hladina testosteronu klesá.

Stárne
V minulosti, a konec konců i dnes, musí muži během svého mládí soupeřit o status a partnerky, zatímco ve stáří je nutné kooperovat a upevňovat vztahy. Realita výzkumu potvrzuje, že starší muž se věnuje zlepšování vztahů v komunitě a je submisivnější. Je to tím, že s věkem klesá hladina testosteronu. Zajímavé je, že muž s vysokou hladinou testosteronu je výrazně lepší v situacích „jeden na jednoho“, zatímco ti s nižší hladinou jsou lepšími týmovými hráči.Mění se pro rodinu
Od přírody mužský mozek upřednostňuje spolupráci zejména v měsících před porodem potomka. Mění se hormony, narůstá prolactyn a ubývá testosteron, což ulehčuje soužití. Feromony těhotné ženy tento proces dokonce výrazně podporují.

Táto, pojď si hrát
Tátové mají specifický způsob, jak si hrát se svými dětmi. Poněkud drsnější, spontánnější, naturálnější. Ale právě to umožňuje dětem učit se rychleji, být sebevědomějšími a připravuje je to na reálný život. Muži, kteří si častěji hrají se svými dětmi, mají méně testosteronu, jak ukázaly multikulturální studie.

Chce taky svatbu
Jeden z největších omylů je, že žena se chce usadit a muž být navždy volný a divoký. Nespoutanost a polygamie převládá do mužských třiceti let, poté přebírá vládu soustředění na vytvoření a udržení vlastní rodiny. Samozřejmě, jsou muži, kteří mají se závazky větší problém, ale může za to, zdá se, gen promiskuity, který má přibližně 40procent mužské populace.

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
03. 10. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
16. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 06. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
05. 04. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
13. 11. 2011 frantiska poker face (reakcí: 0)
09. 09. 2011 Zuzana2403 Mužský mozek (reakcí: 1)
21. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
17. 07. 2011 helenadon mozek (reakcí: 0)
29. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist