Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Velký Bratr ve školkách: Jste pro, nebo proti?

Velký Bratr ve školkách: Jste pro, nebo proti?

Velký Bratr ve školkách: Jste pro, nebo proti?

Magazín: Rodina a děti | autor: Jana Rysková | vydáno 11. 07. 2012

Paranoia v dnešním světě přestává být diagnózou. Opravdu vás sledují. Na letištích, v obchodech, na ulici, v kanceláři, oko kamery proniká i do mateřských školek. Je pro vás důležitější bezpečnost, nebo soukromí?

Představte si, že přijdete do práce, vedle počítače si postavíte iPhone a zatímco se věnujete svým dokumentům nebo vyřizujete telefonní hovor, oči máte upnuté na přímý přenos vaší ratolesti hrající si s ostatními dětmi v prostorách školky. Jedno dítě vzalo tomu vašemu pastelku - ha! Jakpak to asi paní učitelka vyřeší? Všimne si toho vůbec, nebo nechá vašeho drobečka plakat? Odpoledne si na ni došlápnete.

Zní to možná absurdně, ale doba se tímto směrem ubírá. Snaha mít všechno pod kontrolou a vědět o každém kroku dítěte vyvolává v maminkách poptávku po kamerových systémech v předškolních zařízeních. V Americe je to běžné, do Anglie to proniklo nedávno a první vlaštovky dorazily i k nám.

V zájmu bezpečnosti kamery obvykle míří jen na školní vchod a venkovní prostory a nejde o žádnou celodenní online show pro rodiče. Systémy zobrazující rodičům aktivity dětí v průběhu celého pobytu ve školce se k nim ale rychle přidávají. "Chlapečka oblékám do jasně barevného oblečení, abych ho na webkameře snadno rozeznala... Kdykoli mě něco znepokojí, malý třeba začne plakat, tak do školky hned zavolám a zeptám se, co se děje a jak to řeší," říká spokojeně britská maminka Julie, která školní přenos sleduje v průběhu celého dne v práci. Dušuje se, že se k obrazovce upíná vždy jen na pár minut, a pak se zase ponoří do svých povinností.

Kdo nestíhá online přenos během dne, může se podívat na záznam později. Všechno se nahrává, všechno je průhledné, chování dětí i učitelek může být podrobeno důkladnému rozboru a kritice. Pro rodiče slast, pro učitele rozhodně strast. Obhájci lidských práv se navíc domnívají, že je tím narušováno soukromí dětí od raného věku. "Vychováme si tak novou generaci, která bude určitě mít zvláštní a jiné pocity svobody, než jsme měli my. Považuji to za alarmující a nepřípustné," uvedl už před pár lety předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

Kromě toho vám nemusí být příjemné, že vaše dítě budou sledovat i další rodiče, popřípadě neznámé osoby, které se školkou ani nemají co dočinění. Jak například zabráníte tomu, aby se do sítě naboural nějaký pedofil? Zkušený hacker prorazí jakoukoli bariéru.

Obliba kamerových systémů ve školkách přesto roste a není vyloučeno, že se tyto online přenosy stanou běžnou součástí školní nabídky. Má Velký Bratr právo vidět opravdu všechno?

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
06. 05. 2013 slavuska . (reakcí: 0)
29. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
12. 07. 2012 ladouch . (reakcí: 2)
12. 07. 2012 Calipsso děs běs (reakcí: 1)
12. 07. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)
11. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
11. 07. 2012 EmmaganTeyla // (reakcí: 1)
11. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 5)
11. 07. 2012 avalsora :-) (reakcí: 0)
11. 07. 2012 pepina . (reakcí: 1)
11. 07. 2012 Daniela76 Velký Bratr (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

22. 10. 2016 Horoskop Ryby

Dej prostor také rodině, aby se vyjádřila k problému, který řešíš. Zjistíš, že jejich názory nejsou úplně od věci a n... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist