Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Velká rodina: 5 skvělých tipů, jak se finančně nezruinovat z oslav

Velká rodina: 5 skvělých tipů, jak se finančně nezruinovat z oslav

Velká rodina: 5 skvělých tipů, jak se finančně nezruinovat z oslav

Magazín: Rodina a děti | autor: Hana Dragounová | vydáno 28. 05. 2015

Rodinné oslavy jsou skvělá věc, protože je to příležitost, kdy se všichni sejdou u jednoho stolu. Ale co když je vás v rodině moc a slavíte už skoro každý druhý týden? To už tak skvělé není, a proto vám přinášíme pár tipů, jak oslavy rodinných klanů přežít.

Zdá se vám přehnané, že by mohl někdo slavit skoro každý druhý týden? Tak si to zkuste spočítat. Stačí, když tři dospělé děti mají své partnery. To už se na rodinném obědě sejde osm lidí. K tomu připočítejme čtyři vnoučata a jsme na dvanácti osobách. Každý z nich má jedny narozeniny a jeden svátek – celkem 24 oslav za rok. Rok má 52 týdnů – a ejhle, oslavují opravdu skoro každý druhý týden!

Tip č. 1: Slavte čtvrtletně

Jedním ze způsobů, jak zredukovat rodinné oslavy je jejich sloučení. Slavit se mohou třeba všechny svátky a narozeniny v jednom měsíci nebo třeba ročním období. Takhle můžete zabít hned několik much jednou ranou. „Je nás jedenáct a už se to nedalo zvládat, protože někteří studují nebo pracují jinde. Proto jsme začali pořádat čtvrtletní oslavy. Někdy jsou oslavenci dva, někdy jich je i šest,“ popisuje šestadvacetiletá Jana. Slučováním oslav můžete ušetřit i nějakou tu korunu a navíc si oslavy zachovají jakýsi punc výjimečnosti.

Tip č. 2: Slavte i v úzkém kruhu

Slavíte společně svátky, narozeniny, Vánoce, Velikonoce, Silvestra nebo třeba i Den dětí nebo svátek matek? Pak radši zvažte, jestli opravdu všechny tyto svátky potřebujete slavit s celou rodinou. „Vánoce slavíme jednou u mých rodičů a jednou u manželových, Velikonoce a Silvestra už ale slavíme sami,“ říká pětatřicetiletá Eva. Zkuste slavit některé svátky jen v nejužším rodinném kruhu s partnerem a dětmi. Sami brzy zjistíte, že některé svátky mají v tomto komornějším pojetí své kouzlo. Oslavy ve velké rodině totiž bývají často příliš hlučné a hektické.

Manuál pro muže: Tohle ženy nejvíce vzrušuje!

Manuál pro muže: Tohle ženy nejvíce vzrušuje!

A je to tady! Muži už nemusejí pátrat po tom, co jejich drahé polovičky nejvíce vzruší. Na klíčov...

Tip. č. 3: Jen děti a starci

V některých rodinných klanech se rozhodli pro radikálnější redukci – slaví už jen některé narozeniny. „U nás už svátky společně neslavíme dlouho. Narozeniny slavíme jen kulaté a půlkulaté. Akorát u dětí děláme oslavu každý rok, protože ty z toho mají velký zážitek,“ vysvětluje devětadvacetiletá Petra. Kromě dětí se scházejí celé rodiny každoročně také u narozenin nejstarších členů rodiny. „Náš děda vždycky říká, co kdyby už to byly jeho poslední narozeniny. Proto jeho i babiččiny narozeniny slavíme vždycky všichni,“ potvrzuje jednatřicetiletá Helena.

Tip č. 4: Darujte jen maličkosti

Když má člověk vymýšlet dárky pro tolik lidí, brzo dojdou nápady i finance. Dohodněte se s rodinou, že si budete dávat jen drobnosti třeba do 100 korun. Uvidíte, jak na to všichni rádi přistoupí a oddychnou si. Navíc se vyvarujete trapasu, kdy někomu dáte příliš levný dárek a on vás přitom obdaruje drahým darem. Přitom za stovku se dá pořídit pěkná květina, bonboniéra nebo třeba kvalitní sýr. Nebojte se taky dárky vytvořit – je škoda, že vlastnoručně vyrobené dárky už pomalu vymizely.

Ale pozor! Maličkost neznamená zbytečnost. Ať už budete dárky kupovat nebo vyrábět, myslete na jejich využitelnost. Další lapače prachu asi nikoho moc nepotěší.

Tip č. 5: Překvapení pro všechny

Máte rádi překvapení? Pokud není vaše rodina příliš konzervativní, můžete vyzkoušet třeba netradiční rozdělování Vánočních dárků. Každý člen rodiny dá pod stromeček jeden dárek a potom jeden libovolný dárek dostane. Jde o takové malé vánoční losování. Dárky si pak můžete mezi sebou vyměňovat a můžete se třeba i dohodnout, že každý připraví třeba dva nebo tři dárky. Takové losování ale nemusíte provozovat jen o Vánocích. V menším provedení se dá praktikovat i třeba při „čtvrtletních“ rodinných oslavách. Čeká vás v létě pět oslavenců? Připravte pro ně každý pět dárků a oslavenci můžou začít losovat. Každému připadne tolik dárků, kolik je na oslavě gratulantů.

A jak slavíte vy? Máte také své rodinné tipy na zredukování oslav a dárků?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist