Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Trápí Vaše miminko ucpaný nosík? Pomozte mu!

Trápí Vaše miminko ucpaný nosík? Pomozte mu!

Trápí Vaše miminko ucpaný nosík? Pomozte mu!

Magazín: Rodina a děti | autor: Redakce | vydáno 26. 02. 2009

Mezi nejčastější zdravotní problémy našich nejmenších patří rýma. Děti nemohou jíst ani spát, jsou neklidné a podrážděné. Tato situace je stresující nejenom pro samotné děti, ale také pro jejich rodiče.

 

„Akutní infekce horních cest dýchacích a především akutní virová rýma patří mezi nejčastější onemocnění kojenců a batolat,“ vysvětluje MUDr. Josef Zemánek, praktický lékař pro děti
a dorost. „Málo vyvinuté nosní dutiny a nezralý imunitní systém způsobuje, že se v novorozeneckém a batolecím období vyskytuje rýma o mnoho častěji než v dospělosti.“, doplňuje MUDr. Zemánek. Nos dospělého člověka přefiltruje za jednu minutu okolo sedmi litrů vzduchu. Za den je to potom neuvěřitelných 10 000 litrů. Pokud nemají miminka nosík dostatečně průchodný, způsobuje jim to značné problémy při dýchání.

Bariéra proti infekcím

„Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastěji virového původu. Tyto viry vyvolávají pouze krátkodobou imunitní reakci, a proto se může onemocnění relativně často opakovat, což způsobuje další zdravotní komplikace.“, říká MUDr. Zemánek. Zahlenění způsobuje kašel, záněty mandlí, vedlejších dutin nosních, hlasivek, průdušek nebo plic, a dokonce může vést i k bolestivému zánětu středního ucha. Je to proto, že kojenci mají jinak anatomicky tvarovanou Eustachovu trubici, která je krátká, široká a jinak položená než u dospělého člověka. Pokud je nosního hlenu příliš mnoho, zatéká do nosohltanu a způsobuje zánět.

 

Péče o dětský nosík je však potřebná, i když není zahleněný. Suchý vzduch totiž vysušuje sliznici v nose, což může vést k dalším zdravotním problémům. Právě na sliznici se vzduch ohřívá a zvlhčuje na tělesnou teplotu, zbavuje mechanických nečistot a mikroorganizmů, čímž vytváří první bariéru proti vznikající infekci.

 

Pokud není nosní sliznice dostatečně zvlhčená, její funkce se výrazně oslabuje. Serózní žlázky musí za den vyprodukovat přibližně 0,5 až 2 litry sekretu. Proto je potřebné, aby nosní sliznice zůstávala stále vlhká. Právě z tohoto důvodu je důležitá prevence. Rodiče by měli pravidelně zvlhčovat nosní sliznici svých miminek.

 

Femina tip:

 

Moderní medicína si naštěstí dokáže s těmito problémy dobře poradit. Společnost Novartis Consumer Health vyvinula kompletní produktovou řadu, která pečuje o ucpaný dětský nosík
−  Otrivin Baby Care. Jedná se o soubor šetrně působících přípravků bez konzervačních látek, které Metodou 2 kroků účinně a bezpečně odstraňují nosní hlen a sekret a uvolňují dýchání nosem u dětí a kojenců. Zároveň podporují regeneraci a hydrataci nosní sliznice.

V čem Metoda 2 kroků spočívá? V prvním kroku se u dětí za pomoci Otrivin Baby Care jednorázových ampulek s izotonickým roztokem zvlhčí nosní sliznice a zředí nosní sekret, resp. u dětí od 1 roku je možné použít také Otrivin Baby Care čisticí nosní sprej s dexpanthenolem, což je fyziologicky působící roztok s obsahem mořské soli vysoké kvality. Dexpanthenol, látka patřící do skupiny vitaminů B, pomáhá zhojit nosní sliznici. Sprej je vhodný i na prevenci, doléčení nosní sliznice po rhinitidě i na pravidelnou denní hygienu nosu.

Ve druhém kroku se u nejmenších dětí odstraní zředěný nosní sekret prostřednictvím Otrivin Baby Care nosní odsávačky s jednorázovými násadami, čímž se uvolní dýchaní nosem. Nosní odsávačka je speciálně upravená pro kojence, kteří se ještě neumí sami vysmrkat. Umožňuje účinné, jednoduché a hygienické odsátí hlenů, které miminkům znepříjemňují dýchání, přijímání potravy při kojení a spánek. Díky vyměnitelným násadám nedochází ke kontaminaci bakteriemi.

Je vhodná pro všechny věkové skupiny dětí včetně miminek.  Největším přínosem jsou pro děti v bytech se suchým vzduchem, které mají podrážděnou nosní sliznici, a pro děti s alergiemi a chronickou rýmou.

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
12. 03. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist