Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » TOP 10 nejhorších rad a mýtů pro nastávající maminky

TOP 10 nejhorších rad a mýtů pro nastávající maminky

TOP 10 nejhorších rad a mýtů pro nastávající maminky

Magazín: Rodina a děti | autor: Tereza Líbalová | vydáno 05. 06. 2013

V těhotenství, ale i těsně po porodu si každá novopečená maminka hledá co nejvíce informací. Jenže najednou se na vás ze všech stran valí rady kamarádek, rodičů, tchýně a odborníků – často diametrálně odlišné. Jste zavalená chytrými knihami a s množstvím informací si nevíte rady? S námi můžete být v pohodě. Přinášíme vám desítku těch nejhorších rad a mýtů, na které jste možná narazily.

Pro začátek je důležité říct, že každé těhotenství je jiné, každá žena je jedinečná, stejně tak rozdílná jsou čerstvě narozená miminka. Není ani nic výjimečného, že stejná žena může mít dvě úplně jiná těhotenství. V případě, že si nebude s nějakým problémem jistá, nejlepší je vypnout internet, zaklapnout knihy, neptat se kamarádek, ale rovnou vyrazit za doktorem, který vaše problémy objektivně uvede na pravou míru. Protože jinak můžete zabřednout do nesmyslů a mýtů. Do jakých? Tady máte Top 10 těch nejčastějších.

Startujeme velkou soutěž: Zhubněte s námi do plavek!

Startujeme velkou soutěž: Zhubněte s námi do plavek!

Také neustále bojujete s kilogramy navíc a ne a ne je shodit? Vyzkoušela jste spoustu diet, ale ž...

Mýtus číslo 1: Jezte za dva
Krmíte přece vyvíjející se dítě. Jenže uvědomte si, že na začátku je toto dítě velké asi jako malý oříšek, takže dvojitá dávka masa a přílohy či snad čokolády není vůbec nutná. Metabolismus se zrychluje a možná cítíte větší hlad, ale pomůžete si pestrou stravou bohatou hlavně na zeleninu a ovoce.

Mýtus číslo 2: Zanevřete na kadeřníka
A přestaňte si barvit vlasy. Tak to je rada, kterou si určitě neberte k srdci. Naopak, čím více se v těhotenství budete zabývat sama sebou a budete se zkrášlovat, méně vás budou potkávat deprese, strach ze ztráty partnera, úzkost a těhotenství si budete více užívat.

Mýtus číslo 3: Nezvedejte ruce nad hlavu
Nebo se vašemu dítěti obmotá pupeční šňůra kolem krku. Této pověry využijte v případě, že se vám nechce umývat okna nebo věšet záclony a chcete tuto nemilou povinnost přehodit na partnera. Uvidíte, že vaše tchýně vám to potvrdí. Ale nebojte se, opravdu je to jen pověra. Komplikace závisí na délce pupečníku a pohyblivosti plodu. Omotání je věc náhody, nemůžete mu zabránit ani jej nijak podpořit.

Přátelé: Jak se dnes žije hrdinům kultovního seriálu?

Přátelé: Jak se dnes žije hrdinům kultovního seriálu?

V roce 2004 skončil jeden z novodobých fenoménů – celosvětově proslulý seriál Přátelé odvysílal z...

Mýtus číslo 4: Nekupujte výbavičku před porodem
Jinak to mamince i dítěti přinese smůlu. Jak vznikla tato pověra, se neví, ale každopádně je v ženských hlavách až příliš zakořeněná, aby ji někdo dokázal vyvrátit. Přesto se nebojte mít doma kočárek, nebo kompletní výbavičku, tohle je totiž jen nepodložený mýtus.

Mýtus číslo 5: Porod vyvoláte ostrým jídlem
No, tak maximálně si vyvoláte pěkné žaludeční křeče nebo přinejmenším pálení žáhy. Ostré jídlo totiž s porodem nic nenadělá, jen vám třeba přidělá problémy při vyprazdňování, které je na konci těhotenství samo o sobě dost složité.

Mýtus číslo 6: Nikam nechoďte, ležte a jezte. Jste přece těhotná!
Ano, čtete správně, stále si někdo myslí, že těhotná žena je nemocná a tak by měla celých 9 měsíců ležet, jíst a pro jistotu nic nedělat. Pokud nemáte klidový režim nařízený lékařem, pak určitě nezanevřete na zdravý životní styl a hlavně pohyb. Pravidelná aktivita se vyplatí i u porodu, kde budete potřebovat pořádnou dávku kondice.

Chci, aby mě znásilnil. Jsem normální?

Chci, aby mě znásilnil. Jsem normální?

Až do svých dvaatřiceti let brala Jitka sex spíš jako nutnost, kterou po ní muž vyžaduje. Neuměla...

Mýtus číslo 7: Lepší je porodit v sedmém než v osmém měsíci
Tento mýtus rozhodně neplatí. Čím blíže je miminko termínu porodu, tím má větší šanci na bezproblémový počátek života. Ideálně by se miminko mělo narodit po 38. týdnu gravidity.

Mýtus číslo 8: V šestinedělí nesmíte chodit ven!
Pověra, která vznikla v dřívějších dobách hlavně ze strachu před infekcí, která by mohla ohrozit zdraví ženy oslabené porodem. Ale nebojte, v šestinedělí nemusíte zůstávat zavřená mezi čtyřmi stěnami, v dnešní době zdravotní péče a antibiotik, šestinedělce nic fatálního nehrozí.

Chcete zhubnout? Uklízejte!

Chcete zhubnout? Uklízejte!

Léto už klepe na dveře, ale spoustě žen plavková sezona nahání hrůzu. Přemýšlejí, jak co nejrychl...

Mýtus číslo 9: Kojte pravidelně po třech hodinách
To možná uslyšíte v porodnici od sester nebo si to přečtete v knihách. Tento interval je čistě orientační a rozhodně neplatí pro každé miminko. U kojení stále platí a bude platit, že každé dítě je jiné a vyžaduje jiný interval i délku samotného kojení. Některé děti budou chtít cucnout každou hodinku a půl, jiné si pospí v kuse klidně několik hodin. Řiďte se proto svým vlastním miminkem.

Mýtus číslo 10: Ženy s malými prsy mají s kojením problém
Tak tomu určitě nevěřte. Velikost prsou nemá vliv na množství ani kvalitu mateřského mléka. Takže i když máte stále jedničky, svoje dítko můžete nakojit stejně jako maminka s obrovskými prsy.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
13. 01. 2016 Milli Ruce nad hlavu (reakcí: 0)
13. 06. 2013 Domca19871 Nehorši rady (reakcí: 0)
06. 06. 2013 lidka2 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

20. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Touha být opět nezávislá v tobě probudí velkou sílu a ty začneš s velkou rychlostí měnit vše, co ti již neslouží nebo... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist