Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Štve nás: Rozdíly v platech mužů a žen jsou 16 procent! Co vy na to?

Štve nás: Rozdíly v platech mužů a žen jsou 16 procent! Co vy na to?

Štve nás: Rozdíly v platech mužů a žen jsou 16 procent! Co vy na to?

Magazín: Rodina a děti | autor: Helena Stejskalová | vydáno 29. 01. 2014

Také vás štve, že dáváte svojí práci všechno, trávíte na pracovišti mnohem víc času, než byste musela, a přesto váš kolega bere větší peníze jenom proto, že je chlap? Pojďme si společně popovídat o tom, jak s odměňováním mužů a žen a ve skutečnosti je.

Nemůžeme zevšeobecňovat

„Před půl rokem k nám nastoupil nový kolega. Je docela sympatický, práci zvládá dobře, ale jednu věc zkrátka tak nějak nemůžu vydýchat. Dostal teď přidáno a bere stejné peníze jako já. Jenže já jsem ve firmě už šest let,“ svěřuje se Jitka dílem zklamaně a dílem naštvaně nad kávou kamarádce. Pravdou je, že v některých profesích a firmách to tak skutečně je. Když na stejných místech pracuje muž a žena a mají stejné odborné předpoklady a praxi, rozhodně to neznamená, že oba budou za svoji práci také brát stejné peníze. Podle loňských údajů Evropské unie tento rozdíl činí 16 %. Tedy, žena na stejné pracovní pozici bude brát o 16 procent méně peněz než muž. Nemůžeme ale zevšeobecňovat, jsou profese a firmy, kde to neplatí a nerozlišuje se.

Přestávka zpomalí kariéru

Žena se v rodině věnuje starostem o děti ve větší míře než muž, proto také často musí svoji kariéru kvůli dětem na čas přerušit. Její finanční ohodnocení zákonitě klesá. Po přerušení kariéry těžko může žádat ihned po návratu do práce zvýšení platu, aby tak dohonila, o co ji zatím stejně kvalifikovaní kolegové předhonili. Navíc se také mnohdy nevrací do práce na plný úvazek a nemůže tedy žádat vyšší ohodnocení. Z toho vyplývá, že dochází k rozdílům, kdy ženy v průměru vydělávají o 16 % peněz na hodinu než muži. V ročním porovnání je to dokonce ještě více asi 31 %, což je dáno právě nižšími celkovými úvazky (ty se do hodinové mzdy pochopitelně nepromítnou). Nižší mzda za hodinu a menší počet odpracovaných hodin a let pak vede i k dalším rozdílům: nižším důchodům u žen.

Zábavný kvíz: Znáte dobře synonyma?

Zábavný kvíz: Znáte dobře synonyma?

Čeština je krásný a bohatý jazyk. Jenže někdy si pro nás přichystá pořádné záludnosti, takže poro...

Náročné sladění soukromého a profesního života

Ke smazání rozdílů nepomůže žádná komise, která od stolu bez znalosti konkrétních podmínek vytvoří nějaká pravidla nebo kvóty, do nichž se budou muset všichni chtě nechtě nějak napasovat. To je nesmysl a stejně takové předpisy nebude nikdo respektovat. Je potřeba vycházet ze života a v něm hraje roli spousta věcí. Například ženy se uplatní v menším počtu odvětví než muži (některé práce pro ženy prostě vhodné nejsou), objevují se i určité tradice a stereotypy ovlivňující volbu oboru, a pro ženu, která má rodinu, je obtížné i sladit profesní a soukromý život. Den pro ni totiž nekončí příchodem domů, kdy muž usedne k televizi. Musí minimálně ohřát večeři, když už ne uvařit a věnovat se domácnosti, pokud má děti, tak i jim. Což je náročné na čas i na psychiku a s některými profesemi se to dá sladit jenom velmi obtížně.

Podporujte rozumný úsudek

Jak tedy z bludného kruhu ven? Těžko lze nařídit firmám, aby odměňovaly všechny stejně, ačkoli Římská smlouva Evropské unie, konkrétně její článek číslo 157, diskriminaci v odměňování zakazuje. Výše platů zaměstnanců je ale navíc interní věcí firmy. Proto jedinou šancí zkrátka je apelovat na rozumný úsudek vedení firem, aby se snažilo ženám pomoci. Osvícení šéfové pochopí, že spokojenost, i ta finanční je jedinou cestou jak si udržet schopné kolegyně.

Jaké vy máte zkušenosti s odměňováním žen a mužů? Setkáváte se s rozdíly?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
18. 02. 2014 Martin Rozhlížím se tu (reakcí: 0)
31. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)
30. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
29. 01. 2014 pepina . (reakcí: 0)
29. 01. 2014 ladouch . (reakcí: 0)
29. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 01. 2017 Horoskop Blíženec

Stres a nervové napětí uvolníš procházkou v přírodě, pokud nestíháš, otevři si alespoň okno a zhluboka dýchej. Nechej... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist