Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Střídavá péče o děti: Kdy je ideálním způsobem výchovy?

Střídavá péče o děti: Kdy je ideálním způsobem výchovy?

Střídavá péče o děti: Kdy je ideálním způsobem výchovy?

Magazín: Rodina a děti | autor: Helena Stejskalová | vydáno 12. 08. 2013

V posledních letech se stále více skloňuje pojem střídavá péče neboli střídavka. Usiluje o ni řada rodičů. Může být skutečně všelékem na to, aby dětem zůstali i po rozpadu rodiny oba rodiče? Pro koho se hodí a pro koho ne?

Dětem chybí vzory
U rozvodových soudů byla v minulosti praxe téměř jednoznačná: děti se ve většině případů svěřovaly do péče matce. Všichni si mysleli, že jedině ona může děti dobře vychovat. Jenže právě kvůli tomuhle tvrzení často docházelo k situaci, kdy mladým chlapcům chyběl mužský vzor a ženy zase ztrácely možnost naučit se chovat k mužům a v důsledku toho si v dospělosti často vybíraly nesprávné partnery.

Voda na mlýn expartnerek
Argument, že otcové o děti nemají zájem neobstojí. Pokud tátové ztráceli zájem o své děti, často na tom nesla velký díl viny jejich bývalá partnerka, která mnohdy dělala doslova psí kusy kvůli tomu, aby styku dítěte s otcem zabránila. Své o tom ví deset let rozvedený Pavel, otec dvanáctileté Pavlíny, která žije s matkou: „Hodí se jí cokoli – od rýmy přes návštěvu kamarádky až po nedodělané školní úkoly. Už mne nebaví pořád čekat, až milostivě dostanu audienci a jednou za dva měsíce dceru uvidím“. Není divu, že to mnozí tátové časem vzdávají, což je voda na mlýn jejich ex, které hned mají argument o nezájmu.

Postelová typologie. Jste citilivka, nebo neřízená střela?

Postelová typologie. Jste citilivka, nebo neřízená střela?

Jste erotomanka, sex je pro vás nejen potěšením, ale i nutností? Anebo vás víc baví spojovat srdc...

Změnu přinesl rok 1998
Tvrzení, že otcové se neumějí o děti postarat je také mylné. V současnosti mnozí z nich zvládají kuchyni i praní se stejnou grácií jako jejich emancipované ženy, které zajímá hlavně vzhled a kariéra. Tudíž jsou schopni poskytnout dítěti stejný servis jako matka. Nic proto nebrání tomu, aby soudy děti svěřovaly i do péče otců nebo do střídavé péče obou rodičů. Tento druh péče o děti je u nás možný od roku 1998 a přes počáteční rozpaky jí přibývá.

Systém jenom pro zralé osobnosti
Podle psychologů bude brzy střídavá péče standardem. Jenže psychologičtí poradci zároveň upozorňují, že se tato varianta výchovy nehodí pro každý rozvádějící se pár. Přidělení do střídavé péče je nutné posuzovat vždy případ od případu s ohledem na všechny okolnosti. Především musí jít o emocionálně vyzrálé páry, které se rozcházejí po oboustranné dohodě a nejsou vzájemně ve válečném stavu. Pak je vysoce pravděpodobné, že oba partneři vytvoří systém péče tak, aby vyhovoval všem stranám a hlavně jejich potomkovi.

Přesouvání dětí sem a tam
Druhou stránkou této péče je její praktická realizace. Pokud oba partneři zůstanou i po rozvodu žít ve stejném městě, není problém zavést například týdenní střídavou péči. Dítě nemusí měnit školu ani školku, zůstává ve svém prostředí, které má vybudované u otce i u matky. Prostě se jenom vždy koncem týdne přesune z jednoho bydliště do druhého. Pokud bývalé partnery dělí větší vzdálenost, vznikají problémy. Přesouvat dítě neustále z Prahy do Brna je už technicky náročné, a když k tomu připočteme i otázku školní docházky, jsme v koncích. I tady se ale dají hledat řešení, pokud je k jejich hledání dobrá vůle.

Chcete mít dostatek energie? Dobře si vybírejte snídani...

Chcete mít dostatek energie? Dobře si vybírejte snídani...

Máte problémy s koncentrací po ránu? Jste roztěkaní a nesoustředění? Dopřejte si vydatnou snídani...

Rodiče po týdnu
Ideálním případem je rozvedená dvaatřicetiletá Jana, která se se svým manželem Petrem dohodla na střídavé péči o osmiletou Janičku. „Já nyní bydlím v centru Prahy, exmanžel na vesnici zhruba dvacet kilometrů za Prahou. Jana chodí do pražské školy a vždy je týden u mne, týden u něj. To, že se naše cesty s Petrem rozešly, neznamená, že by neměl mít možnost ji dále vídat a vychovávat ji. Naopak funguje jako skvělý táta a Janička ho miluje. Jsme schopní se domluvit o změnách i během týdne a vyhovět si, to třeba tehdy, když Petr jede na služební cestu,“ líčí Jana svoje zkušenosti se střídavkou. Ve všech případech ale nejde všechno tak hladce.

Setkaly jste se ve svém okolí se střídavou péčí o děti? Jaké s ní máte zkušenosti? Jaký je váš názor na ni?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
24. 08. 2013 jjana střídavá péče - nesmysl (reakcí: 0)
13. 08. 2013 ajka hm (reakcí: 0)
13. 08. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
12. 08. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
12. 08. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 01. 2017 Horoskop Ryby

Jakoby nestačily problémy s financemi, přidají se ještě problémy v práci a ty budeš mít co dělat, abys udržela klidno... Celý horoskop

Karta dne

Tři poháry
Máš nejvyšší čas začít slavit a věnovat se alespoň na malou chvíli jen sama sobě a svým potřebám. Máš pocit, že žádné nemáš? Omyl! Samozřejmě, že máš a jako žena si mů...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist