Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Sluneční paprsek pořádá ozdravné pobyty pro nemocné děti

Sluneční paprsek pořádá ozdravné pobyty pro nemocné děti

Sluneční paprsek pořádá ozdravné pobyty pro nemocné děti

Magazín: Rodina a děti | autor: redakce | vydáno 19. 09. 2011

Sluneční paprsek má takřka zázračnou moc, přináší světlo, teplo, naději.... ať už na zem dopadá z astronomické vzdálenosti nebo pomáhá z bezprostřední blízkosti – třeba jako nové stejnojmenné občanské sdružení.

Sluneční paprsek  uznávaný pediatr a onkolog MUDr. Pavel Boček spolu se svými přáteli a spolupracovníky. Sluneční paprsek je výsledkem jejich mnohaleté, nezdolné snahy pomáhat dětem s onkologickým i jiným závažným onemocněním a dětem z dětských domovů. „Řadu let pořádáme prázdninové ozdravné pobyty u moře pro děti po prodělaném hemato-onkologickém onemocnění, pro děti vážně chronicky nemocné, s těžkým somatickým či psychosociálním handicapem, na které tradiční programy pořádané zdravotními pojišťovnami nebo nadacemi zapomínají. Skupinu doplňujeme dětmi vyrůstajícími v dětských domovech, jejichž šance užít si o prázdninách moře by bez nás byla také velmi malá. Dosud jsme tak činili pod hlavičkou různých subjektů, například vloni pod nadací Kapka naděje. Teď však cítíme, že jsme schopni pobyt a péči o děti po náročné léčbě na potřebné profesionální úrovni zabezpečit sami, bez toho, abychom byli závislí na dalších prostřednících, jejich podmínkách, výběru lokality... Proto na sklonku loňského roku vzniklo občanské sdružení Sluneční paprsek, jako organizace, která bude pobyty pořádat, garantovat jejich kvalitu a oslovovat potenciální sponzory,“ vysvětluje MUDr. Pavel Boček.

Letní ozdravný pobyt ročně absolvuje zhruba 70 dětí, nejčastěji ve věku od 9 do 16 let. Většinou jde o pacienty Kliniky dětské hematoonkologie ve Fakultní nemocnici Motol, děti z dětských domovů jsou vybírány ve spolupráci s občanským sdružením Úsměv. Děti mají podle konkrétní diagnózy na míru ušitý rehabilitační program, ale samozřejmě se najde čas i pro hrátky u moře, karneval, pohádkový večer a další odpočinkové aktivity. Doprovod tvoří tým zkušených lékařů, zdravotních sester a fyzioterapeutek, posledních pět let také zpěvačka Hanka Křížková, která dětem nejen zpívá, ale funguje také v roli oblíbené animátorky dětské zábavy. Všichni samozřejmě pracují bez nároku na mzdu, ve svém volném čase.

Vloni společně prožili nezapomenutelné chvíle na Turecké riviéře, a letos si děti opět mohly užít jejího moře a slunce. Ozdravný pobyt v letošním roce probíhal pro velký zájem ve dvou turnusech. Na Turecké riviéru se postupně vypravilo 80 dětí. 1. turnus pod vedením MUDr. Pavla Bočka odjel 15.7. a 26.7 se vrátil, turnus, který vedla Jana Bašeová, se uskutečnil od 26.7. do 5.8.

"Celkem 80 dětí, včetně 10 dětí z dětského domova, si moře, sluníčko, bazény a celý pobyt náramně užily. Děti byly rozděleny podle věku do 4 oddílů a ráno pro ně Dráža s Markétou připravily rozcvičku na břehu moře. My dospělí jsme byli překvapeni, že děti se účastní spontánně a moc pěkně cvičí. Po snídani jsme zpravidla odcházeli všichni k moři, kromě těch dětí, které měly individuální rehabilitační 30 minutová cvičení. Po obědě jsme odpočívali a od 15 hod bylo zase plavání, dovádění v bazénu či v moři. Večery jsme se snažili prožít často společně. A tak večer pohádek byl jen hezkou pozvánkou na báječný karneval. Stejně tak večer básní, tanců a estrád se moc vydařil. Ostatně ukázky básnické tvorby jsou uvedeny na webovkách Slunečního paprsku. Po celou dobu pobytu jsme soutěžili v Olympiádě kontinentů. Součástí byla vybíjená, hod na cíl, vodní slalom, vodní pólo, a různé jiné sporty. Po mohutném a dramatickém zápolení nakonec zvítězila Afrika :-)
Děti odjížděly spokojené, se spoustou zážitků a s nadějí, že se zase za rok ve vlnách mořských sejdou."

Kam a v jakém počtu pojedou děti v dalších letech, závisí především na množství peněz, které se na podporu projektu podaří sehnat. Sdružení Sluneční paprsek proto intenzivně hledá štědré firmy, společnosti, organizace či silné nadace ochotné podpořit pořádání ozdravných pobytů a dalších aktivit pro děti po onkologické léčbě či s jinou závažnou diagnózou. „Malí pacienti mají za sebou špičkovou specializovanou léčbu, ale stejný důraz bychom měli klást také na maximální kvalitu jejich života po léčbě. Během pobytů se jim dostává nejen cílené zdravotně-rehabilitační péče, ale také psycho-sociální vzpruhy, povídají si s námi i mezi sebou, čím prošli, jde vlastně o přirozený „back-view“ na to, co prodělali. Navíc přítomnost dětí z dětských domovů dává celé akci ještě další rozměr, poznávají se děti nemocné na duši s dětmi nemocnými na těle , vznikají nová kamarádství, ke kterým by jinak nebyla příležitost,“ dodává MUDr. Pavel Boček.

Pár slunečných dní u moře. Pro někoho běžný standard, pro určité skupiny dětí penězi nezměřitelná radost, která už sama o sobě léčí. Těch, kteří tuto medicínu potřebují, neubývá, takže každý, kdo chce pomoci, je vítán!

Oficiální stránky občanského sdružení Sluneční paprsek: www.slunecnipaprsek.cz

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
30. 09. 2011 manislava zdraví (reakcí: 0)
23. 09. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
22. 09. 2011 rockerka007 Děti (reakcí: 0)
21. 09. 2011 veronikasr Sluneční paprsek pořádá ozdravné pobyty pro nemocné děti (reakcí: 0)
21. 09. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
19. 09. 2011 11789 Sluneční paprsek (reakcí: 0)
19. 09. 2011 Lydia001 Děti (reakcí: 0)
19. 09. 2011 kralicek + (reakcí: 0)
19. 09. 2011 mistrix Sluneční paprsek (reakcí: 0)
19. 09. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
19. 09. 2011 Daniela76 Sluneční paprsek (reakcí: 0)
19. 09. 2011 pepina zdraví (reakcí: 0)
19. 09. 2011 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

26. 03. 2017 Horoskop Střelec

Do života ti přichází nový muž. Bude mladý a pohledný a tobě se z něj zatočí hlava, ale nenech se unést na vlně vášně... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist