Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Sedm zajímavých faktů o mozku novorozence

Sedm zajímavých faktů o mozku novorozence

Sedm zajímavých faktů o mozku novorozence

Magazín: Rodina a děti | autor: Libuše Burger | vydáno 05. 09. 2012

Jsou plešaťoučká, faldíkatá a vyrážejí ze sebe jen legrační citoslovce. Jejich mozky se ale vyvíjejí bleskovou rychlostí. Věděli jste, co se odehrává v hlavičkách vašich miminek? Některá fakta jsou více než překvapivá.

1. Mozek bleskově roste
Zatímco mozky neandrtálců víceméně neměnily svůj objem od narození do dospělosti, mozek dnešního člověka během prvního roku života svou velikost zdvojnásobí. Na úroveň "dospěláka" se dostane zhruba v předškolním věku, jeho růst se však zastavuje až okolo pětadvacátého roku. "Dá se říct, že mozek se vyvíjí po celý život, ať v dobrém nebo ve zlém," říká neuroložka Lise Eliotová.

2. Opičí obličeje mají svůj význam
Nemusíte si připadat jako šaškové, když na své miminko děláte různé opičky. Naopak, je to důležité pro jeho vývoj. Na vašich grimasách se učí chápat a napodobovat emoce. Čím více je přeháníte, tím jasnější sdělení dítěti předáváte.

3. Mozek jako houba
Mozek miminka má mnohem víc neuronálních spojení než mozek dospělého člověka. Novorozenec do sebe nasakuje veškeré podněty z okolí, neumí si mezi nimi vybírat. Teprve učením a zkušeností se postupně začíná soustředit na jednotlivé vjemy, a nervová síť se tak vytvaruje do jednoduššího, ale konkrétnějšího vzorce.

4. Žvatlání jako signál
Když už se jeho mysl začne na něco soustředit, dítě se začne pokoušet o komunikaci. Ono roztomilé "ňa ňa" je podle Michaela Goldsteina z univerzity v Cornellu ve skutečnosti signálem, že je váš uzlíček připraven přijímat informace a učit se. V této fázi je miminko zase o něco chytřejší.

5. Didaktické pořady rodiče nenahradí
Dětské programy a DVD mohou být sebedidaktičtější, dětem před prvním rokem života prý ale nejsou žádnou pomůckou. "Miminka rozdělují svět na věci, které na ně reagují, a na předměty, od nichž se žádné odpovědi nedočkají," vysvětlil Goldstein. Věci, co nereagují na jejich podněty, je podle něj nemůžou nic naučit.

6. Jiný sluch
"To dítě je snad hluché," řeknete si, když váš drobísek sladce spí, zatímco vysáváte koberec kolem jeho postýlky. Miminka mají skutečně jiný sluch než dospělí. V první řadě nedokážou rozlišit lidské hlasy od šumu okolí, a navíc se zdá, že jim nevadí rámus. Eliotová nedoporučuje mít doma puštěnou televizi nebo rádio jako kulisu - jejich zvuk dítěti splývá s vaším hlasem, a to by mohlo znesnadnit učení řeči.

7. Máma s tátou nestačí
Ačkoli vazba s rodiči je ta nejzákladnější a nejdůležitější, výzkumy ukázaly, že dítě nejlépe prospívá, pokud se pravidelně stýká s více osobami. S babičkou, dědou, chůvou, tetou... Umožňuje mu to lépe chápat odlišnosti druhých a učit se sociálnímu chování. Ačkoli to zní neuvěřitelně, dětský mozek používá k rozlišení emocí druhých stejné psychické procesy jako dospělý už v sedmém měsíci života!

Řekněte sami, nejsou ta miminka zázračná?

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
24. 07. 2013 LS teda ať si autor nejdříve něco přečte... (reakcí: 0)
11. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 10. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
26. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
25. 09. 2012 ardnaxelaaa prosinec (reakcí: 0)
24. 09. 2012 Beatkaa :-) (reakcí: 0)
08. 09. 2012 manislava miminko a fakta (reakcí: 0)
06. 09. 2012 pepina . (reakcí: 0)
06. 09. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)
06. 09. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
05. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
05. 09. 2012 mipal mozek (reakcí: 0)
05. 09. 2012 Daniela76 Sedm zajímavých faktů (reakcí: 0)
05. 09. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 01. 2017 Horoskop Blíženec

Stres a nervové napětí uvolníš procházkou v přírodě, pokud nestíháš, otevři si alespoň okno a zhluboka dýchej. Nechej... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist